Fitness Dergisi

Akıllı Tartı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı tartılar, Biyoelektrik İmpedans yöntemi ile analizi yapılan kişi için toplam kiloyu oluşturan yapıları belirleyerek kişinin kompozisyonunu çıkarır. Kişiler, vücut analizi yaparak vücudundaki yağ, kas, su miktarı, kemik oranları gibi birçok parametreyi ölçebilirler. Bu yöntemde vücudun tolere edebileceği düşük düzeyde elektrik akımı verilerek akıllı tartı tarafından empedans ölçülür. Bedenin toplam su miktarı empedans değeri ile belirlenebilir. Çünkü vücut suyundaki elektrolitler iyi bir elektriksel geçirgendir. Toplam vücut suyu yoğunluğu büyük ise elektrik akımı daha az dirençle karşılaşarak geçecektir. Vücuttan geçen elektrik akımlarının hızı ve gücü ölçülerek bu sonuçlar boy, kilo, cinsiyet gibi bilgiler ile kişisinin vücut yağ oranının belirlenmesinde kullanılır.

TANITA akıllı tartılar vücut kompozisyonunu nasıl ölçer?

Vücut ağırlığımız gün içerisinde 2,5 kg’a kadar değişebilmektedir. Buna örneğin yeme-içme, egzersiz, hormon dalgalanmaları, dış hava sıcaklığı ve tuvalet alışkanlıklarımız neden olabilir.

New York City’deki Columbia Üniversitesi’nde yapılan bağımsız araştırma, Tanita akıllı tartıların vücut kompozisyonu analizinin kurumsal standardı olan Dual Energy X-ray’in +/- yüzde 5’i içinde doğru olduğunu doğrulamıştır. Tanita, yönteminin vücut kompozisyonunu doğru bir şekilde tahmin etmek için en uygun ve erişilebilir yöntem olduğunu savunmaktadır. Tanita’nın Vücut Yağ Analizi Tartıları serisinin sonuçları, tutarlı koşullar altında kullanıldığında +/- yüzde 1’lik bir varyasyon dahilinde tekrarlanabilir.

Yağ, su ve kas dokularının elektriksel iletkenlikleri farklıdır. Yağ dokusu, su ve kas dokusundan daha az iletkendir. Bu nedenle akıllı tartılar, vücudunuzun bu akıma karşı gösterdiği direnci ölçerek yağ, su ve kas miktarını tahmin eder.

Akıllı tartılar, biyoelektrik impedans yöntemi kullanarak vücut ağırlığı, yağ oranı, kas kütlesi, su oranı ve kemik kütlesi gibi vücut kompozisyonunuzu ölçer. İdeal vücut hedefiniz için bu ölçümler size rehberlik edebilir.

BIA yöntemini kullanan tartılar vücut direncini yani empedansı ölçebilmekte olup, empedans bilgisine kilo, boy, cinsiyet ve yaş bilgileri de eklenerek geliştirilen denklemler vasıtası ile vücut analizini gerçekleştirilirler. Ancak yaş ve cinsiyet parametrelerini dikkate almadan geliştirilen denklemler, analizi kilo ve boy bilgisine daha duyarlı hale getirirler.

BIA Analizinde en doğru ölçümler için;

• Yataktan kalktıktan üç saat sonra,

• Tuvalete gittikten sonra,

• Spor yaptıktan üç saat sonra,

• Yemeklerden ve aşırı sıvı alımından ortalama üç saat sonra,

• Banyo, sauna ve yüzmeden önce,

• Çıplak ve kuru ayaklarla,

• Uzun uçak, otobüs vb. yolculukların tercihen ertesi günü

• Günün hep aynı saatinde yapılacak ölçümler, en doğru ölçümler olacaktır.

***BIA Analizinde Kalp pili gibi elektronik tıbbi implantı olan kişilerin vücut analiz cihazını kullanmaması gerektiğini unutmayın. 7 yaşından küçükler ve hamile kadınlar sadece ağırlık işlevini kullanmalıdır.

Akıllı tartı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Akıllı tartılar, kullanıcının vücut ağırlığı, kas kütlesi, kemik kütlesi, toplam vücut sıvısı, bazal metabolizma hızı, yağsız vücut kütlesi ve vücut yağ oranı gibi vücut kompozisyonunu ölçebilen tartılardır. Bu ölçümler, kullanıcının vücut kompozisyonu hakkında bilgiler verebilir. Bu ölçümler, iyi yaşam ve ideal vücut yolculuğunuzda kullanıcılara rehberlik edebilir. Akıllı tartı satın alırken marka, model, fiyat, ölçüm kapasitesi, ölçüm hassasiyeti ve doğruluğu gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

 • Ölçüm kapasitesi: Akıllı tartıların ölçüm kapasiteleri farklıdır. Bazı tartılar 180 kg’a kadar, bazıları ise 300 kg’a kadar ölçüm yapabilir. İhtiyacınıza uygun bir tartıyı seçtiğinizden emin olun.
 • Ölçüm hassasiyeti: Akıllı tartıların ölçüm hassasiyeti farklıdır. Bazı tartılar 0,1 kg, bazıları ise 0,01 kg hassasiyetle ölçüm yapabilir. Daha hassas bir tartı istiyorsanız, daha yüksek hassasiyete sahip bir tartıyı seçin.
 • Bağlantı seçenekleri: Akıllı tartıların bağlantı seçenekleri de farklıdır. Bazı tartılar sadece Bluetooth ile bağlanabilir, bazıları ise Wi-Fi ile de bağlanabilir.
 • Bilimsel Doğruluk ve Teknoloji: Günümüzde BIA teknolojisini kullanan ve vücut kompozisyonunu ölçen farklı markalara sahip onlarca cihaz mevcuttur. Ancak Tanita markası kullanmış olduğu Japon teknolojisi ve dünya çapına yayılan geniş referans ağı ile öne çıkmaktadır. Tanita’da kullanılan orijinal denklemler, Columbia University St Luke’s Roosevelt Hospital New York’ ta alanında dünyaca ünlü Prof. Steven Heymsfield ve araştırma ekibi tarafından geliştirilmektedir. Vücut kompozisyonu, bu değerler üzerinden denklemler ile çıkarılır. Cihazlar arasındaki kalite farkı, fiziksel sağlamlıklarının yanı sıra bilimsel çalışmalarla geliştirilen bu denklemlerin kalitesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu teknoloji sayesinde vücut ağırlığı, yağ oranı, kas kütlesi, vücut sıvısı, kemik kütlesi, bazal metabolizma hızı, kas kütlesi yüzdesi ve vücut yağ yüzdesi gibi çeşitli parametreleri en yakın doğrulukta almanızı sağlar.
 • Teknik Servis: Türkiye’de yerleşik teknik servis hizmeti verilmesi önemli bir kriterdir.
 • Hassas tartım yoluyla ölçümlerin tekrarlanabilirliği: Doğru vücut kompozisyonu ölçümlerini hesaplamak için hassas ağırlık ölçümleri gereklidir. TANITA, hem evde kullanım hem de profesyonel modellerde son derece hassas tartım mekanizmaları üretmektedir.

En iyi dijital baskül hangisi?

Dijital baskül alırken marka, model, fiyat, teknik servis hizmeti, teknolojisi, hangi parametreleri ölçtüğü, ölçüm hassasiyeti ve ölçümlerin bilimsel doğruluğu gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bağımsız araştırma, Tanita dijital baskülün vücut kompozisyonu analizinin kurumsal standardı olan Dual Energy X-ray’in +/- yüzde 5’i içinde doğru olduğunu doğrulamıştır. Tanita, yönteminin vücut kompozisyonunu doğru bir şekilde ölçmek için en uygun ve erişilebilir yöntem olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Tanita, PubMed verilerine göre dünyada ürünleri üzerinde 500’den fazla akademik çalışma yapılan ve bilimselliği ispatlanmış markadır.

Kas ve yağ ölçümü nasıl yapılır?

Akıllı tartılar, kas ve yağ oranını ölçmek için Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) teknolojisini kullanarak ölçüm yapar. BIA teknolojisi, vücudunuzun elektriksel direncini ölçerek yağ, kas, su miktarı ve kemik kütlesi gibi farklı parametreleri hesaplar. BIA, vücudunuzun farklı dokularının farklı elektriksel iletkenlik özelliklerine dayanır. Akıllı tartınızın üzerinde çıplak ayakla durduğunuzda, cihaz elektrotlardan güvenli bir elektrik sinyali gönderir. Segmental modellerde dört el elektrotu her bir bacak, kol ve karın bölgesi için ekstra okumalar sağlayacaktır. Elektrik sinyali, hidratlı kas dokusunda bulunan suyun içinden hızlı bir şekilde geçer ancak yağ dokusuna geldiğinde dirençle karşılaşır. Empedans olarak bilinen bu direnç ölçülür ve vücut kompozisyonu ölçümlerini hesaplamak için bilimsel olarak onaylanmış Tanita denklemlerine girilerek sonuçları size sunar.

Önemli! Kalp pili gibi elektronik bir tıbbi implant kullanan insanlar vücut analizi özelliğini kullanmamalıdır. Vücuttan geçen elektrik sinyali, implantın çalışmasını etkileyebilir. Hamile kadınlar ve 7 yaşından küçükler sadece ağırlık fonksiyonunu kullanmalı, diğer tüm fonksiyonlar hamile kadınlar için tasarlanmamıştır.

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bağımsız araştırma, Tanita Vücut Yağ Analizi Tartılarının vücut kompozisyonu analizinin kurumsal standardı olan Dual Energy X-ray’in +/- yüzde 5’i içinde doğru olduğunu göstermiştir. Tanita’nın Vücut Yağ Analizi tartılarının sonuçları, tutarlı koşullar altında kullanıldığında +/- yüzde 1’lik bir varyasyon dahilinde tekrarlanabilir.

Yağ, su ve kas dokularının elektriksel iletkenlikleri farklıdır. Yağ dokusu, su ve kas dokusundan daha az iletkendir. Bu nedenle akıllı tartılar, vücudunuzun bu akıma karşı gösterdiği direnci ölçerek yağ, su ve kas miktarını tahmin eder.

Akıllı tartılar, biyoelektrik impedans yöntemi kullanarak vücut ağırlığı, yağ oranı, kas kütlesi, su oranı ve kemik kütlesi gibi vücut kompozisyonunuzu ölçer. Bu ölçümler, ideal vücut hedefiniz için size rehberlik edebilir.

BIA yöntemini kullanan tartılar vücut direncini yani empedansı ölçebilmekte olup, empedans bilgisine kilo, boy, cinsiyet ve yaş bilgileri de eklenerek geliştirilen denklemler vasıtası ile vücut analizini gerçekleştirilirler. Ancak yaş ve cinsiyet parametrelerini dikkate almadan geliştirilen denklemler, analizi kilo ve boy bilgisine daha duyarlı hale getirirler.

Tanita’da kullanılan orijinal denklemler, Columbia University St Luke’s Roosevelt Hospital New York’ ta alanında dünyaca ünlü Prof. Steven Heymsfield ve araştırma ekibi tarafından geliştirilmektedir. BIA cihazlarında ölçülebilen değerler yalnızca bu değerlerdir. Vücut kompozisyonu, bu değerler üzerinden denklemler ile çıkarılır.

Akıllı tartıyı, doğru şekilde kullanmak doğru ölçümler almak için önemlidir. BIA kullanan akıllı tartıları kullanırken, aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Tartıyı, düz ve sert bir zemine yerleştirin.
 • Tartıya çıplak ve kuru ayaklarla çıkın.
 • Tartıya çıkmadan önce diğer ağır eşyaları çıkarın.
 • Ölçümleri, düzenli olarak günün aynı saatinde, aynı koşullarda almaya çalışın.

BIA analizini kullanan akıllı tartılarla vücut kas ve yağ oranınızı takip ederek ideal vücut hedeflerinize ulaşmada ve iyi bir yaşam sürmede size yardımcı olabilir.

Akıllı tartılar ne kadar doğru?

Akıllı tartılar geleneksel kilo ölçen tartılardan tamamen farklı cihazlardır. Vücudunuzun yalnızca ağırlığını değil; yağ, sıvı ve kas ölçümü, metabolik yaş gibi diğer parametrelerin de sonuçlarını size verir. Günümüzde BIA teknolojisini kullanarak vücut değerlerini gösteren farklı markalara sahip birçok akıllı tartı mevcuttur. Columbia Üniversitesi’nde yapılan bağımsız araştırma, Tanita Vücut Yağ Analizi Tartılarının vücut kompozisyonu analizinin kurumsal standardı olan Dual Energy X-ray’in +/- yüzde 5’i içinde doğru olduğunu göstermiştir. Tanita’nın Vücut Yağ Analizi tartılarının sonuçları, tutarlı koşullar altında kullanıldığında +/- yüzde 1’lik bir varyasyon dahilinde tekrarlanabilir. En doğru ve anlamlı sonuçları elde etmek için mümkün olduğunca benzer koşullar altında ölçüm yapmak önemlidir. Günün hep aynı saatinde, yemeklerden ve aşırı sıvı alımından önce, tuvalete gittikten sonra, banyo ve yüzmeden önce çıplak ve kuru ayaklarla yapılacak ölçümler en doğru ölçümler olacaktır.

Bazı faktörler, akıllı tartının ölçüm doğruluğunu etkileyebilir. Bu faktörler şunlardır:

 • Tartının düzgün yerleştirilmesi: Tartının, düz ve sert bir zeminde yerleştirilmesi, doğru ölçümler için önemlidir.
 • Tartının kullanımı: Tartıyı, doğru şekilde kullanmak, doğru ölçümler için önemlidir. Tartıyı, çıplak ve kuru ayaklarla ve tartıya çıkmadan önce diğer ağır eşyaları çıkarın.
 • Ölçüm zamanı: Yataktan kalktıktan üç saat sonra, tuvalete gittikten sonra,
 • Spor yaptıktan üç saat sonra, yemeklerden ve aşırı sıvı alımından ortalama üç saat sonra,  banyo, sauna ve yüzmeden önce ve günün hep aynı saatinde yapılacak ölçümler, en doğru ölçümler olacaktır.
 • Tartının hassasiyeti: Akıllı tartıların hassasiyeti, tartının ölçüm yapabildiği en küçük ağırlık miktarıdır. Hassasiyeti yüksek olan tartılar, daha doğru ölçümler yapar.

TANITA Biyoelektrik Empedans Analizi teknolojisi neden en doğru?

En yüksek düzeyde kesinlik ve ölçüm doğruluğu. TANITA yazılımında kullanılan orijinal tahmin denklemleri, dünyaca ünlü vücut kompozisyonu uzmanı Profesör Steven Heymsfield ve New York, Columbia Üniversitesi, St Luke’s Roosevelt Hastanesi’ndeki araştırma ekibi tarafından tasarlandı. Kapsamlı bağımsız araştırmalar, bir bireyin vücut kompozisyonunun doğru tahmininin yalnızca bir algoritmaya cinsiyet, yaş, boy ve kilo gibi bir dizi parametre dahil edildiğinde belirlenebileceğini kanıtlamıştır.

TANITA BIA teknolojisi, dünya çapında yüzlerce bağımsız araştırma çalışmasında kullanılmıştır. TANITA, bilim camiası tarafından BIA teknolojisinde altın standart olarak kabul edilmektedir.

En doğru ölçen baskül hangisi?

En doğru ölçen baskül ihtiyacınıza, teknolojisine ve teknik özelliklerine göre değişir. Yağ ölçer bir baskül seçerken genel yaşam tarzınızı destekleyecek ve ihtiyacınız doğrultusunda size en uygun vücut kompozisyonu ölçümleri sağlayacak bir baskülü tercih edebilirsiniz. Aktif spor yapıyorsanız kas kütlenizi ölçmek için daha gelişmiş bir basküle ihtiyaç duyabilirsiniz. Sadece vücut ağırlığınızı kontrol etmek veya genel vücut durumunuzu izlemek istiyorsanız diğer model cihazlara yönelebilirsiniz. Segmental ve total olmak üzere iki şekilde ölçüm yapan yağ ölçer basküller mevcut. Segmental analiz yapan basküller vücudunuzun gövde, kollar ve bacaklar olmak üzere toplam 5 bölgede yağ, kas ve sıvı oranını size verirken total analiz yapar.

Baskül seçerken kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu ara yüzü olan modeller tercih edilebilir. Kayıtlı kişi ekleme kapasitesi de öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kayıtlı eklenen kişiler, kendisine ait bir önceki ölçüm sonuçlarına ulaşabilir ve ölçüm karşılaştırmalarını yapabilir. Bluetooth özelliği olan modeller tercih edilebilir. Bluetooth entegrasyonu olan yağ ölçer akıllı basküllerde detaylı sonuç raporunu telefon uygulaması üzerinden görebilir ve istediğiniz her an bilgilerinize ulaşarak önceki sonuçlarla karşılaştırmaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu rapor sizin ideal vücudunuza ulaşma hedefinizde gelişiminizi görmenizi sağlayarak motivasyonunuzu arttırabilir. Akıllı baskül seçiminde dikkat edeceğiniz bir başka konu ise ölçüm parametreleridir. Seçeceğiniz akıllı basküllerin verdiği parametreler karşılaştırılarak ihtiyacınız doğrultusunda detaylı parametrelerin olduğu modeller  tercih edilebilir. Doğru ölçüm için ölçüm kapasitesine dikkat edilmelidir.

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bağımsız araştırma, Tanita akıllı vücut analiz tartılarının vücut kompozisyonu analizinin kurumsal standardı olan Dual Energy X-ray’in +/- yüzde 5’i içinde doğru olduğunu göstermiştir. Tanita’nın Vücut Yağ Analizi tartılarının sonuçları, tutarlı koşullar altında kullanıldığında +/- yüzde 1’lik bir varyasyon dahilinde tekrarlanabilir.

Günümüzde BIA teknolojisini kullanan ve vücut kompozisyonunu ölçen farklı markalara sahip onlarca basküller mevcuttur. Ancak Tanita markası kullanmış olduğu Japon teknolojisi ve dünya çapına yayılan geniş referans ağı ile öne çıkmaktadır. Tanita’da kullanılan orijinal denklemler, Columbia University St Luke’s Roosevelt Hospital New York’ ta alanında dünyaca ünlü Prof. Steven Heymsfield ve araştırma ekibi tarafından geliştirilmektedir. Vücut kompozisyonu, bu değerler üzerinden denklemler ile çıkarılır.

Cihazlar arasındaki kalite farkı, fiziksel sağlamlıklarının yanı sıra bilimsel çalışmalarla geliştirilen bu denklemlerin kalitesi olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu teknoloji sayesinde vücut ağırlığı, yağ oranı, kas kütlesi, vücut sıvısı, kemik kütlesi, bazal metabolizma hızı, kas kütlesi yüzdesi ve vücut yağ yüzdesi gibi çeşitli parametreleri en yakın doğrulukta almanızı sağlar. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun bir baskül seçerek, iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olacak motivatörünüze sahip olabilirsiniz.

Dijital baskül doğru tartıyor mu?

Dijital basküller, geleneksel basküllerden farklı olarak yalnızca vücudunuzun ağırlığını değil, vücudunuzdaki vücut ağırlığı, yağ oranı, kas kütlesi, vücut sıvısı ve kemik kütlesi gibi diğer parametreleri de ölçer. Dijital basküllerde Biyoelektrik Empedans Analiz yöntemini kullanarak ölçüm yapılır.

Tanita BIA teknolojisi, alternatif vücut kompozisyonu tekniklerine göre bilimsel çalışmalarla doğrulanmış ve bulguları uluslararası tıp dergilerinde yayınlanmıştır. PubMed verilerine göre dünya çapında yüzlerce bağımsız araştırma çalışmasında kullanılan Tanita, bilim camiası tarafından BIA teknolojisinde altın standart olarak kabul edilmektedir.

Doğru ölçümler için aşağıda yer alan detaylara dikkat etmek gerekir:

 • En doğru sonuçları elde etmek için mümkün olduğunca benzer koşullar altında ölçüm yapmak önemlidir.
 • Tartının düzgün yerleştirilmesi: Tartının, düz ve sert bir zeminde yerleştirilmesi, doğru ölçümler için önemlidir.
 • Tartının kullanımı: Tartıyı, doğru şekilde kullanmak, doğru ölçümler için önemlidir. Tartıyı, çıplak ayakla tartın ve tartıya çıkmadan önce, ayakkabılarınızı ve diğer ağır eşyaları çıkarın.

Dijital basküllerin doğruluğunu kontrol etmek için, aşağıdaki adımları izleyin:

Tartıyı, düz ve sert bir zeminde yerleştirin.

Tartıyı, çıplak ayakla tartın.

Tartıya çıkmadan önce, ayakkabılarınızı ve diğer ağır eşyaları çıkarın.

Tartının ekranında, ağırlığınızı kontrol edin.

Ağırlığınızı, birkaç kez tekrar tartın.

Ağırlıklar arasında, büyük bir fark yoksa tartı doğru çalışmaktadır.

Vücut yağ oranı ölçen tartı doğru mu?

Vücut yağ oranı ölçen tartılar BIA analiz yöntemiyle ölçüm yaparlar.

Doğru ölçüm koşulları sağlanarak günün hep aynı saatinde yapılacak ölçümler en doğru ölçümler olacaktır. Doğru vücut kompozisyonu ölçümlerini hesaplamak için hassas ağırlık ölçümleri gereklidir. TANITA, hem evde kullanım hem de profesyonel modellerde son derece hassas tartım mekanizmaları üretmektedir.

TANITA Biyoelektrik Empedans Analizi teknolojisi neden en doğru?

En yüksek düzeyde kesinlik ve ölçüm doğruluğu. TANITA yazılımında kullanılan orijinal tahmin denklemleri, dünyaca ünlü vücut kompozisyonu uzmanı Profesör Steven Heymsfield ve New York, Columbia Üniversitesi, St Luke’s Roosevelt Hastanesi’ndeki araştırma ekibi tarafından tasarlandı. Kapsamlı bağımsız araştırmalar, bir bireyin vücut kompozisyonunun doğru tahmininin yalnızca bir algoritmaya cinsiyet, yaş, boy ve kilo gibi bir dizi parametre dahil edildiğinde belirlenebileceğini kanıtlamıştır.

TANITA yağ oranı ölçen tartılar dünya çapında yüzlerce bağımsız araştırma çalışmasında kullanılmış ve bulguları uluslararası tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Tanita, PubMed verilerine göre dünyada ürünleri üzerinde 500’den fazla akademik çalışma yapılan ve bilimselliği ispatlanmış markadır. Bilim camiası tarafından Tanita BIA teknolojisinde altın standart olarak kabul edilmektedir.

Yağ ölçümü yapan tartı nasıl kullanılır?

Öncelikle yağ ölçümü yapan tartıya çıkmadan önce doğru ölçüm koşulları sağlandığından emin olunmalıdır. Yataktan kalktıktan üç saat sonra, yemeklerden- aşırı sıvı alımından ve spordan 3 ortalama üç saat sonra, banyo, sauna ve yüzme öncesi, tuvalet sonrası vb. koşullar sağlanmalıdır. Uzun uçak, otobüs vb. yolculukların tercihen ertesi günü ölçüm yapılması tavsiye edilir.  Günün hep aynı saatinde yapılacak ölçümler, en doğru ölçümler olacaktır.

Çıplak ve kuru ayaklarla tartıya çıkılır. Kilo ölçümü yapılıp kilo sabitlendikten sonra vücut kompozisyon analiziniz yapılarak yağ, kas, sıvı gibi parametreler ölçülür. Kayıtlı kişi ekleme kapasitesi olan Tanita yağ ölçer tartılar sayesinde önceki ölçümlerinizle karşılaştırma imkânı sağlayarak motivasyonunuzu kaybetmeden gelişimizi takip edebilirsiniz.

***BIA Analizinde Kalp pili gibi elektronik tıbbi implantı olan kişilerin vücut analiz cihazını kullanmaması gerektiğini unutmayın. 7 yaşından küçükler ve hamile kadınlar sadece ağırlık işlevini kullanmalıdır.

Biyoelektrik Empedans Analizi, vücut kompozisyonunu tahmin etmek için kullanılan bir tekniktir. Tüm TANITA Vücut Yağ Tartıları, gelişmiş BIA (Bioelektrik Empedans Analizi) teknolojisini kullanır. Bir TANITA yağ ölçümü yapan tartıda durduğunuzda, tüm vücut kompozisyonu ölçümlerini üretmek için dört metal elektrottan ayaklarınızdan bacaklarınıza ve karnınıza çok düşük, güvenli bir elektrik sinyali gönderilir. Segmental ölçüm yapan modellerde, elde tutulan dört elektrot her bir bacak, kol ve karın bölgesi için ekstra okumalar sağlayacaktır. Elektrik sinyali, hidratlı kas dokusunda bulunan ancak yağ dokusuna çarptığında dirençle karşılaşan sudan hızla geçer. Empedans olarak bilinen bu direnç ölçülür ve vücut kompozisyonu ölçümlerini saniyeler içerisinde hesaplamak üzere bilimsel olarak doğrulanmış TANITA denklemlerine girilir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın