PT Volkan Dinçer

Spor Ne Zaman Yapılmalı? En Doğru Spor Zamanı!

En verimli spor saati ne zaman sorusu antrenman yapanların en çok sorduğu soruların başında geliyor. Özellikle gündelik koşuşturmada spor spor saatini planlamak bile ayrı emek istiyor. Peki gelelim o kritik soruya: gün içerisinde spor ne zaman yapılmalı? Hangi saatte spor yaparsak daha çok verim alırız? Sabah mı, akşam mı spor yapmalıyız? Spor aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılır? Bu soruya cevap vermek için önce kendimize şunu sormamız gerekiyor: Hedefim ne? Yağ yakmak mı? Zayıflamak mı? Kas yapmak mı? Yoksa kardiyo veya ağırlık egzersizleriyle sadece form korumak mı?

En Doğru Spor Zamanı Nedir?

Araştırmalara göre metabolik ve biyolojik açıdan vücudun spor yapmaya en uygun olduğu vakit 13:00-16:00 saatleri arasında. Ancak o saatlerde birçoğumuz iş yerinde mesaide oluyor. Eve dönüş genellikle 18:00 sonrası. Peki akşam geç oldu diye spor yapmayacak mıyız? Elbette yapacağız! Burada egzersiz, spor ne zaman yapılmalı sorusundan çok daha önemli bir şey var: Hiç spor yapmadan o günü geçirmek mi yoksa geç saatte de olsa spor yapmak mı? Tabi ki ikincisi.

İlgili Yazı: Zayıflamak İçin Yürümek Yeterli Mi?

İPUCU: Akşam saatlerinde spor yapmak zorundaysak ne çok aç ne de çok tok olmalıyız. Akşam iş çıkışı hiç eve girmeden spor salonuna gitmek motivasyon ve performans açısından daha doğru olacaktır.

en verimli spor zamanı
Egzersiz ne zaman yapılmalı?

Sabah Aç Karnına Spor Yapılır Mı?

Sabahları aç karnına spor kardiyo ya da ağırlık çalışmak yağ yakımını maksimuma çıkarır. Çünkü gece uykudayken bile vücut enerji harcar. Akşam yatmadan önce de bir şey yemediysek insülin seviyesi sabah en düşük düzeyde olacaktır. Bu sebeple sabah aç karnına yapılan sabah sporu ile daha hızlı yağ yakımı ve zayıflama söz konusu olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vücut kan şekeri çok hızlı düşeceğinden, mide bulantısı baş dönmesi ve spor performansı sorunu yaşayabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak yerine haftada 2 3 gün sabah aç karna hafif tempo kardiyo egzersizleri tercih edebilirsiniz. Sağlık problemleriniz var ise aç karna spor yapmayı tavsiye etmiyoruz.

İlgili Yazı: Evde Spor Yapmak

İPUCU: Sabah aç karnına spor yapmak hızlı yağ yakımı sağlar. Ancak amaç kasları büyütmek ise hedefe uygun bir yaklaşım olmaz. Vücut geliştirme ve fitness ile uğraşıp kas hacmini artırmak isteyenler için spor öncesi ve sonrası beslenme çok daha önemlidir.

sabah spor yapılır mı?
Sabah aç karna spor yapılır mı?

Gece Uyumadan Önce Spor Yapılır Mı?

Eğer yoğun bir iş temposundaysanız ve akşam eve geldikten sonra yemek yemek ve rahatlamak istiyor olabilirsiniz. Ancak motivasyonunuzu kaybedip yatağa uzandıysanız geçmiş olsun. Bu yüzden bu gibi durumlarda gece spor yapmak son tercih olmalıdır. Hem antrenman performansı düşer hem de uykuya dalışta yani uyumakta sizi zorlar.

Spor / Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı Sık Sorulanlar

En verimli spor zamanı nedir?

Bilimsel olarak biyolojik saate en uygun, vücut enerjisinin yerinde olduğu en verimli spor saati 13:00-16:00 saatleri arasındadır.

Akşam spor yapılır mı?

Gündüz çalışanlar için akşam spor yapmak tercih edilebilir verimliliği düşürmez.

Gece uyumadan önce spor yapılır mı?

Yoğun bir iş temposundaysanız ve vaktiniz yoksa gece spor yapabilirsiniz. Ancak geç saatlerdeki vücut enerji düşüklüğü sebebiyle spora odaklanma ve verimlilik düşebilir.

Spor aç karnına mı tok karnına mı yapılır?

Spor yapmadan önce ne aç ne de tok olmalısınız. Eğer hedefiniz hızlı yağ yakmak ise aç karna spor yapabilirsiniz. Tok olup spor yapmak ise spor performansını düşürecektir.

Yağ yakmak için spor ne zaman yapılmalı?

Yağ yakmak için kardiyo gibi egzersizler genellikle sabah saatlerinde yapılmalıdır. Çünkü aç karnına egzersiz yapmak vücudun enerji kaynağı olarak yağları kullanmasına yardımcı olur ve daha hızlı yağ yaktırır.

Spor ne zaman yapılmalı yemekten önce mi sonra mı?

Spor genellikle yemekten önce yapılmalıdır çünkü yemek sonrası sindirim işlemi vücudu yorar ve egzersiz performansını azaltabilir. Ayrıca tok karnına spor yapmak mide genişlemesine sebebiyet verebilir.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın