Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Tribulus Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Bu yazımızda son zamanlarda çok konuşulan tribulus terrestris bitkisini detaylı olarak anlatacağız. İlk olarak tribulus ne işe yarıyor ve tribulus faydaları neler bundan bahsedeceğiz. Daha sonra tribulus kullanıcı yorumları ile beraber tribulus supplement olarak kullanılmalı mı bunu açıklayacağız.

Tribulus Ne İşe Yarar?

Vücuttaki testosteron seviyesini artırdığı söylenen tribulus terrestris halk arasında demir dikeni veya çoban çökerten bitkisi olarak da biliniyor. Tribulus ne işe yarar diye araştırdığımızda başta cinsel işlev bozukluğu olmak üzere testosteron düşüklüğü ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca sporcular ve vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar kas büyümesine destek için tribulusu takviye gıda olarak kullanıyorlar. Peki gerçekten tribulus faydası olan bir bitki mi? Tribulusun yararları ne derecede etkili biraz bundan bahsedelim.

tribulus bitkisi

Tribulus Faydaları Neler?

Sporcular tribulusu supplement olarak genellikle testosteron ve kas kütlesi artışı için alıyorlar. Ancak tribulus üzerine yapılan araştırmaları incelediğimizde atletik performansı geliştirip geliştirmediği yönünde netlik kazanan bir bilgiyle karşılaşmadık. Hatta erkekler üzerinde 5 haftalık ağırlık çalışması araştırması sonucunda tribulus takviyesi alan ve plasebo grupları arasında kas büyümesi anlamında bariz bir fark görülmedi.

Bununla birlikte 2018’de yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki tribulus cinsel işlev bozukluğu tedavisinde işe yarıyor. (Araştırma için libido azalması yaşayan 40 kişi tribulus ve plasebo ilaç kullandı. Çalışmada, tribulus terrestris alan kişilerin cinsel güçlerinde bir artış olduğu gözlemlendi)

Tribulus faydaları üzerine yapılan bazı araştırmalar aşağıdaki hastalıklara karşı tribulusun iyi gelebileceği yönünde olumlu sinyal vermekte:

  • Erektil disfonksiyon hastalıkları
  • Cinsel işlev bozukluğu hastalığı
  • Böbrek taşı rahatsızlığı
  • İdrar yolu enfeksiyonu hastalıkları

Tribulus Zararları ve Olası Yan Etkileri

Tribulusu uzun süreli takviye olarak kullanmanın güvenilirliği hakkında ise çok az şey bilinmektedir. Şu ana kadar tribulus kullananların ciddi bir risk yaşadığı ise gözlemlenmemiştir. Genel olarak, çalışmaların çoğu tribulusun zararlı yan etkilerinin olmadığını göstermektedir. Ancak tüm potansiyel riskleri göz önüne almakta her zaman fayda vardır. Bununla birlikte bazı araştırmalar tribulusun olası yan etkilerini aşağıdaki şekilde sıralamaktadır:

  • Kalp atışlarının hızlanması (Kalp riski olanlar kullanmamalıdır)
  • Huzursuzluk hissi
  • İyi huylu prostat büyümesi (Prostat riski olanlar kullanmamalıdır)
  • Kan şekerini düşürmesi (Diyabeti olanlar kullanmamalıdır)
  • Mide problemleri

demir dikeni bitkisi

Tribulus Kullananlar Ne Diyor?

Ek gıda takviyesi satan online mağazalardaki kullanıcı yorumlarına baktığımızda tribulus kullananların yorumları genel olarak olumlu. Tribulus kullanıcı yorumları arasından olumsuz yorum yapan kullanıcılar ise tribulus kullanımı sonrası hiç bir etki görmediğini söylemekte.

Özetle tribulus faydaları genellikle hormonal, libido artışı ve cinsel sorunların iyileştirilmesinde ön plana çıkıyor. Tribulusun kas kazanımı ve yüksek testosteron artışı yaşatma gibi bir vaatle satılması ise biraz düşündürücü. Eğer siz de tribulus kullanmaya karar verdiyseniz sizin için araştırdığımız en iyi tribulus takviyeleri yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi takviye gıdalar kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sağlık ve sporla kalın!

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın