Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Kas Gelişimi İçin En İyi Vitamin Takviyeleri!

Sağlıklı ve fit bir vücut, güzel bir görsellik, güçlenme isteği gibi nedenler kişilerin kas geliştirmesi için başlıca sebeplerdir. Kasları geliştirip büyütmek ise hiç de kolay bir iş değildir. Zamanla kaslar üzerindeki gelişim yavaşlamaya başladıkça motivasyon düşer. Kas gelişimi bir noktadan sonra durur ve ilerleme kaydedemez. Kas gelişiminin devamı için beslenme düzeni, antrenman programı, supplement ve vitamin alımı tekrar gözden geçirilmelidir. Özellikle vitaminler vücut geliştirme sporunda kasları güçlü kılan ve performans artışı sağlayan önemli takviyelerdir. Bu yazımızda da hızlı kas gelişimi için en iyi vitaminler hangileri bundan bahsetmek istiyoruz.

Kas Gelişimi İçin Hangi Takviyeler Kullanılmalıdır?

Kas geliştirmek isteyen kişilerin kullanabileceği pek çok vitamin vardır. Bu sayede daha hızlı ve sağlıklı bir kas gelişimi gerçekleşir. Özellikle D Vitamini, B12 Vitamini, B6 Vitamini, C Vitamini, Omega-3 kas gelişimine büyük katkı sağlar. Bu vitaminler kişilerin boyları, kiloları, herhangi bir hastalığa sahip olup olmadıklarına göre doktor tarafından verilmeden kullanılmamalıdır.

D Vitamini

En çok güneş yoluyla aldığımız ve kemik gelişimini doğrudan etkileyen bir vitamindir. Güneş görmeyen bir ortamda çalışan kişiler alması gereken D vitaminini çoğu zaman temin edemez. Bu yüzden kas ve kemik gelişimini desteklemek isteyenler D vitaminini dışarıdan da almalıdır. Ayrıca güneşin altında bol vakit geçiren kişiler de güneşin her zaman D vitamini ihtiyacını karşılayamayabileceğini bilmelidir. Bu durumda doktorun yapacağı kan tahliline göre bu takviyeyi yazması çok daha doğru olacaktır. D vitamininin de fazlasının zararlı olduğu unutulmamalıdır.

B12 Vitamini

Genellikle süt, peynir, balık gibi ürünlerin içerisinde bulunmaktadır. Bu yüzden vegan beslenen kişilerde bu vitaminin eksikliği ciddi anlamda yaşanmaktadır. Bu kişiler doktor gözetiminde gerek duyulması durumunda B12 vitamini kullanmalıdır. B12, kana oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapısına katıldığı için eksikliği durumunda kas gelişimi tehlikeye düşer. Bu yüzden daha sağlıklı ve güçlü kaslar için B12 doğal yollarla alınmalı, vücudun doğal yollarla alamadığı durumlarda vücut geliştirici ya da sporcular dışarıdan bu vitamini takviye olarak kullanmalıdır.

B6 Vitamini

B vitaminlerinin tamamı vücudun gelişimi, kas hücrelerinin gelişimi ve onarımı için son derece önemli bir vitamin grubudur. Bu durumda B12 vitamini gibi B6 vitamini de kas gelişimi için çok önemlidir. Vücudun daha dayanıklı ve performans yönünden daha aktif olmasını isteyen tüm sporcu ve vücut geliştiriciler bu vitamini vücudunda bulundurmalıdır. Genellikle yağlı balıklardan, muzdan ve nohuttan elde edilebilmektedir. Gün içinde kişiler ihtiyacı kadar B6 vitamini alamadıkları durumda mutlaka dışarıdan takviye almalıdır.

C Vitamini

Doku onarımı konusunda herkesin bildiği bir vitamindir. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca olduğu için eksikliği en az görülen vitaminlerden biridir. Kas geliştirmek isteyen kişilerin ağır idmanları arasında kas dokuları zedelenebilir. Bu zedelenme hızlı bir şekilde onarılmazsa pek çok farklı ve daha büyük soruna yol açar. Bu sorunları yaşamamak için sporcular ve vücut geliştiricileri mutlaka doku onarımını sağlayan diüretik C vitamini kullanmalıdır.

Omega-3

Omega-3 yağ asidi grubu özellikle çocuklarda boy uzaması, kilo alımı gibi pek çok sebeple kullanılabilmektedir. Ancak sporcular için sunduğu en büyük fayda ağır antrenmanlar sonucu oluşan kas ağrılarını minimuma indirmektir. Çoğu zaman kişilerin rutininden çıkmasına sebep olan bu ağrıları en aza indiren Omega-3, kas gelişimi için de büyük desek sağlar. Bu yağ asidi grubunu beslenme yoluyla alamayan kişiler en popüler yöntem olan balık yağı kullanabilir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın