Buse

Erik Kalori

Erik kalori, diyet yapan kişinin genellikle besinlerin kalorisi hakkında bir takım bilgilere sahip olmak istediğini görmekteyiz. Bu aşamada sağlıklı beslenmek ve kilo bu yönünden kendini korumaya almak için meyvelerin ve sebzelerin ya da tatlıların kalorisi son derece büyük bir önem taşır. Erik kalori hesaplaması bağlamında baktığımız zaman 100 gram olarak, 45,9 kcal şeklinde hesaplanmıştır. Yani bu noktada çok yüksek bir kaloriye sahip olmadığını gördüğümüz erik için son derece rahat bir şekilde tüketileceğini belirtmekte fayda vardır ama yine de çok fazla tüketmenin her zaman için eriğin faydaları kadar zararları da olabileceğini düşünmekte fayda vardır.

Erik Kalori
Erik Kalori

1 Adet Yeşil Erik Kaç Kalori?

Tabii ki de çeşitleri bulunan erik, sadece tek bir türe göre değerlendirilmez ve çok farklı oranlarda kalorileri bulunan erikler vardır. Fakat en çok tüketilen eriklerden bir tanesinin yeşil erik olduğunu görmekteyiz ve erik denince akla gelen ilk şey yeşil erik olacaktır. 1 adet yeşil erik kaç kalori diye sorduğumuz zaman 40 gramdan hesaplamak gerekir ve bir tane büyük boy yeşil eriğin yaklaşık 19 kalori olduğunu tespit etmekteyiz.

Küçük yeşil erik için daha farklı bir hesaplama söz konusu olacaktır Ve 10 gram üzerinden bir değerlendirme yapılmazsa söz konusu olacaktır. Bunun için de tam olarak 5 kalori gibi bir hesaplama yapılır orta boy yeşil erik için ise bu hesaplama 20 gram üzerinden 9,5 kalori olarak tespit edilmektedir.

Erik Yağ Yakar Mı?

Erik yemeyi seven kişilerin diyette olduğunu düşünecek olursak genellikle karşımıza çıkacak olan ilk soru erik yağ yakar mı olacaktır. Aslında bu noktada erik için belirtilmesi gereken şey, kilo vermek isteyen kişilerin erik sevsin ya da sevmesin mutlaka tüketmesi gerektiğinden yanadır. Çünkü bu besin yağ yakmaya gerçekten yardımcı olur ve içeriğinde bol miktarda lif bulunduğu için, beslenme düzeni içerisinde tüketildiği zaman yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Tabii ki de doğrudan yağ yakma gibi bir özelliği yoktur ama lifler ve zengin vitaminler sayesinde yağ yakımında son derece büyük bir rol oynamaktadır.

Erik Kalori
Erik Kalori

Diyet Yaparken Erik Yenir Mi?

Erik her zaman için vitaminleri ve bol miktarda lif kaynağı olarak, diyet yapmak isteyen kişilere uygun bir meyve olmuştur. Diyet yaparken erik yenir mi gibi bir soruya direkt olarak yenir ve hatta yenmesi gerekir şeklinde yanıt vermek çok önemlidir ve diyet listelerinde mutlaka bulunması gereken erik, içinde bulundurduğu lif miktarının fazla olması nedeniyle kesinlikle metabolizmayı daha hızlı çalıştırmaya yönelik bir meyvedir. Bu sebepten dolayı da diyet listelerinde başrollerde yer alır.

Diyette Kaç Tane Erik?

Diyet yapan kişilerin erik tüketimi ile ilgili olarak sormuş olduğu sorularda son derece kritik bir nokta yer almaktadır. Çünkü diyet yaparken bir şeyleri fazla kaçırmak, hemen hemen herkesin en büyük korkusudur ve genellikle burada kaç adet besin tüketileceği ve bunun kaç tanesinin kaç kaloriye tekabül ettiği sorulmalıdır. Bu aşamada erik ile ilgili olarak merak edilen şey de tamamen bununla ilgilidir. Diyette kaç tane erik diye sorulduğu zaman akla ilk gelen şey hangi tür erik olacaktır ve 2 adet erik gelmesi bu noktada oldukça faydalıdır. Hatta meyve olarak bir porsiyon meyve tabağındansa 2 adet erik yenmesi diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir.

Erik Kalori
Erik Kalori

 Günde Kaç Tane Erik Yenmeli?

Dengeli ve düzenli beslenmek isteyenler ya da erik tüketmekten hoşlanan kişiler, bir yandan da sağlığına ve kilosuna dikkat etmek istiyorsa bir takım sorular sormaktadır. Bu aşamada günde kaç tane erik yenmeli ya da yenmemeli gibi soruları sık sık görmekteyiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki erik son derece sağlıklı bir meyvedir ve tüketilmesi oldukça önemlidir. Bunun da en büyük sebebi şudur ki içerisinde lif ve vitamin barındırır. Vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini erikte yüksek oranda mevcuttur. Bununla birlikte A ve K vitaminleri ve B grubu vitaminleri de bu meyvenin içerisinde bol miktarda yer almaktadır ve bütün bunlarla birlikte bir de bol miktarda mineralden de söz etmek gerekli olacaktır. Bu sebepten dolayı da günlük rutinde mutlaka tüketilmesi gereken erik için günde 10 adet gibi bir tüketim gerekliliğinden söz etmekte fayda vardır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın