Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Pre Workout Nedir? En İyi Antrenman Öncesi Takviyeler!

Hepimizin bildiği gibi kaslı bir vücuda sahip olmanın yolu beslenmeden ve spor yapmaktan geçiyor. Kas gelişimini destekleyen protein tozu, kreatin gibi supplementler dışında performans artışı sağlayan takviyeler de var. Bunlardan birisi de antrenman öncesi olarak bilinen “pre workout” supplementleridir. Bu yazıda pre workout nedir, tam olarak ne işe yarar, neler içerir ve nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda yazının devamında piyasadaki en iyi pre workout ürünlerini bulabileceksiniz.

Pre Workout Nedir?

Antrenman öncesi tüketilen ve enerji vererek spor esnasında performans artışı ile dayanıklılık sağlayan ürünler genel olarak pre workout olarak adlandırılıyor. Ağırlıkları kaldırırken pump hissini güçlendiren antrenman öncesi içecekleri genellikle toz şeklinde suya karıştırarak tüketiliyor. Birçok sporcu pre workoutları egzersiz sırasında fazla ağırlık kaldırmak ve yağ yakmak için tercih ediyor.

Pre Workout İçerisinde Neler Var?

Kafein

Antrenmanlara odaklanmanızı kolaylaştıran pre-workout ürünleri enerji vermektedir. Genel performansınızı iyileştiren bu ürünler içerisinde yüksek miktarda kafein vardır. Pre workout takviyelerde bulunan kafein miktarı ise üç fincan kahveye eşittir. Ancak kafeine karşı hassas bir bünyeniz varsa antrenmandan önce kafein içeren doğal besinlere yönelmek isteyebilirsiniz.

Beta-Alanin

Özellikle yoğunluğu yüksek egzersizler için pre workoutlar beta-alanin içermektedir. Ayrıca beta-alanin yorgunluğu azaltır ve performansınızı destekler.

Kreatin

Egzersizden önce kreatin kullandığınızda güç kazanırsınız. Yağsız vücut kitlesi seviyesini arttıran kreatin aynı zamanda kaslarınıza da enerji verir.

BCAA

Yağsız vücut kütlesini artırmada yardımcı olan amino asitler BCAA kas büyümesini de destekler. Şiddetli bir antrenman öncesinde alacağınız pre workout kaslarınızın zarar görmesini engelleyebilir.

Ayrıca pre workout ürünleri yukarıda yer alan bileşenlere ek olarak Sitrülin, Taurine, Arjinin gibi supplementler de içerebilmektedir.

En İyi Pre Workout Takviyeleri

1. Hero Mega HEROPUMP Pre-Workout

Hero Mega HEROPUMP pre-workout
Hero Mega HEROPUMP pre-workout
Hero Mega HEROPUMP pre workout
Hero Mega HEROPUMP pre workout içeriği

2. Bigjoy Predator Pre Workout

BigJoy Pre Workout
Bigjoy Predator Pre Workout

İçeriside B vitaminleri bulunmaktadır. Kreatin Mohohidrat, BCAA, Beta alanin, Sitrülin, Taurine, Guarana gibi 18 bileşenden oluşur.

3. Proteinocean Pre-Workout Supreme

proteinocean pre workout
Proteinocean pre workout takviyesi

3.5g Beta-Alanin ve 5g Arginine içeriyor. 210 mg kafeine ek olarak taurine, citrulline, maltodextrin ile desteklenmiştir.

4. Hardline Nox 2 Pre Workout

hardline pre workout antrenman öncesi takviye
Hardline preworkout supplement

İçerisinde B12, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri vardır. Folik Asit, Magnezyum ve Potasyum içerir. Ayrıca NOX karışımından oluşur. Yüksek miktarda arjinin ve L-Citrulline Malate ile beraber taurin ve ornitin amino asitleri de içerir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Pre Workout Nedir? En İyi Antrenman Öncesi Takviyeler!” üzerine 8 yorum
  1. Fitness hocalarımızın tavsiye ettiği ürünleri, tek tek açıklamanız gerçekten çok işime yaradı. Kas gelisimi programı uygularken ya da yağ takımı programı uygularken hangi takviye ürünleri kullanacağımı sayenizde çok iyi biliyorum. Çok faydalı oldu, çok teşekkür ediyorum…

    Yanıtla
  2. Merhaba cok kaliteli bir sayfaniz var. Spor öncesi takviyeler hakkında verdiginiz bilgiler benim icin cok faydali oldu

    Yanıtla
Yorum yapın