Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

BCAA Nedir – Ne İşe Yarar – Nasıl Kullanılır – Yan Etkileri

Bu yazımızda BCAA nedir, BCAA ne işe yarar, BCAA faydaları nelerdir hakkında konuşacağız. BCAA kelimesini spor salonlarında yapılan sohbetlerde veya arkadaş ortamında mutlaka duymuşunuzdur. Özellikle vücut geliştirme sporcuları bu takviyeden sıkça söz eder. Çünkü kas geliştirmek için BCAA’nın vücuda sağladığı bazı yararlar söz konusudur. Kas gelişimi için proteinlere ihtiyaç duyan vücudumuz aldığı amino asitleri proteinlere dönüştürür. BCAA ise kas kazanımı için gerekli olan amino asitleri bize sağlar ve protein sentezini arttırır. Bu sayede kas kazanımımız artar, dokularımız daha hızlı ve verimli bir şekilde yenilenir. Gelin bu yazımızda BCAA nedir, BCAA ne işe yarar, BCAA’nın yararları ve zararları nelerdir gibi sorulara daha detaylı cevap arayalım.

BCAA Nedir ve Ne İşe Yarar?

BCAA (Branch-Chain Amino Acids), kas kazanımı için gerekli olan amino asitleri vücuda sağlayan bir supplementtir. Gerekli amino asitlerin sentezlenmesi için kaslara nitrojen taşıma görevi görür. Bu amino asitleri ise Lösin, İzolösin ve Valin olarak üçe ayırırız. Saydığımız bu üç amino asit sporculara kas onarımı konusunda en gerekli olan amino asitlerdir. BCAA ile de bu amino asitleri belli oranda vücudumuza alarak zarar görmüş kas dokularını kolayca yenileyebiliriz. Ayrıca kas dokularını yenilemenin yanı sıra BCAA spor performansımızı da artırır. Antrenman öncesi alınan BCAA yorulmayı geciktirir. Bu da bize daha yoğun ve daha uzun süre antrenman yapma fırsatı sunar.

BCAA nedir ne işe yarar
BCAA nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

BCAA Faydaları Nelerdir?

BCAA ne işe yarar kısmı ve tanımından bahsettikten sonra BCAA faydaları nelerdir onları detaylandıralım. Öncelikle hangi sporla uğraşıyor olursak olalım BCAA faydaları kas gelişimimiz ve onarımımız açısından önemlidir. Bu faydaların başında ise kas ağrılarına etkisi gelir. Kas onarımını hızlandırdığı için BCAA sayesinde daha az kas ağrısı hissederiz. Ayrıca BCAA sayesinde vücudumuzdaki kas oranını daha hızlı bir şekilde artırabilir, ideallerimizdeki fit vücuda daha hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.

BCAA’nın diğer bir önemli faydası ise protein sentezini dış etkiler olmadan yükseltmesidir. Örneğin düşük kalorili bir diyet döneminizde doğal olarak vücudunuza aldığınız protein ve amino asit miktarı da düşer. BCAA ise bu düşüşe rağmen vücudunuza yeteri miktarda protein sentezi sağlayarak düşük kalorili dönemlerinizde bile kaslarınızı beslemeye devam eder.

BCAA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Spor esnasında BCAA kullanılmalı mı ve BCAA ne zaman içilir soruları oldukça kafa karıştırıyor. Bu sebeple BCAA’yı hangi sıklıklarla ve ne zaman kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu noktada bazı supplementlerin aksine BCAA’nın kullanım periyodu oldukça esnektir. Dilersek antrenmandan hemen önce veya antrenman esnasında alarak kas performansımızı artırabiliriz. Bu da bize daha verimli ve daha yüksek performans aldığımız bir antrenman sunar. Antrenmandan sonra BCAA alımı ise kaslardaki boşalan amino asit depolarını doldurarak kaslarımızın daha çabuk toparlanmasını sağlar. Yani dilersek antrenmanlarımızdan önce dilersek de sonra BCAA’yı rahatlıkla kullanabiliriz. Antrenman esnasında BCAA kullanımı olsa da bizim önerimiz antrenmanda su dışında bir içececek tüketilmemesi yönünde olacaktır.

BCAA nedir nasıl kullanılır
BCAA nasıl kullanılır, ne zaman içilir?

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA nedir ve BCAA nasıl içilir sorusuna yanıt bulduğumuza göre bir de BCAA nasıl kullanılır sorusuna cevap arayalım.

BCAA’yı, supplement olarak iki farklı formda bulabiliriz. Hap ve toz formda tüketebileceğimiz BCAA’nın formuna göre yararı değişmiyor. Hangi şekilde kullanmak bize daha kolay geliyorsa o şekilde kullanabiliriz. Hap formunu kullanırken bol su ile yutmamız gerekiyor. Toz formunu ise bir bardak suda çözdürerek içebiliriz. Farklı aromalara sahip olması BCAA’yı faydalarının yanında oldukça lezzetli bir takviye haline getiriyor.

BCAA Zararlı Mıdır? Yan Etkisi Var Mı?

BCAA’nın zararları konusunda maalesef pek aydınlatıcı metinler bulamıyoruz. Yine de her şeyde olduğu gibi BCAA’yı abartmadan kullanmalıyız. Nadiren de görülse baş dönmesi halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunlara sebep olabilir. (https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/branched-chain-amino-acids-uses-risks) Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bilerek doğru supplement kullanımı ile beslenmenize dikkat etmek sizi dilediğiniz vücuda daha hızlı ulaştıracaktır. Ayrıca doktorunuza danışmadan kesinlikle gıda takviyeleri kullanmayınız. Web sitemizin Supplement kısmını ziyaret ederek diğer takviye gıdalar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

BCAA Hakkında Son Olarak Ne Söyleyebiliriz?

BCAA ne işe yarar sorusuna nitelikli bir cevap vermeye çalıştık. BCAA’nın faydaları, kullanım periyotları, nasıl kullanılması gerektiği konularından bahsettik. Bilinmelidir ki BCAA sadece supplement olarak alınmıyor. Soya, balık, yumurta, tavuk gibi sporcular olarak bayılarak yediğimiz besinlerden de iyi miktarda BCAA alabiliriz.

BCAA Yan Etkisi Var Mıdır?

Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlar nadir de olsa BCAA yan etkileri arasındadır. Doktorunuza danışmadan BCAA kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

BCAA Spordan Önce mi Sonra Mı Kullanılır?

Antrenmandan önce veya sonra BCAA kullanabilirsiniz. Kaslardaki boşalan amino asit depolarını doldurarak kas gelişimini destekler. Spor esnasında su dışında herhangi bir takviye alınması yanlıştır.

Aşağıdaki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın