Diyetisyen Merve Sancaktar

Basen Eritmek İçin Bu 10 Alışkanlığı Edinin

Her ne kadar çok kilo alıp versek de basen bölgesindeki yağlar hepimizin moralini bozar. Ancak merak etmeyin, pürüzsüz ve güçlü bacaklara sahip olmanın hayalini kuran kadınlar basen eritme yöntemleri ile istedikleri fiziğe kavuşabilir! Bunun en büyük nedeni ise tabii ki hareketsizlikten ve düzensiz beslenmeden kaynaklanıyor. Bu yüzden basen bölgesindeki yağları eritmek için öncelikli olarak hareket etmek gerekiyor. Ayrıca sıkı bir diyetle zayıflayan kişiler de kilo verdikten sonra neden hala basen bölgesinin neden yağlı olduğunu merak ediyor.

İlk olarak şunu bilmelisiniz ki bölgesel olarak basen eritmek isteseniz dahi bu bölgeden yağ kaybetmek imkansızdır çünkü vücudunuz zayıflama aşamasında yağ yağarken vücudunuzun belli kısımlarını değil de tüm kısımlarına odaklanır. İkinci olarak ise kilo vermek için kalori alımını düşürmek gerekiyor ve eğer basen bölgesindeki yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız da o bölgeyi güçlendirecek egzersizler yaparak yağlarınızı kasa dönüştürebilirsiniz. Eğer kilo vererek bacaklarınızı güçlendirmek ve şekillendirmek istiyorsanız size sunacağımız önerileri dikkate alabilirsiniz!

Tuz tüketimini azaltın

tuz tüketimi ödem
Aşırı tuz tüketimi ödem tutarak basenlerinizi şişkin gösterebilir

Ne yazık ki fazla tuz tüketimi sonrasında vücudumuz fazla su tutar ve bu da halk arasında “ödem” olarak bilinen şişkinliklere neden olur. Vücuttaki suyun böbreklerden çıkması gerekirken vücutta depolandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca tuzu kestiğinizde vücudunuzdaki değişikliği mutlaka fark edeceksiniz. Basen eritme yöntemi olarak kullanıldığı için alt kıyafetleriniz üstünüze daha rahat olacak.

Karbonhidrat Alımını Azaltın

Karbonhidrat kilo alımı
Çok fazla karbonhidrat alırsanız basen bölgeniz genişleyebilir

Vücudumuz karbonhidratları glikojene dönüştürür ve bununla birlikte karaciğer ve kaslarımızda su ile depolanır. Yani ne kadar çok karbonhidrat tüketirseniz, vücudunuzda o kadar çok su depolar. Birçok kişi düşük karbonhidrat tüketimi içeren diyetlerle çok hızlı bir şekilde zayıfladığını gözlemliyor.

Güne Kahve İçerek Başlayın

Türk kahvesi yağ yakımı
Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırarak basen eritmenize destek olur

Her ne kadar çok güne çay içerek başlasak da kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı gerçeği var. İdrar söktürücü etkisi ile metabolizmayı hızlandıran kahve aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırıyor. Sabahları aç karna şekersiz olarak tüketeceğiniz bir fincan Türk kahvesi ile güne oldukça zinde başlayabilirsiniz. Günde iki fincan kadar kahve içebilirsiniz.

Su İçmek Basen Eritmenin Anahtarıdır

su içerek zayıflayın
Su içerek zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kulağa oldukça gülünç geliyor olabilir fakat çok az su tükettiğiniz zaman vücudunuz aslında daha çok su tutar. Yani çok su içtiğiniz takdirde vücudunuz ihtiyaç duymadığı fazla tuz ve sıvıları dışarı atar ve bununla birlikte de şişkinlik de azalır. Bununla birlikte çok su tükettiğinizde iştahınız da çok fazla olmaz. Egzersiz yaparak ve bol su tüketerek kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

Antrenman Programınıza Kardiyo Eklemeyi Unutmayın

kardiyo basen eritme
Kardiyo yapmak basen eritmek için etkili bir yoldur.

Araştırmalara göre egzersiz programlarınıza aerobik hareketler eklemek vücuttaki fazla su ve sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte kalp atış hızı arttığı için de hızlı kalori yakabileceğiniz aktiviteler arasında yer alıyor. Basen eritme yöntemleri arasında yer alan kardiyo ile hedeflediğiniz görünüme ulaşabilirsiniz. Ne kadar çok kalori yakarsanız kilo vermeniz o kadar çok kolaylaşacaktır. Ayrıca düzenli olarak aerobik hareketler yapıldığında yağ yakım hızınız artacaktır.

Yediklerinizi Listeleyin

Yediklerinizi önemseyin
Yediklerinizi önemseyerek hızlı yağ yakabilirsiniz

Günlük olarak hangi besinleri ve yemekleri tükettiğinizi gösteren bir öğün çizelgesi oluşturmanız ne kadar çok yağ tükettiğinizi takip etmenizde fayda sağlayacaktır. Android ve iOS desteği olan telefonlarda yediklerinizin listesini planlayan ve tutan uygulamaları indirebilirsiniz. Böylelikle yediklerinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Lif ve Protein Tüketimini Artırın

Sağlıklı beslenerek basenlerinizi yok edin
Sağlıklı beslenerek basenlerinizi yok edin

Düzenli olarak protein ve lif tüketimi yapmanız sizi daha tok tutacak ve bu sayede daha çok kilo verebileceksiniz. Ayrıca protein alımını arttırdığınızda basen kaslarınız güçlenecek ve bacaklarınız daha güzel bir görünüme sahip olacak. Sebze, meyve ve kepekli tahıllar ile birlikte yağsız etler tüketmeye önem vermelisiniz.

Evde Basen Eritme Hareketleri Yapın

Basen eritme hareketi
Basen eritmek için egzersiz yapın

Özellikle basen bölgesindeki yağları aza indirgemek istiyorsanız, kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmanız gerekiyor. Basen eritme yöntemleri olarak sumo ve goblet squatları yapabilirsiniz. Böylelikle bu bölgenizdeki kasları çalıştırır ve güçlendirirsiniz. Ayrıca köprü hareketleri ile de bacaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Düzenli Uyumaya Çalışın

Yağ yakımı basen eritme
Uyurken de yağ yakarak basenlerinizi eritebilirsiniz

Her gün düzenli olarak en az 7.5 saat uyumanız sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca düzensiz uyumanın en büyük etkisinin de kişileri sağlıksız yiyeceklere yöneltmesi olduğunu ortaya çıkardı. İyi bir uyku düzeni olmayan insanların iştahının daha açık olur ve vücut uyanık kalmak için ise karbonhidrat ve şeker içeren besinleri almak ister. Bu yüzden uyku düzeninize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda REM uykusunun vücutta çok fazla kalori yaktığı da ortaya çıkmıştır.

Merdivenleri Kullanın

Merdiven basen eritme
Merdiven çıkmak basenlerinizi eritmenize yardımcı olur

Birçok kişi yürüyen merdivenleri ya da asansörü tercih etse de siz sakın onlardan olmayın! Merdiven çıkmak basen eritmek için tüm kaslarınızı çalıştıracaktır ve bu da bacak bölgesindeki yağları yakacaktır. Bu yüzden merdivenlerden kaçmayın çünkü merdiven kullanmak en iyi basen eritme yöntemleri arasındadır.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın