Diyetisyen Merve Sancaktar

Kuruyemişli Barlar Nasıl Yapılır?

Kuruyemişli bar yapmak istiyorsanız ilk önce damak zevkinize uygun malzemeleri belirlemelisiniz. Kuruyemişli ve kuru meyveli olabilecek şekilde hazırlayabileceğiniz barları günün her anında tüketebilir ya da sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Hurma, üzüm, kayısı ve incir gibi malzemelerle yapabileceğiniz barlar oldukça sağlıklı olan yapısıyla dikkat çeker. Bar içerisinde yer alan malzemelerin ısıl işleme maruz kalmaması bu ürünlerin tercih edilmesindeki en önemli sebepler arasındadır.

Yulaf ezmesi, kuru incir, kuru kayısı, hurma, kuru üzüm, ceviz ve tarçın gibi malzemeleri elde ettikten sonra yulaflı ve kuru meyveli vegan kuruyemişli bar hazırlayabilirsiniz. Bunun için favori kuruyemişinizi malzeme olarak seçmeyi unutmamalısınız. Ceviz yerine isterseniz farklı kuruyemişleri deneyebilirsiniz. Meyveleri hafif bir şekilde sudan geçirdikten sonra hurmaları, kayısıları ve incirleri küp şeklinde doğrayabilirsiniz. Kuru üzümleri de bıçakla küçültebilirsiniz.

Ceviz ve diğer kuruyemişleri aşırı küçük olmayacak şekilde bıçakla ufalayabilirsiniz. Geniş bir kaseye tercih ettiğiniz kuru meyveleri koyabilirsiniz. Üzerlerine ortalama 1 tatlı kaşığı kadar tarçın ilave edebilirsiniz. Yulaf ezmesi ve kuruyemişleri ekledikten sonra tüm malzemelerin birbirine yapışıp bütün haline gelmesini sağlamalısınız. Bu noktada bir miktar daha su eklemeyi deneyebilirsiniz.

Kuruyemişli Barların Faydaları Nelerdir?

İşlemleri tamamladıktan sonra taze kuruyemiş çeşitlerinin yer aldığı karışımı borcama pişirme kağıdı eşliğinde ilave edebilirsiniz. Daha sonra üst kısımlarına bar karışımını koyarak dümdüz hale gelene kadar hafifçe bastırabilirsiniz. Barları dondurucuya aldıktan sonra ortalama 1-2 saat kadar donmasını sağlayabilirsiniz. Dondurulduktan sonra dilimleyerek servis etmeye başlayabilirsiniz. Vegan ve vejetaryenlerin tüketimine uygun olan kuruyemişli barları sizler de favori içeceklerinizin yanında veya gıdalarınızın yanında da tüketebilirsiniz. Böylelikle beslenme düzeninizi zenginleştirebilirsiniz.

Kuruyemiş ve kuru meyve barları günün her saatinde tüketilebilen gıdalardır. Ancak özellikle öğün aralarında özel bir atıştırmalık olarak öne çıkarlar. Sağlıklı ve kolay bir şekilde tüketebileceğiniz atıştırmalıklar arıyorsanız sizler de kuruyemiş barlarını tercih edebilirsiniz. İçerisinde birbirinden farklı kuruyemiş ve kuru meyvelerin yer alabileceği barlar ile enerjinizin tazelenmesi için destek vermiş olursunuz. Yeni bir güne daha enerji dolu başlayabilmenize destek verebilen kuruyemiş barlarıyla kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kuruyemiş barlarını hazırlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelere dilerseniz https://www.hayfene.com/güvencesi ile erişebilirsiniz. Doğal yağlar ekleyerek tüketebileceğiniz kuruyemiş barları aynı zamanda sizlere sunabileceği sağlıklı destekleriyle öne çıkar. Diyet dönemlerinde de tüketilebilecek olan kuruyemiş barları çeşitli minerallerin ve vitaminlerin önemli bir kısmını elde edebilmenize yardımcı olur.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Kuruyemişli Barlar Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
  1. Sahibinden ve yeni kompresör seçenekleriyle verimli çalışın. Sizi bekleyen fırsatlar için tıklayın.

    Yanıtla
Yorum yapın