içinde

Sitrülin Nedir? Sitrülin Performansı Artırıyor Mu?

sitrulin nedirPin
sitrulin nedir

Ek takviye (supplement) sektöründe spor yapanların aradığı ve günden güne arama sıklığı artan ürünlerden biri de sitrülin, diğer adıyla L-sitrülin. Peki sitrülin nedir, sitrülin faydaları nelerdir ve sitrülin gerçekten performansı artırıyor mu? Yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Sitrülin Nedir?

L-sitrülin, vücudumuzda bulunan bir amino asit çeşididir. Vücut, sitrülini arjinin adı verilen başka bir amino aside ve ayrıca nitrik oksit adı verilen bir kimyasala dönüştürür. (Arjinin kullanımı) L-sitrülin, ayrıca protein sentezine katkı sağlarak kan akışını iyileştirmek ve kan basıncını düşürmek için damarların genişlemesine yardımcı olmaktadır.

Sitrülin doğal olarak en çok karpuzda bulunur. Özellikle karpuzun kabuğuna yakın yerlerde, beyaz olan kısımlarda bol miktarda sitrülin vardır. Takviye olarak ise temin edilebilen iki sitrülin formu vardır: L-sitrülin ve sitrülin malat. İkisi arasındaki temel fark, L-sitrülinin saf sitrülin olması ve sitrülin malatın, L-sitrülin artı DL-malattan (yani besinleri enerjiye dönüştürmede etkili olabilecek bir bileşikten) oluşmasıdır.

Sitrülin Faydaları Nelerdir?

L-sitrülinin kalp hastalığı, genel yorgunluk, kas zayıflığı, bazı hücre hastalıkları, erektil disfonksiyon, yüksek tansiyon ve diyabet için kullanıldığı bilinmektedir. Sporcular tarafından ise vücut geliştirme, enerjiyi arttırma ve atletik performansı iyileştirme gibi faydalar için kullanılmaktadır. Özellikle nitrik oksit seviyesinin artışıyla pump etkisi yarattığı için arjinin ürünüyle aynı işleve sahiptir. Arjinin mi sitrülin mi daha iyidir sorusunun cevabında ise sitrülin ağır basmaktadır. Uzmanların görüşü, sitrülin vücutta arjinine dönüştüğü için arjininden daha çok fayda sağlayabildiği yönündedir.

Şimdiye kadar sitrülin kullanan sporcuların yorumlarına baktığımızda ağır kilolarla daha uzun antrenman yapabildiklerini görmekteyiz. Bu sebeple sitrülin kullanmanız durumunda antrenman performansınız artabilir ve daha verimli bir idman geçirirsiniz. Peki sitrülin zararlı mıdır yan etkisi var mıdır? yapılan araştırmalar sitrülinin ciddi bir yan etkisinin olmadığını göstermektedir diyebiliriz.

İlgili Yazı: Glutamin Ne İşe Yarar?

Sitrülin Nasıl Kullanılır?

Genellikle antrenmandan önce kullanılan bir supplementtir. Ek gıda takviyesi olarak satılan ürünlerde 1 gr ölçek ile günde 1 defa tüketebiliyoruz. Ayrıca su bardağı su ile spordan önce almanız tavsiye edilimektedir. İdmanlarınızda performansınızı artırmak, daha çok pump olmak istiyorsanız sitrülini deneyebilirsiniz. Bilinen bir yan etkisi olmasa da tüm gıda takviyelerinde olduğu gibi kullanmadan önce doktoronuza danışmalısınız.

Son güncelleme 6 Kasım 2021