En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri (Sağlıklı Kilo)

hizli kilo alma yontemleri
hizli kilo alma yontemleri

Bu yazımızda çok zayıf veya istediği kiloda olamayıp kilo almak isteyen kişilere bazı kilo alma ipuçları vereceğiz. En hızlı kilo alma yöntemleri nelerdir, nasıl hızlı kilo alınır gelin şimdi bunlara tek tek değinelim.

En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

1. Sağlıklı Kilo Almak İçin Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Gerçekten hızlı bir şekilde kilo almak mı istiyorsunuz? Öncelikle bunu neden “sağlıklı” olarak yapmamız gerektiğini iyice anlamamız gerekiyor. Çünkü sık sık şekerli içecekler ve yiyecekler yemek de size hızlı şekilde kilo aldırır. Ancak basit şekerleri alarak yağlanmanız ve sağlığınızı bozma ihtimaliniz bir hayli yükselir.

Kan şekeri seviyenizi sürekli yüksek tutarak sağlıksız şekilde kilo almak bir süre sonra tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. (Yüksek şeker tükettiğimizde vücudumuzda neler olabileceğini okuyabilirsiniz.) Bu nedenle ister kilo alalım ister verelim sağlıklı besinler tüketmek kesinlikle ilk ve en önemli kuralımız olmalıdır.

2. Nasıl Hızlı Kilo Alınır? Yaktığınızdan Daha Fazla Kalori Tüketerek

Kilo almak için yapabileceğiniz en önemli adımlardan biri de kalori fazlası yaratmaktır. Kalori fazlası yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmeniz demektir. Günde 300 – 500 kalori arası daha fazla alabilir, kilo alma hızınızı artırmak için ise diyetinize ek 700 – 1.000 arası fazladan kalori tüketebilirsiniz. İştahınızı artırmak için yemeklerinize baharat, acı biber ve çeşitli sağlıklı soslar eklemeyi de unutmayın. Eğer kilo almak için kalori fazlası yapmakta zorlanıyorsanız ek takviye olarak kilo aldırıcı (gainer) ürünleri de kullanabilirsiniz.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, tüketilen yüksek proteinlerin fazladan kalorilerin çoğunu kaslara aktarabildiğini göstermektedir. Dolayısıyla kilo almaya çalışıyorsanız, vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0.7-1 gram protein almaktan çekinmeyin. Protein bakımından zengin ve sağlıklı yiyecekler arasında et, balık, yumurta, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kuruyemişler vardır. Bu gıdaları bol bol tüketebilirsiniz. Eğer takviye protein tozu kullanmak isterseniz de whey yani peynir altı protein tozlarını önerebiliriz.

Aslında yukarıdaki iki maddeyi uyguladığınızda yani bolca sağlıklı yiyecek tükettiğinizde kilonuzu artıramamanız için hiçbir neden yok. Bu maddelerin dışında hızlı kilo almak için önemli gördüğümüz bazı kilo alma ipuçları ise aşağıda yer almaktadır:

3. Kilo Alma İpuçları (En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri)

  • Karnınızı yemekten önce suyla doldurmayın
  • Sık sık yemek yiyin, ara öğünlerle destekleyin. Sağlıklı meyvelere ağırlık verin.
  • Eğer sigara içiyorsanız derhal bırakmayı deneyin, nasıl kilo alacağınızı tahmin bile edemeyeceksiniz
  • Yatmadan önce boş mide ile uyumayın, mutlaka bir şeyler yiyip için. Muzlu süt iyi bir alternatif olabilir.
  • Uyku düzeniniz olsun ve en az 8 9 saat uyuyun.

Son güncelleme 6 Kasım 2021