Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Sarı Kantaron Yağının Fayda ve Zararları!

Yakın dönemin en büyük problemlerinden birisi gün içerisinde yaşadığımız yoğun stres.Yoğun stresle başa çıkmak için de bazen sarı kantaron yağı ve çayı gibi destekler almak gerekebiliyor. Bu destek bazen terapi şeklinde olabileceği gibi bazen de bitkisel yağ ve çay şeklinde olabilir.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Kuzey Afrika, Batı Asya ve Avrupa kökenli olduğu düşünülen ve dünyanın hemen her yerinde yetişebilen bir bitki türüdür. Tarihsel süreçte tıp alanında en sık kullanılan bitkilerden birisi olan sarı kantaron üzerinde yapılan araştırmalar halen devam ediyor. Bitkinin, üst kısmında yer alan ve çiçek açan bölüm tıbbi açıdan oldukça önemlidir. Geleneksel tedavi yöntemlerinde sarı kantaron yağı kullanılsa da günümüzde gelişen teknolojiye sayesinde bitkiden farklı şekillerde (örneğin bitkinin çayı gibi) yararlanılabilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar, Amerikan yerli halkının kantaronu yaraların iyileşmesi, yılan sokması, ishal ve bitler için kullandıklarını ortaya çıkartmıştır. Bitkinin çiçekleri sıkıldığında ortaya kırmızı renkte bir sıvı çıkar ve faydaları da tam olarak bu sıvının içinde gizlidir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

sarı kantaron yağı nasıl kullanılır
Sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?

Sarı kantaron farklı şekillerde kullanılabilen bir bitkidir. Özellikle yağından yararlanmak oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bitkiden elde edilen yağı içebilir, cildinize ya da saçlarınıza sürebilirsiniz. İçilebileceğini okuduğunuza aklınıza ‘sarı kantaron yağı nasıl içilir’ sorusu gelmiş olabilir. İlk olarak belirtelim ki bitkinin yağını aç ya da tok karna tüketebilirsiniz ancak günde 1 tatlı kaşığını geçmemeye özen göstermelisiniz.

Yazımızın devamında bahsedecek olsak da yine de uyaralım kullanım miktarı aşıldığında oldukça zararlı bir hal alabilir. Yağı, içildiğinde bağışıklık sitemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Eğer hastalıklardan uzak olmak isteyen biriyseniz günlük olarak bir tatlı kaşığı kantaron yağı tüketebilirsiniz. Saç diplerine sürüldüğünde ise saçların parlak olmasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Güzellik maskelerine eklendiğindeyse cildi yeniler ve lekeleri giderir. Öte yandan, bitkinin yağı güçlü bir antiseptik özelliğe de sahiptir.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron bitkisinin faydalarının bir kısmından yazımızın bu bölümüne kadar bahsettik. Bu kısımda ise faydalarını detaylı bir şekilde ele alarak bitki hakkında aklınızda en ufak bir soru işareti bırakmayacağız. Antidepresan özelliği göstermesiyle bilinir. Yağı ya da çayı tüketildiğinde mutluluk homonu salgılamanızı sağlar. Bu nedenle özellikle hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde etkili bir destekleyicidir.

Aynı şekilde alkol, sigara vb. tedavilerinde de destekleyici olarak kullanılabilir. Rahatlatıcı etkisi sayesinde gece altını ıslatan çocuklar, panik atak hastaları, uyku problemi yaşayan kişiler, depresyon hastaları, yaralanmaya bağlı ağrı çeken kişiler tarafından kullanılabilir. Sarı kantaron adet sancısı için de oldukça etkili bir çözümdür. Özellikle Avrupa ve Amerika’da kadınlar adet dönemlerinde sarı kantaron çayı tüketir. Rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliği sayesinde adet sancılarına etkili bir çözüm sunar. Sarı kantaronun diğer faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Cinsel isteksizliğin giderilmesinde etkin rol oynar.
  • Kanser hastaları için destekleyicidir.
  • Balla birlikte bitkinin yağı hemoroid olan bölgeye sürülürse ağrıda azalma sağlar.
  • Bitkinin yağıyla baş kısmına masaj yapmak migren ataklarını azaltabilir ya da tamamen önüne geçebilir.
  • Yaraları iyileştirme özelliği ile nam salmış olan bitki, ülser ve gastrit sorunları yaşayan kişilerin şikayetlerinin azalmasında etkin rol oynar.

Sarı Kantaron Yağı Zararları

sarı kantaron yağı zararları
sarı kantaron yağı zararları

Öncelikle şunu belirtelim ki hiçbir bitkinin kullanım miktarının aşılmaması gerekir. Bitki çayının zararları olması gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Aynı durum yağı zararları içinde geçerlidir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekir. Gebelik dönemlerinde kullanılmamalı, emzirme dönemlerinde ise doktora danışılarak tüketilmelidir. Bunun yanında, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları, ağır antidepresan ilaçlar ve astım ilaçları ile tüketildiğinde ilaçların etkilerini bloke edebilir.

YouTube video

Organ nakli yaptıran kişilerin, kimyasal tedavi görenlerin ve radyo terapi alanların kesin suretle uzak durması gerekir. Bitkinin yağını ya da çayını tüketmenizin ardından herhangi bir yan etki hissetmenizin durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Diğer supplementlerde olduğu gibi mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız gerekmektedir. Bol sağlıklı bir yaşam dileriz, bir sonraki sağlık yazılarımızda tekrar faydalı bilgilerle görüşmek üzere, kalın sağlıcakla.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın