Glutatyon İçeren Besinler Nelerdir? Glutatyon Nasıl Artar?

glutatyon iceren besinler
glutatyon iceren besinler

Glutatyon vücuttaki serbest radikallerle savaşarak anti oksidatif stresi azaltan vücudun önemli antioksidan kaynağıdır. Bu yazımızda glutatyon içeren besinler nelerdir, sağlığımız için doğal yoldan glutatyon nasıl artar sorularının cevaplarını arayacağız.

Glutatyon İçeren Besinler

Glutatyon vücudumuz tarafından üretilir ve üç amino asitten oluşur. Bu aminoasitler: glutamin, glisin ve sisteindir. Kötü beslenme, kronik hastalık, enfeksiyon ve sürekli stres vücudumuzun glutatyon seviyesinin tükenmesinin en önemli nedenleri arasında sayılır.

Glutatyon nasıl artar?

Kükürt zengini gıdalar tüketin

Kükürt, birçok bitki ve proteinli gıdada doğal olarak bulunan temel bir mineraldir. Vücuttaki önemli protein ve enzimlerin yapısı, aktivitesi ve glutatyon sentezi için gereklidir. Kükürt, gıdalardaki iki amino asitte bulunur: metiyonin ve sistein. Bu amino asitler ayrıca sığır eti, balık ve kümes hayvanlarında bulunan proteinlerden elde edilir.

Ayrıca brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve lahana gibi sebzeler de önemli kükürt kaynaklarıdır. Yapılan araştırmalarda özellikle sarımsak ve soğan gibi gıdaların tüketimiyle elde edilen kükürt takviyesinin glutatyon düzeyini artırdığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca, birçok çalışma, kükürt açısından zengin gıdalar tüketmenin oksidatif stresi azaltabileceğini göstermiştir.

C Vitamini Alımınızı Artırın

C vitamini, özellikle meyve ve sebzelerde bulunan bir vitamindir. Ayrıca, hücrelerinizi oksidatif hasardan korumak için bir antioksidan görevi görür. Ek olarak, vücudun glutatyon da dahil olmak üzere diğer antioksidanları tedarik eder. Turunçgiller, kivi, biber C vitamini açısından önemli gıdalardır.

Selenyum İçeren Gıdalar Tüketin

Selenyum, gerekli bir mineral ve glutatyon aktivitesi için gerekli bir maddedir. En iyi selenyum kaynakları sığır eti, tavuk, balık, sakatat, süzme peynir ve esmer pirinçtir.

Selenyum alımınızı artırmanın vücudunuzun glutatyon seviyelerini korumaya veya artırmaya yardımcı olacağını unutmayın. Önerilen günlük alım miktarı 55 mcg’dir ve tolere edilebilir üst selenyum alım seviyesi günde 400 mcg’dir.

Deve Dikeni Glutatyonu Artırıyor

Devedikeni, geleneksel halk tıbbı tarafından yüzyıllardır bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Güçlü bir antioksidan olan deve dikeni karaciğer hasarı ve safra yolu hastalıklarının tedavisinde mucize bitki olarak bilinir. Ayrıca araştırmacılar, deve dikeninin hücre hasarını önleyerek glutatyon seviyelerini koruyabileceğine inanıyor. Sonuç olarak, deve dikeni takviyeleri, doğal olarak glutatyon seviyelerini artırmanın bir başka önemli yoludur.

Zerdeçal ile Glutatyon Seviyenizi Artırın

Zerdeçal, özellikle Hint mutfağında bir hayli popüler bir baharattır. Aslında Hint mutfağına girmesinin en önemli nedenlerinden biri Hindistan’da ilaç olarak kullanılmasıdır. Hatrı sayıda yapılan araştırmalar, zerdeçalın glutatyonu artırma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

Özetlemek gerekirse glutatyon, vücudunuz tarafından özel olarak üretilen, ancak aynı zamanda gıda kaynaklarında bulunan temel bir antioksidandır. Ne yazık ki, bu antioksidan seviyeleri yaşlanma, kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok faktör nedeniyle tükenebilir. Bununla birlikte, fiziksel aktiviteyi artırarak, alkolü sınırlandırarak, yeterince uyuyarak ve dengeli beslenerek glutatyon seviyelerinizi koruyabilirsiniz.

Son güncelleme 10 Aralık 2021