Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Kas Yapan Yiyecekler: En İyi 10 Besin!

Yağsız ve kaslı bir vücut birçok kişinin hayali öyle değil mi? Vücudun kaslı olması da son derece meşakkatli bir sürecin sonunda gerçekleşir. Karın kaslarına ve fit bir görünüşe sahip olmanız için de sadece spor salonunda saatler geçirmeniz yetmez. Bu sırada beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Hatta vücut geliştirme sporunda en önemli aşamalar mutfaktan, kas yapan yiyeceklerden geçiyor diyebiliriz. Yediklerinize dikkat etmezseniz istediğiniz görünüme ulaşmanız gerçekten çok zor. Spor salonunda uzun saatler de geçirseniz bile bu işin sırrı mutfaktan geçiyor! Dolayısıyla kas kütlenizi artırmak istiyorsanız kas yapan yiyecek ve içecekler tüketmeniz gerekiyor. Bu yazımızda kas gelişimine destek olan, kas yapan besinler hangileri sizler için inceledik. Gelin hep beraber kas yapan yiyecekler ve içecekler neler yakından bakalım.

Hızlı Kas Yapan Yiyecekler

kas yapan yiyecekler
Kas yapan yiyecekler neler?

Yumurta

Yumurta besin değeri en yüksek gıdalardan biridir. Protein açısından zengin olan yumurta, kas kütlesinin artırılması noktasında oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar, yumurtanın kas gelişimi üzerinde etkilerini ortaya koymuştur. Buna göre; yumurtayı sık tüketen insanlarda kaslarda büyüme, iyileşme sürecinde hızlanma ve kas yapısında güçlenme gözlemlenmiştir. Siz de kahvaltıda en az 1 veya 2 yumurta tüketirseniz kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Besinler

Şu an okuduğunuza inanmıyor olabilirsiniz; ama gerçek şu ki yeşil yapraklı besinler kas kütlesi kazanmanız noktasında size oldukça destek sağlıyor. Özellikle protein anlamında zengin olan ıspanağa burada ayrı bir parantez açmak gerekir. Zira; ıspanak, diğer yeşil yapraklı besinlere oranla protein anlamında daha zengin. Bu durum kas yapısı üzerinde doğrudan etkili olmasını sağlıyor. Bunun yanında, kıvırcık lahana, roka, maydanoz, dereotu vb. besinler kas yapan vitaminler açısından oldukça zengin.

Kırmızı ve Beyaz Et

Kas gelişimini hızlandırmak için ağır kilolarda antrenman yapmak kaçınılmaz. Ağır kilo kaldırarak antrenman yapmak kaslara daha çok tahribat verir ve gelişmesine katkı sağlar. Ancak tahribata uğrayan kaslarınızı dinlendirmeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kırmızı et ve beyaz et de bu süreçte tüketilebilecek proteini yüksek aynı zamanda kas gelişimini destekleyen en önemli besinlerdir.

Yoğurt

Kas yapan yiyecekler nelerdir diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen gıdalardan biri de yoğurt! Tüm vücuda yararı olduğu gibi kas yapan besinler arasında. Kalsiyum içeriği ile iskelet sistemini destekleyen yoğurt, protein açısından da oldukça zengin. Bu önemli besini antrenmandan sonra tüketerek bir yandan kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olabilir bir yandan da antrenmanın yarattığı harareti atabilirsiniz.

Ananas

Ananas içeriğinde azımsanmayacak miktarda bromelain maddesi bulundurur. Bu madde proteinler parçalanmasında etkin rol oynar. Böylelikle kas iltihaplarının önüne geçilir ve kas ağrısı oluşmaz. Yapılan araştırmalar, kas ağrısıyla mücadele noktasında bromelainin en az ibuprofen kadar etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle kas yapan yiyecekler arasında ananas oldukça özel bir yere sahiptir.

kas yapan besinler
Kas yapan yiyecekler

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerisinde bulundurdukları besin ögeleri açısından oldukça önemlidir. Bu zengin besin kaynakları kas dokusunun oluşması sağlamasının yanında yağ oranınızı düşük tutarak vitamin, mineral, antioksidan ve yağ moleküllerini vücudunuza almanızı sağlıyor. Kas yapan besinleri günün her saati yanınızda taşımanız mümkün olmayacağı için ara öğünlerde kuru yemişleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle protein dengeniz korunur hem de ara öğünlerde lezzetli molalar vermiş olursunuz. Yüksek protein içeren yer fıstığı, fındık, çiğ kaju, badem ve ceviz kas kütlenizi artırmanıza yardımcı olur.

Tam Tahıllar

Tam tahıllı besinlerin en büyük özelliklerinden bir tanesi sindiriminin yavaş gerçekleşmesidir. Bu nedenle antrenman sırasında ve antrenmandan sonra ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size sağlayacaktır. Peki, kas kütlesini artırıcı besinler arasında neden tam tahıllara yer verdim? Bunun cevabı şu ki; tam tahıllar büyüme hormonun çalışmasını teşvik eden bir özelliğe sahiptir. Yani, kas gelişimine inanılmaz büyük bir katkı sağlar. Öte yandan, göbek bölgenizin yağlanmasından korkmadan tam tahılları yiyebilirsiniz; çünkü tam tahıllar yapıları gereği göbek bölgesinde yağlanmaya neden olmaz.

Muz

Kas kütlesini artırmak isteyen kişilerin vazgeçilmez meyvesi muz. Kas yapan meyveler arasından özellikle antrenman öncesinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Taşıma kolaylığının yanında kolesterol içermemesi nedeniyle diyetinizi bozmadan günde 1 adet tüketebilirsiniz. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda potasyum bulunması nedeniyle kas yapan yiyecekler arasında hatırı sayılır bir yere sahip.

Kuru Baklagiller

Özellikle et yemeyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel protein baklagiller, kas yapısı için en az etler kadar faydalı! İçeriğinde bulunan yağ asitleri ve proteinler zengin bir besin haline gelmelerini sağlarken kan şekerinin ani iniş çıkışının da önüne geçiyor.

Kas Yapan İçecekler Neler?

Kas yapıcı içecekler arasında kendi sıkacağınız doğal meyve suları, protein shakeler, peynir altı suları, protein içecekleri yer alıyor. Ancak supplement kullanmadan önce mutlaka doktorunuza da danışmalısınız.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın