Diyetisyen Merve Sancaktar

Sirtfood Diyeti Nedir? Şarap ve Çikolatalı Diyet!

2016 yılında İngiltere’de ortaya çıkan sirtfood diyeti çikolata ve kırmızı şarap tüketilerek yapılan bir diyet. Elbette diyeti desteklemek adına başka gıdaların tüketilmesi de gerekiyor. Kilo verme ve yağ yakma üzerine kurulu bu diyeti yapmak isterseniz önce sirtfoodun ne olduğunu anlamaya çalışmanız daha doğru olacaktır.

Sirtfood Diyeti ile Zayıflayanlar Nasıl Kilo Veriyor?

İngiltere’de özel bir spor salonu için çalışan iki ünlü beslenme uzmanı Sirtfood diyetini geliştirdi. Bu diyet, vücutta bulunan ve metabolizma, iltihaplanma ve yaşam süresi de dahil olmak üzere çeşitli işlevleri düzenlediği gösterilen yedi proteinden oluşan bir grup olan sirtuinler (SIRT’ler) üzerine yapılan araştırmalara dayanıyor. Bu diyetin reklamını, “zayıflık geninizi” harekete geçirerek çalışan devrim niteliğinde yeni bir diyet ve sağlık planı olarak yapıyorlar. Sirtfood diyetini uygulamanın kas kütlesini korurken ve sizi kronik hastalıklardan korurken hızlı kilo kaybına yol açacağını iddia ediliyor.

Diyetin çalışma prensibi yiyeceklerin içinde bulunan Sirtüin proteinlerinin vücuttaki zayıflama genlerinin çalışmasını sağlaması üzerine kurulu. Sirtfood diyetini yaparken aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendiyor, yaşlanmanızı geciktiriyor ve elbette kilo kaybettiğiniz vurgulanıyor.

En İyi Sirtfood Diyeti Listesi

Diyet, her ikisi de vücudun daha yüksek seviyelerde sirtuin üretmesini tetikleyebilecek olan sirt gıdaları ve kalori kısıtlamasını kombine ediyor. Şimdi en iyi 15 sirtfood besin listesini sizlerle aşağıda paylaşıyoruz:

 1. Lahana
 2. Kırmızı şarap
 3. Çilek
 4. Soğan
 5. Soya
 6. Maydanoz
 7. Zeytinyağı
 8. Bitter çikolata (%85 kakao)
 9. Yeşil çay
 10. Zerdeçal
 11. Ceviz
 12. Roka
 13. Yaban mersini
 14. Kırmızı Hindiba
 15. Kahve

Diyeti tamamladıktan sonra, sirtfood gıdaları ve diyetin imzası olan detoks suyunu düzenli diyetinize dahil etmeye devam etmeniz gerekiyor. Şimdi onun tarifini verelim.

Sirtfood Diyeti Yeşil Detoks Suyu Yapımı

sirtfood diyeti listesi
Sirtfood diyeti listesinde yeşil detoks suyu da var.

Yeşil çay tozu ve limon hariç tüm malzemelerin suyunu sıkın ve bir bardağa dökün. Hem limon suyunu hem de yeşil çayı (sallama veya bitki) suyunuza karıştırın.

 • 75 gram (2,5 ons) lahana
 • 30 gram (1 ons) roka (roka)
 • 5 gram maydanoz
 • 2 kereviz sapı
 • 1 cm (0,5 inç) zencefil
 • yarım yeşil elma
 • yarım limon
 • yarım çay kaşığı matcha yeşil çay

İlgili Yazı: Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz: TheSirtfoodDiet.com

YouTube video
Sirtfood nedir, diyet nasıl yapılır?
Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın