Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Propolis Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Hakkında

Son zamanlarda sağlık için çok faydalı olduğu söylenen propolis hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda sizler için hazırladık. Propolis nedir, ne işe yarar ve kullanımı nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Propolis Nedir?

Arılar tarafından bitkilerin tomurcuk, sap ve yapraklarından toplamış oldukları antioksidan ve antimikrobiyal etki gösteren propolis saf organik bir üründür. Bu ürün kovanın sterilizasyonu koruyabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Mikropları yok etme gücüne sahiptir. İçeriğinde kalsiyum, çinko, potasyum, bakır, sodyum, demir ve mineraller bulunmaktadır. Propolis ayrıca C, E, B1 ve B2 vitaminleri açısından da oldukça zengin bir besindir.

Sağlık üzerine olumlu etkilerinin oldukça fazla olduğu bilinen propolis hakkında pek çok birey araştırma yapıyor. Bitkilerin büyük bir bölümünden elde edilen propolis arılar tarafından oluşturulan karışımla çürümeye karşı etkilidir. Isı yalıtımı sağlar, su geçirmez özelliği bulunmaktadır ve reçineye benzeyen bir kıvamı vardır. Bal arıları bu maddeleri ağaç gövdesindeki çatlaklardan, tomurcuklardan ve yapraktan toplayarak oluşturur. Arılar bu maddeleri çiğner ve ağız sindirim enzimlerini ekler. Böylece kısmen sindirim meydana gelmiş olur. Kovanda çeşitli amaç için kullanılmaktadır. Özellikle mikropların yok edilmesi konusunda propolis bal arıları tarafından tüketilmektedir. Canlı bitkilerden topladığı propolis balmumu ile karıştırılır. Bu karışım arı kovanında yumurta gözlerine yumurta bırakılmadan önce kovan içi açıkların kapatılması için kullanılmaktadır. Koyu renk bir madde olan propolis rahatlıkla insanlar tarafından tüketilmektedir.

propolis rengi koyu
Propolis rengi koyuya kaçmaktadır.

Propolis Kullanımı Nasıl Olmalı?

Son yıllarda internet siteleri üzerinden veya eczanelerden satın alınan propolis tüketimi nasıl olmalı? Bu ürün genellikle sıvı olarak tüketilmektedir. Ürün damla formunda iken besinleriniz ile birlikte alabilmeniz mümkün olacaktır. Bu ürünün damlasını bal, ekmek, yoğurt, pekmez gibi gıdaların içerisinde karıştırılarak tüketilebilirsiniz. Aynı zamanda süt, su, meyve suyu, kahve ve çay gibi içecekleriniz ile tüketmeniz mümkün olacaktır.

probiyotik ne işe yarar

İlginizi Çekebilir: Probiyotikler Hakkında

Propolisin Faydaları Neler?

Propolis faydaları saymakla bitmeyen besinler arasında yer almaktadır. Güçlü etkileri bilinen bu madde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ürünün başlıca faydaları şöyle sıralanmaktadır;

 • Hücre yapısını koruma görevi üstlenmektedir ve deformasyonu engellemektedir.
 • Antikanser özelliğine sahiptir. Meme, pankreas ve kolon kanserinden korumaktadır. Aynı zamanda tedavi aşamasında tüketilmesi büyük bir fayda sağlamaktadır.
 • Virüslere karşı etkili olduğu bilinen besin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • İçerisinde yer alan rbioflavonoidler sayesinde kolayca başa çıkabilmektedir. Bu ürün antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesinde de kullanılmaktadır.
 • Kırışık tedavisinde etkilidir. Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önleyerek cilt sağlığını korumaktadır. Saçların güçlenmesinde etkili olan ürün saç dökülme problemlerini tamamen çözüme ulaştırmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığını korumaktadır.
 • Yanıkların en hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlar.

Propolisin Zararı Var Mı?

Propolis zararları var mıdır merak ediliyor. Yaygın olarak tüketilen maddenin kullanım şekli ve dozu uygun olmadığında bazı sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar;

 • Mide rahatsızlığı
 • Alerjik reaksiyonu olanlar
 • Hassas ciltlerde kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkmaktadır.
 • Özellikle alkol kullanan ve duyarlı olan kişilerin ürünü kullanması sakıncalıdır. Bulantı ve kusmaya neden olur.
 • Bal alerjisi olan kişilerde de kullanılması tehlikelidir. Çünkü propolisin içeriğinde bulunan maddeler ile bal benzerlik göstermektedir. Bala karşı duyarlı kişiler bu ürünün kullanımı sonrası problem yaşayabilirler.
 • Astım hastalarında ürün kontrollü ve düşük dozda kullanılmalıdır.
 • Hamile olanlar ve emzirenler için de kullanımı yapılmadan önce hekime danışmak gerekmektedir.
 • Yakın tarihte operasyon geçirecek kişilerin ürün kullanımını hekim kontrolünde gerçekleştirmesi veya kullanmaması gerekmektedir. Kan içerisinde bazı değişikliklere neden olma riski vardır. Bu nedenle operasyon öncesi kullanımı zararlıdır.
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın