Buse

Fındık Kalori

Fındık kalori yönünden oldukça yüksek bir besin maddesidir ama bir o kadar yüksek enerji verdiğini de hesaba katacak olursak son derece aktif bir şekilde tüketilmesi gerekir. Besin değerinden söz edecek olursak fındık için protein miktarının ve lif oranının yanı sıra potasyum yanından da son derece zengin olduğunu görmekteyiz. Demir ve vitamin yönünden de oldukça iyi bir seçenek olacak olan fındık için 100 gram kalorisi 628,3 olarak görülmektedir.

Bir Avuç Fındık Kaç Kalori?

Fındık ile ilgili olarak genellikle belli bir boyut verildiği zaman ideal olarak bir avuçtan söz etmek mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı da genellikle buna göre bir kalori hesabı yapılması daha doğru olacaktır. Bir avuç fındık kaç kalori diye sorulduğu zaman karşımıza çıkacak olan sonuçta 263 kalori tespit edilmektedir ve bunun orta bir kâse için 140 gram olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Tabii ki de kavrulmuş ya da kavrulmamış olması bu noktada belirleyici bir özellik olacaktır.

Fındık Kalori
Fındık Kalori

Eğer ki kavrulmuş bir fındıktan söz ediyorsak bir avuç için 40 gram olarak hesapladığımızda 263 kalori söz konusu olurken 100 gram için 658 kalori Kavrulmamış fındık hesabı çıkar. Ancak bu noktada yüksek oranda kaloriye sahip olması kimseyi ürkütmemelidir ve fındık tüketiminin yapılması her zaman için çok faydalı olacaktır. Farklı besin kaynakları yerine fındık tercih etmek daha sağlıklı bir şekilde beslenmeyi destekleyecektir. Bu sebepten dolayı da özellikle enerjiye ihtiyacı olan kişilerin daha çok fındık tüketmesi gerektiği bilinmektedir.

Diyet Yaparken Fındık Yenir Mi?

Fındık her zaman için çok yüksek bir kaloriye sahip olması nedeniyle diyet yapan kişilerin kafasının karışmasına sebep olmuştur. Kuruyemiş tüketiminin diyet aşamasında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu belirtmekte fayda vardır ve bu kuru yemişlerin doğru bir şekilde tercih edilmesi de son derece büyük bir önem taşır. Diyet yaparken fındık yenir mi sorusu ile de bu noktada karşı karşıya kalmaktayız ve diyet yapan kişilerin fındık tüketimi yapması, pek çok kişiye göre kilo bazında bir artışa sebep olacakken diyetisyenleri dinlediğimizde tam tersi bir ifade ile karşı karşıya kalmaktayız. Aksine, fındık tüketimi diyet esnasında son derece faydalı olacaktır.

Diyet yapan bir kişinin abur cubur ihtiyacını da nasıl karşılayacağını düşündüğünü görmekteyiz ve fındık tüketimi yapan bir kişinin daha sağlıklı bir ara öğün yediğini hesaba katacak olursak hiçbir zaman için abur cubur tavsiye edilmez ve daha çok fındık tüketiminin yapılması ara öğünlerde, diyet için oldukça faydalı olacaktır.

Fındık Kalori
Fındık Kalori

Fındık Kilo Aldırır Mı?

Fındık kilo aldırır mı genel olarak kilo problemi yaşayan kişilerin ilk sorduğu sorulardan biri arasında gelir. Eğer ki zayıflamak isteniyorsa fındık tüketiminden kaçınmak gibi bir durum genel olarak fındık kalorisi nedeniyle söz konusu olmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır ve fındık tüketmek isteyen kişilerin kilo almak gibi bir korku yaşamaması tavsiye edilir ve ara öğünlerde fındık tüketiminin yapılması, sağlıksız ara öğünlerden korumakla birlikte direkt olarak kişilerin kilo kaybına sebep olacaktır. Üstelik daha çok enerji vereceği için spor yapan kişilerin fındık tüketimi arttıkça daha fazla spor yapabilmesi de mümkün olacaktır ve bu da kilo vermek için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Bir Günde Ne Kadar Fındık Yemeliyiz?

Fındık tüketmek her ne kadar iyi bir sonuç verse de bu kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur ve sağlık açısından farklı özellikleri olan kişileri de bu noktada düşünmek gerekir. Bir günde ne kadar fındık yemeliyiz gibi bir konu ile ilgili olarak ilk başta karşınıza çıkan miktar 30 gram olacaktır. Bu da yaklaşık bir avuç fındığa tekabül eder ve daha fazlası, kilo almak için ya da herhangi bir alerji meydana gelmesini de etkili olduğu tespit edilmektedir.

Bu aşamada alerjisi olan kişiler için fındık tüketiminin yapılması son derece zararlı olacaktır ve fındık içeren gıdaları tüketirken de bu kişilerin oldukça dikkatli davranması gerekir. Bütün bunların yanı sıra da kilo almak açısından fındık tüketiminin ne kadar yapılması gerektiğini belirtmek gerekirse 30 gramlık bir fındığın içerisinde 150 ile 200 kalori arası bir değer söz konusu olacaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın