Buse

Havuç Kalori

Havuç kalori, son derece iyi bir besin kaynağı olarak bilinen havuç oldukça fazla şeye fayda etmekle birlikte kalori olarak da merak edilmektedir. Havuç kalori bazında değerlendirildiği zaman bir adet için biraz yüksek bir değer söz konusu olacaktır. Ve 100 gram havucun 41 kalori olduğunu görmekteyiz. 100 gramlık bir havuç ise tam olarak 1 adet havuca denk gelmektedir ve havuç tüketmeyi seven kişilerin bu noktada daha çok kalori hesabını bırakıp sağlık yönünden ele alması daha faydalı olacaktır.

Ancak bu noktada havuç için bir de bebek havuç vardır ve diğer havuçlardan daha küçük miktarda olan bu havuçlar, 35 kaloriye tekabül etmektedir. Tabii ki de havuç aynı zamanda pişmiş ya da çiğ bir şekilde de tüketilmektedir ve bu nedenle havuca belli bir kalori hesabı yapılacaksa pişmiş mi yoksa çiğ mi tüketilecek gibi konuları da tamamen gözden geçirmekte fayda vardır.

Havuç Kalori
Havuç Kalori

Bu aşama da tamamen farklı boyutlarda olan havucun ebatlarını da göz önünde bulundurmakta fayda vardır bir de 1 adet orta boy havuç için 40 gram diyeceksek bunun 16 kalori olduğunu tespit etmekteyiz. Yani tüketilebilir bir kaloriden söz ediyoruz ve bir küçük boy havuç için ise 25 grama denk geldiğini belirtmekte fayda vardır. Bu da tam anlamıyla 10 kalori gibi bir hesaplamaya tekabül etmektedir.

Havuç Günde Ne Kadar Yenmeli?

Havucun faydaları saymakla bitmiyor de A vitamini deposu olarak bilinen havuç için herkes bir takım sorular soruyor. Havuç günde ne kadar yenmeli sorusunu da genel olarak kişilerin hem kilo almamak açısından sorduğunu hem de sağlık açısından her şeyin fazlasının zarar olduğu mantığı ile hareket ettiğini de bilmekteyiz. Bu sebepten dolayı da havuç ile alakalı olarak günde en fazla 2 tane orta boy havuç tüketilmesi tavsiye edilmektedir ve günlük tüketim olarak çok fazla tüketmek isteyen kişilerin 9 taneden fazla tüketmesinin fazla olacağını da belirtmekte fayda vardır.

Diyette Havuç Yenir Mi?

Diyet yapmakta olan kişilerin kilosuna dikkat etmek ve diyeti aslına uygun bir şekilde yapabilmek adına merak ettiği pek çok konu vardır. Son derece güzel bir vitamin deposu olan ve tadı da oldukça iyi bir sebze olarak bilinen havuç için diyette havuç yenir mi sorusu ile sık sık karşı karşıya kalmaktayız. Çok yaygın bir şekilde tüketilmekte olan havuç hem yemeklere hem de meyvelerin yanında çıkartılabilir. Garnitür olarak kullanılır ya da havuç suyu şeklinde tüketilir. Bu sebepten dolayı da havuç ile ilgili genel bir merak söz konusudur. Tam da bu noktada kişilerin havuç ile ilgili merak ettiği konu diyet üzerinde olacaktır ve diyet yaparken havuç için pek çok farklı soru sorulmaktadır.

Havuç Kalori
Havuç Kalori

Tabii ki de diyet yaparken havuç tüketimi yapılır ve diyete çok büyük bir zararı olmaz. Ama bazı diyetlerde havuç tüketiminin kesinlikle yapılmaması bilinmektedir ve bu diyetler biraz daha yoğun diyetlerdir. Üstelik A vitamini ile ilgili sorunu olan kişilerin de bir takım farklı diyetleri söz konusu olabilir. Ve bu nedenle mutlaka doktor tarafından denetlenerek bir şeyler yeniyorsa kesinlikle doktora danışmadan havuç yenmesi tavsiye edilmez.

Eğer ki normal bir diyetten söz ediyorsak bazı besinlerin yerine havuç tüketimi yapmak hem çok faydalı olacaktır hem de diyeti destekler. Tabii ki de fazla abartmak hiçbir meyve ve sebzede doğru olmaz ve bunun içerisinde havuç da örnek verilecektir. Çünkü havuç tüketimi yapmak A vitamini depolamak anlamına gelir ve a vitamininini de vücuttan direkt olarak idrar yoluyla atılamaması durumuna istinaden çok fazla abartmamak ve kalori olarak da günde 2 tane daha fazla tüketmeden, bilinçli tüketim yapmak son derece önemlidir.

 Havuç Kilo Aldırır Mı?

 Havuç tüketmek isteyen kişilerin havuç kilo aldırır mı diye sorduğunu görmekteyiz ve havuç için oldukça masum bir sebze demek mümkün olacaktır. Havuç ara öğünlerde son derece iyi bir seçenek olacaktır ve kilo almak yerine vermeye yardımcı olur. Çünkü bir tokluk hissi vererek, anlık bir açlık krizini önler ve kilo almak yerine daha çok vermeye yönelik bir sebze olduğu da kanıtlanmıştır. Üstelik çok fazla faydasından da söz edebileceğimiz için genel olarak havuç tüketiminin yapılması son derece iyi bir seçenek olacaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın