Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Açlık Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Uzakdoğu olarak bilinen Çin, Pakistan hatta Hindistan’a özgü yetişen açlık otu her derde deva bir bitkidir. Tarih öncesi çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk kullanımı Osmanlı Dönemine rastlamaktadır. Bazı kaynaklara göre İbn-i Sina tarafından da araştırılmıştır. Doğal müshil görevi görmektedir. Ülkemizde erkek sinameki adıyla bilinmektedir. Sinameki ile benzerlik gösteriyor olsa da direkt olarak sinameki değildir. Ayrıca tabiatta kendiliğinden yetişmektedir. Açlık otu ile zayıflayanlar bu otun kilo verme konusunda çok başarılı olduğunu söylüyor.

Açlık Otu Ne İşe Yarar?

Otun en etkili olduğu alan bağırsaklardır. Bağırsakların dışa doğru oval hareketini artırmaktadır. Yağ yakma ya da metabolizma hızlandırma etkisi de bulunmaktadır. Burada aşırı kullanım halinde açlık otunun zararları oluşabilir. Bağırsakları çok aşırı hızlandırdığı için fazla kullanımı ishale sebebiyet verebilir.

Açlık otu çayı şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. 250 ml yani yaklaşık bir su bardağı kaynar suya 3-5 yaprak atarak demlenmesi beklenmelidir. Demlenmesi bittikten sonra ılık bir halde tüketilmesi gerekmektedir. Demlenmesi için 5 ya da 6 dakika bekletilmesi yeterli olmaktadır.

Otu kullananlar hem zayıflamak hem de sağlıklı bir bardak bitki çayı içmek isteyen kişiler açlık otu kullanımı ile kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyorlar.

Açlık Otu Faydaları Neler?

Açlık otu ile kilo verenler bağırsakları çalıştırdığı için gerçekten işe yaradığını söylüyorlar. Diğer faydalarına baktığımızda ise:

 • Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımcı olmakta hatta zemin hazırlamaktadır.
 • Keskin tadı olan tatlı ya da tuzlu yiyeceklerden keyif alınmamasına yardımcı olmaktadır.
 • Sakinlik vermektedir.
 • Kullanan kişilerin enerjilerinin açığa çıkmasını sağlamaktadır.
 • Gaz problemine kesin çözüm olarak gösterilmektedir.
 • Tansiyonu düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Adet düzensizliği sorununu gidermektedir.
 • Uzun süren tokluk hissi sayesinde gereksiz kalori alımını engellemektedir.
 • Nasıl kullanılır derseniz günde bir fincan ılık su ile içildiği takdirde hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Bağırsaklardaki baskıyı azaltan açlık otu bitkisi boşaltım sistemini yoluna sokmaktadır.

İlgili Yazı: Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Açlık Otu İle Nasıl Zayıflanır?

Açlık otunun faydası sadece zayıflamak olarak görülmese de en etkili olduğu alan kilo verme üzerinedir. Bu otun yardımıyla zayıflamak için ekstra bir şeye gerek duyulmamaktadır. Yapılması gereken şey bir fincan demlenerek açlık ile tokluk arasında içilmelidir.

Açlık otu zayıflatır mı?

Özellikle spor, yürüyüş gibi aktiviteler yapılırken otun tüketilmesi önerilmektedir. Gece yatmadan önce yahut sabah kalkınca içilmesi daha da etkili olmaktadır. Bu ot içilirken şekerli, yağlı hatta tuzlu gıdalar tüketilmemelidir. Açlık ağacı otu kullanılmaya devam edildiği süreçte vücutta su azalmaktadır. Bu nedenle su tüketimini artırmak mutlaka faydalı olacaktır.

Bu ot metabolizması hızlı çalışan kişilere çok önerilmiyor. Çünkü daha da hızlı bir metabolizma ortaya çıkacağı için sağlığı riske atacak durumlar oluşabilmekte. Ayrıca otun kullanımı için kesinlikle bir doktordan veya diyetisyenden yardım alınması önem arz ediyor.

Açlık Otu Yan Etkileri Ve Zararları

Dikkatle üzerinde durulması gereken bazı yan etkileri bulunmaktadır. Aklımıza gelen ilk konu kullanım süresi olarak göze çarpmaktadır. Ne kadar süre kullanılmalı sorusunda kullanımı için önerilen süre 10 günlük periyotlardır. 10 günlük zaman zarfında, günün seçilen vaktinde bir bardak ya da 250 ml olarak içilmelidir. Yan etkileri kısaca şöyle bilinmektedir:

 • Sürekli olarak içilmesi ne yazık ki bağırsak florasında bozulmaya yol açmaktadır. On gün kullanılıp on gün ara verilmesi önerilmektedir. Bu çay ile tedavi olurken egzersiz ya da yürüyüş yapmak önerilmektedir.
 • Alerjilerden etkilenen bünyeye sahip olan kişilerin kullanımında bazı sorunlar oluşmaktadır. Genel olarak bir sorun yaşanmasa da ender olarak alerjik vakalar görülmektedir.
 • Bu ot on günden fazla süre ile kullanıldığı takdirde bağırsaklara hasar vermektedir.
 • Çocuklarda kullanımına onay verilmemelidir.
 • Ender olarak deride kaşıntıya yol açtığı gözlenmektedir.
 • Bazı kadınlar adet söktürür mü sorusuna cevap aramaktadır. Bu olay yanlış anlaşılmaktadır. Sadece adet görmeyi kolay bir hale getirmektedir. Ekstra bir zaman da ya da durduk yere adet söktürdüğü kayıtlara geçmemiştir.
YouTube video
Açlık otu faydaları ve zararları
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Açlık Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Gerçekten Zayıflatıyor Mu?” üzerine bir yorum
Yorum yapın