Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Aspir Yağı’nın Az Bilinen 10 Faydası!

Son dönemde doğal yollardan zayıflamak için bitkisel ve organik ürün kullanımı oldukça revaçta! Bazı zayıflatan bitkiler var ki evet tok tutuyor, yağ yakımını artırıyor hatta enerji bile veriyor. Ancak piyasada faydası abartılan, zayıflatan mucize bitki yağı diye satılan o kadar çok gereksiz ürün var ki! Organik aspir yağı piyasada abartılan ürünlerden biri mi? Yoksa gerçekten zayıflatır mı?

Aspir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanabileceğiniz sağlığa faydalı bitkisel yağlardan biri olan aspir yağı, geçmişten günümüze aktarlarda ve eczanelerde satılmaktadır. Vücuda sağladığı bazı faydaları sayesinde fazlasıyla ilgi görüyor diyebiliriz. Yaygın olarak türk halkı tarafından kullanılan aspir bitkisi yağının geçmişten günümüze uzanan tıbbi ilaç serüveni de vardır.

Ülkemizde de coğrafyası ve iklim koşulları sayesinde aspir bitkisi yetişmesi için uygun ortam çoktur. Bu kadar kolay elde edebileceğimiz yağın içinde barındırdığı çeşitli vitaminlerle (Omega 3, 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, E ve B vitaminleri) birlikte sağlığa olan faydasını kanıtlamıştır.

Aspir yağı zayıflama
Aspir Yağı Faydaları Neler?

Aspir Yağının Sağlığa 10 Faydası

Takviye gıda olarak kullanılan aspir yağının faydalarını biliyor musunuz?

 1. Kolesterolü dengede tutarak, metabolizmayı düzenler.
 2. Kalp krizi riskini en aza indirir.
 3. Kan şekerini dengeler ve insülin direncinin gelişmesini önler.
 4. Yağ yakımını hızlandırır, diyet ile birlikte daha hızlı zayıflamaya katkı sağlar.
 5. Öksürüğe, balgam sökmeye iyi gelir ve nefes darlığı çeken hastalar için yardımcıdır.
 6. Kabızlığa iyi gelir, bağırsakların çalışmasını hızlandırır.
 7. Barındırdığı antioksidan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin yok edilmesinde etkili bir rol oynar.
 8. Saç köklerini besleyerek saçların daha canlı olmasını ve çabuk uzamasını sağlar.
 9. Romatizma ağrılarının hafiflemesine destek olur.
 10. Kadınların adet düzensizliklerinde dengeleyici ve düzenleyici bir rol oynar ve adet ağrılarının daha hafif olmasını sağlar.

İlgili Yazı: Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir Yağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

 • İç hastalıklar için kullanmak isteyen kişiler su ile seyrelterek tüketebilirler.
 • Isıtılarak kullanıma uygun değildir, soğuk olarak tüketilmelidir. Günde 1 tatlı kaşığı yeterlidir.
 • Su ile seyreltmek için; yarım su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı aspir yağı ekleyip iyice karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Zayıflamaya yardımcı yağın kullanımı başladıktan sonra buzdolabında muhafaza edin ve 40 gün içinde tüketin.
 • Cilt hastalıkları ya da destekleyici olarak kullanmak isteyen kişiler ise sorunlu bölgeye direkt uygulayabilirler.
Aspir yağı zayıflama
Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Zayıflamak için kullananlar genellikle yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip olduğu için tercih ediyorlar. Kilo verme sürecinde spor ve diyetin yanında tüketilen aspir yağ zayıflamaya yardımcı olabilir. Ancak diyet yapmadan tek başına bu yağıkullanmak kilo verdirmez. Size en uygun diyet programında tükettiğiniz salatalara ekleyerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı kilo vererek kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

Aspir Yağının Zararları Var Mı?

Günlük kullanılabilecek dozdan fazlası alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Kusma, ishal, mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü gibi görülen sonuçlarda dozun azaltılması ya da bırakılması gerekir.

Canan Karatay Öneriyor Mu?

Doğrudan bir açıklaması yoktur, ancak doğal yağları faydalı bulduğunu, sağlıklı yağların kilo aldırmadığını aldırmaz aksine zayıflatıcı etkisi olduğunu ve kanseri önlediğini söylemektedir.

İbrahim Saraçoğlu Ne Diyor?

Tv programlarında özellikle salata ve yoğurda katılarak tüketilmesini öneren Saraçoğlu yemek esnasında tüketilen aspir yağının zayıflamaya da fayda sağlayabileceğini belirtmektedir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın