Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Tek Tip Beslenme ile Zayıflama Sağlıklı Mı?

Tek tip beslenme adından da anlaşılacağı üzere tek bir besine yönelik yapılan bir beslenme şeklidir. Kısa sürede fazla kilo vermeyi hedeflediği için şok bir diyettir. Peki tek bir besin dışında diğer gıdaları tüketmeyerek gerçekleştirilen bir diyet ne kadar sağlıklı olabilir? Tek tip beslenme ile zayıflama mümkün mü?

Tek Tip Beslenme İle Zayıflama Sağlıklı Değil

Günümüzde birçok kişi hızlı kilo vermek için tek tip beslenmeye yönelmektedir. Çünkü tek tip beslenme çabuk kilo vermeyi hedefler. Tek tip beslenerek kısa sürede zayıflamak mümkün ancak bu durum vücuda faydadan çok zarar verecektir.

  • Örneğin bir hafta boyunca başka bir gıda almadan sadece çorba ile besleneceğinizi düşünün. Bu durum sürekli idrara çıkmanıza neden olacağı gibi böbrekleriniz yorulmasına neden olur.
  • Kalıcılığı olmaz çünkü bu diyet kısa vadeli bir diyettir tekrar eski düzeninize döndüğünüz anda verdiğiniz kiloları geri alırsınız.
  • Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için karbonhidrat, protein ve yağı doğru bir şekilde kullanmalıyız. Sadece protein bazlı beslenmek kolesterol seviyesini yükseltir.
  • Tek tip beslenme vitamin ve mineraller açısından yetersiz bir diyet programıdır. Dolayısıyla vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerden eksik kalır.
  • Vücudu çok yorduğu için ishal veya kabızlık yapar.
  • Kısa sürede kilo vermeyi hedefleyen bu diyette kilo verebilirsiniz ancak bu verdiğiniz kilolar su ve kas kaybı olacaktır onun için bu kiloları kısa sürede tekrar alırsınız.
  • Bu gibi şok diyetler sizde saç dökülmesini tetikler.
sağlıklı zayıflamak
İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Tek Tip Beslenme Yerine Nasıl Beslenmeliyiz?

Az önce bahsettiğimiz gibi tek tip beslenme her ne kadar kilo vermemizi sağlasa da o kiloları geri alacağımız gibi pek çok rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Peki hem kilo vermek için hem de sağlıklı olmak için nasıl beslenmeliyiz? Vücudumuz hem karbonhidrata hem proteine hem de yağa ihtiyacı vardır. Beslenmemizde dikkat etmemiz gereken en önemli konu karbonhidrat, protein ve yağ makro dengesini yakalayabilmektir. Hızlı kilo vermek istiyorsak öncelikle paketli gıdaları tüketmeyi bırakarak şekeri hayatımızdan çıkarmalı, tuz ve un tüketimine dikkat etmeliyiz. Basit karbonhidratlardan uzaklaşarak sağlıklı kompleks karbonhidratlara geçiş yapabiliriz. Ayrıca en sağlıklı yağları da diyetimize ekleyerek orta ve uzun vadede kilo vermeyi amaçlamalıyız. Spor ile diyetimizi desteklersek daha hızlı sonuç elde ederiz.

Sonuç olarak Tek Tip Beslenme ile Zayıflamayı Özetlersek;

  • Tek tip beslenme diyetleri sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve sürdürülebilir değildir
  • Hızlı kilo kaybı yaşatan tek tip diyetlerin uzun dönemde vücuda ciddi zararlar bırakır
  • Yağ yerine su ve kas kaybı yaşatır. Yetersiz protein yağ ve karbonhidrat alımı bağışıklığı zayıflatır, vücut sağlıklı yapısını bozar ve hastalıklara karşı savunmasız kalır.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın