Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Alkali Beslenme: Alkali Besinler ve pH Dengesi

Alkali beslenme diyeti “Popüler Diyetler” olarak adlandırdığımız diyetlerden birini oluşturmaktadır. Alkali diyeti uygulamadaki amaç en basit haliyle vücudun asit – alkali dengesini besinler yoluyla sağlamaktır. Bu amaca göre sağlıklı bir diyet planlanırken bazı asidik gıdalar kısıtlanır ve yüksek alkali sebze ve meyvelerin tüketimi artırılır.

Bilindiği üzere besinler asit – alkali – nötr olmak üzere üç sınıfa ayrılmaktadır. Bu besin ayrımı aynı zamanda vitamin ve mineralleri sınıflandırma yapmamıza da fayda sağlar. Alkali özelliğe sahip besinlerin içeriğinde magnezyum, manganez, demir, potasyum gibi mineraller bulunur. Asidik özelliğe sahip olan besinlerde ise daha çok fosfor, bakır, sülfür vb. mineraller yer almaktadır.

Alkali Besinler Nelerdir?

Eğer siz de alkali diyet uygulamak istiyorsanız meyve, şekersiz doğal meyve suyu, sebze, maden suyu, bakliyat, kuruyemiş ve tohum ağırlıklı beslenme planı hazırlamalısınız. Örneğin; ıspanak, havuç, pazı, salatalık, lahana, maydanoz, kereviz, sarımsak, karalahana, avokado, kuru fasulye, bamya, chia tohumu vb. gıdalar alkali besinlerdir.

alkali besinler
Alkali besinler

Alkali Beslenmede Yasak Olan Besinler

Et, tavuk, süt ve süt ürünleri, hazır paketli gıdalar, tam tahıllı gıdalar, kafein, şeker, yumurta ve alkol yasaktır. Çünkü asidik özelliğe sahip olan gıdalardır. Ayrıca çay, kahve, bal, reçel, marmelat, kakao, peynir, kabuklu deniz ürünleri vb. gıdalar da asidiktir.

Vücudumuzdaki pH Dengesi

Vücudumuzdaki her bölge farklı pH değerine sahiptir. Örnek vermek gerekirse mide sindirime yardımcı olmak amacıyla asidiktir. Ancak safra ve pankreatik sıvılar mide asidini dengelemek için baziktir. Bu durumda anlamamız gereken şudur ki; vücudumuz asit-alkali dengesini sağlamak için senkronize bir şekilde çalışmaktadır.

Unutulmamalıdır ki asit ve alkali olarak sınıflandırdığımız besinlerin vücudumuza girip sindirim ve emilimlerini tamamladıktan sonraki etkileri farklıdır. Alkali beslenme planı oluştururken bu diyetin amacı doğrultusunda demir, protein ve kalsiyumdan fakir bir diyet uygulanacağından vücudumuz için gerekli mineral ve vitamin eksiklikleri sonucunda büyüme geriliği, osteoporoz, zekâ geriliği vb. çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Sık sık dile getirdiğimiz gibi diyet kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca tek tip diyet veya özel sağlık sorunları olmadığı sürece diyetimizde yapılan kısıtlamalar karşımıza sağlık sorunu olarak çıkmaktadır. Dolayısıyla bahsettiğimiz gibi kısıtlama sonucu vücut fonksiyonları tam olarak çalışmaz. Çünkü aldığımız besin öğeleri yetersiz kalır.

Alkali diyeti savunan fazla bilimsel çalışma yoktur. Bununla beraber yapılan çalışmalar birbirini desteklememektedir. Dolayısıyla bu diyeti benimsemenin ve önermenin doğruluğu tartışmaya açıktır.

Alkali Beslenme Tablosu

Gıda Potansiyeli / Renal Asit Yükü mEq /100g

Alkali Meyveler

Elma -2.2
Kayısı -4.8
Siyah kuş üzümü -6.5
Limon suyu -2,5
Portakal -2.7
Şeftali -2.4
Armut -2.9
Kuru üzüm -2.1
Çilek -2.2
Karpuz -1.9

Alkali Sebzeler

Kuşkonmaz -0.4
Brokoli -1.2
Havuç -4.9
Kereviz -5.2
Salatalık -0.8
Yeşil fasulye -3.1
Marul -2.5
Patates -4.0
Ispanak -14.0
Domates -3.1

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın