Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir? Ne Kadar Sağlıklı?

Zayıflamanın ve yağ yakmanın en önemli adımı kendinize uygun en iyi diyeti bulup başlamak. Ketojenik, if, düşük karbonhidrat, atkins, vegan gibi birçok diyet ve beslenme çeşidi mevcut. Ancak herkes tarafından merak edilen bir diyet çeşidi daha var: Kan grubuna göre beslenme. Peki kan grubu diyeti nedir, nasıl yapılır? İdeal kilo için kan gruplarına göre beslenme fikri ilk olarak doktor Peter D’adamo tarafından geliştirilmiştir. Bu beslenme teorisinde dört ana kan grubu olan; 0, A, B, AB kan gruplarını temel almaktadır.

Kan grubu diyeti 0, A, B, AB kan gruplarının hangi besinleri yemeleri gerektiği üzerine kuruludur. Ayrıca kan grubu diyetinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar içerir. Ayrıca gzersiz planları ve ek gıda takviyeleri (supplement) de kan grubuna göre uygulanabilmektedir.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Yapılır?

Vücudunuzdaki kana göre uygun beslenme ile yediklerinizin daha verimli bir biçimde hazmedeceği düşünülmektedir. Peki kan grubunuza göre yemeniz gerekenler ve yememeniz gereken besinler nelerdir?

kan grubuna göre beslenme diyeti
Kan grubu diyeti besinleri

0 Kan Grubuna Göre Beslenme

0 kan grubunun yemesi gerekli besinler; kırmız et, beyaz et, balık ve deniz ürünleri. İyotlu tuz, ıspanak ve brokoli tüketmelidir. Ancak 0 kan grubu diyetinde yasak besinler: tahıl ürünleri, ekmek, taneli sebzeler, buğday maddesi olan gıdalar, süt ürünleri, yumurta ve sıvı yağ tüketmemelidirler.

A Kan Grubuna Göre Beslenme

A kan grubunun yemesi gereken besinler: tahıl ürünleri, sebzeler, balık veya tavuk eti, soya proteinleri, balkabağı, havuç, brokoli, ıspanak, erik, vişne, sarımsak. Bununla birlikte A kan grubu diyetinde yememeniz gereken besinler: kırmızı et, sütlü besinler, salam, sosis, domates, patates, portakal, mandalina, lahana, kavurma, biber, tropikal meyveler ve turunçgiller tüketilmemelidir.

B Kan Grubuna Göre Diyet

B kan grubunun yemesi gereken besinler: sütlü besinler, dana eti, hindi eti, balık, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, patates, lahana ve mantar. Ancak B kan grubunda yenmemesi gereken besinler: mısır, buğday, susam, fındık, kuzu eti, tavuk eti bunlar tüketilmemelidir.

AB Kan Grubuna Göre Diyet

AB kan grubunun yemesi gerekli besinler: domates, deniz ürünleri, sebze, hindi eti, yoğurt ve yumurta. Bununla beraber AB kan grubunun yememesi gereken besinler: dana ve sığır eti, tavuk eti, sarımsak, sirke, biber ve hayvansal gıdalar tüketmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Sezgisel Beslenme ile Tanışın!

Kan Grubuna Göre Beslenmek Sağlıklı Mı?

Kan grubu diyetine başlamadan önce iyi düşünmeniz gerek. Sağlık sorunlarınız olmasa dahi mutlaka doktora gözükmeniz gerekir. Ayrıca kan grubuna göre beslenme henüz bilimsel değildir. Dolayısıyla kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir? Ne Kadar Sağlıklı?” üzerine 2 yorum
 1. merhabalar
  0 kan grubu olan kişiler fitness veya body çalışırlar ise enerjiyi nerden alabilirler?
  yani et ve sebze ürünleri yeterli enerjiyi sağlar mı?
  karbonhidratlar bu tür sporlarda kas oluşumunda çok etkili diye biliyorum.

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Kan grubuna göre beslenme şeklinde protein yağ ve karbonhidratların rolü büyük, özellikle sadece kırmızı ve beyaz et değil, yeşil yapraklı sebzeler ve kaliteli yağlardan oluşan bir beslenme planı yağ yakımı ve kas kazanımında oldukça etkilidir.

   Yanıtla
Yorum yapın