Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Hızlı Kilo Alma – %100 Garantili Yöntemler!

Bu yazımızda çok zayıf veya istediği kiloda olamayıp kilo almak isteyen kişilere bazı kilo alma ipuçları vereceğiz. En hızlı denenmiş kilo alma yöntemleri nelerdir, 1 haftada 5- 7 kilo almak, 3 günde 4 kilo almak veya nasıl hızlı kilo alınır birlikte bakalım.

En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

1. Sağlıklı ve Hızlı Kilo Almak

Gerçekten hızlı bir şekilde kilo almak mı istiyorsunuz? Öncelikle bunu neden “sağlıklı” olarak yapmamız gerektiğini iyice anlamamız gerekiyor. Çünkü sık sık şekerli içecekler ve sağlıksız yiyecekler yemek de size hızlı şekilde kilo aldırır. Ancak basit şekerleri alarak yağlanmanız ve sağlığınızı bozma ihtimaliniz bir hayli yükselir.

hızlıca kilo alma
Hızlı kilo alma yöntemleri arasında sağlıksız besinleri tüketmek doğru bir seçenek değildir.

Kan şekeri seviyenizi sürekli yüksek tutarak sağlıksız şekilde kilo almak bir süre sonra tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. (Yüksek şeker tükettiğimizde vücudumuzda neler olabileceğini okuyabilirsiniz.) Bu nedenle ister kilo alalım ister verelim sağlıklı besinler tüketmek kesinlikle ilk ve en önemli kuralımız olmalıdır.

2. Nasıl Hızlı Kilo Alınır?

Kilo almak için yapabileceğiniz en önemli adımlardan biri de kalori fazlası yaratmaktır. Kalori fazlası yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmeniz demektir. Günde 300 – 500 kalori arası daha fazla alabilir, kilo alma hızınızı artırmak için ise diyetinize ek 700 – 1.000 arası fazladan kalori tüketebilirsiniz. İştahınızı artırmak için yemeklerinize baharat, acı biber ve çeşitli sağlıklı soslar eklemeyi de unutmayın. Eğer kilo almak için kalori fazlası yapmakta zorlanıyorsanız ek takviye olarak kilo aldırıcı (gainer) ürünleri de kullanabilirsiniz.

hızlı kilo almak için ne yenir
Hızlı kilo almak için tüketilmesi gereken besinler

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, tüketilen yüksek proteinlerin fazladan kalorilerin çoğunu kaslara aktarabildiğini göstermektedir. Dolayısıyla kilo almaya çalışıyorsanız, vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0.7-1 gram protein almaktan çekinmeyin. Protein bakımından zengin ve sağlıklı yiyecekler arasında et, balık, yumurta, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kuruyemişler vardır. Bu gıdaları bol bol tüketebilirsiniz. Eğer takviye protein tozu kullanmak isterseniz de whey yani peynir altı protein tozlarını önerebiliriz.

Aslında yukarıdaki iki maddeyi uyguladığınızda yani bolca sağlıklı yiyecek tükettiğinizde kilonuzu artıramamanız için hiçbir neden yok. Bu maddelerin dışında hızlı kilo almak için önemli gördüğümüz bazı kilo alma ipuçları ise aşağıda yer almaktadır:

3. Hızlı Kilo Alma İpuçları

  • Karnınızı yemekten önce suyla doldurmayın
  • Sık sık yemek yiyin, ara öğünlerle destekleyin. Sağlıklı meyvelere ağırlık verin.
  • Eğer sigara içiyorsanız derhal bırakmayı deneyin, nasıl kilo alacağınızı tahmin bile edemeyeceksiniz
  • Yatmadan önce boş mide ile uyumayın, mutlaka bir şeyler yiyip için. Muzlu süt iyi bir alternatif olabilir.
  • Uyku düzeniniz olsun ve en az 8 9 saat uyuyun.
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın