sitrulin nedir
sitrulin nedir
içinde

Sitrülin Nedir? Sitrülin Performansı Artırıyor Mu?

Ek takviye (supplement) sektöründe spor yapanların aradığı ve günden güne arama sıklığı artan ürünlerden biri de sitrülin, diğer adıyla L-sitrülin. Peki sitrülin nedir, sitrülin faydaları nelerdir ve sitrülin gerçekten performansı artırıyor mu? Yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Sitrülin Nedir?

L-sitrülin, vücudumuzda bulunan bir amino asit çeşididir. Vücut, sitrülini arjinin adı verilen başka bir amino aside ve ayrıca nitrik oksit adı verilen bir kimyasala dönüştürür. (Arjinin kullanımı hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.) L-sitrülin, ayrıca protein sentezine katkı sağlarak kan akışını iyileştirmek ve kan basıncını düşürmek için damarların genişlemesine yardımcı olmaktadır.

Sitrülin doğal olarak en çok karpuzda bulunur. Özellikle karpuzun kabuğuna yakın yerlerde, beyaz olan kısımlarda bol miktarda sitrülin vardır. Takviye olarak ise temin edilebilen iki sitrülin formu vardır: L-sitrülin ve sitrülin malat. İkisi arasındaki temel fark, L-sitrülinin saf sitrülin olması ve sitrülin malatın, L-sitrülin artı DL-malattan (yani besinleri enerjiye dönüştürmede etkili olabilecek bir bileşikten) oluşmasıdır.

Sitrülin Faydaları Nelerdir?

L-sitrülinin kalp hastalığı, genel yorgunluk, kas zayıflığı, bazı hücre hastalıkları, erektil disfonksiyon, yüksek tansiyon ve diyabet için kullanıldığı bilinmektedir. Sporcular tarafından ise vücut geliştirme, enerjiyi arttırma ve atletik performansı iyileştirme gibi faydalar için kullanılmaktadır. Özellikle nitrik oksit seviyesinin artışıyla pump etkisi yarattığı için arjinin ürünüyle aynı işleve sahip olduğu bilinir. Arjinin mi sitrülin mi daha iyidir sorusunun cevabında ise sitrülin ağır basmaktadır. Uzmanların görüşü ve genel kanı, sitrülin vücutta arjinine dönüştüğü için arjininden daha çok fayda sağlayabildiği yönündedir.

Şimdiye kadar sitrülin kullanan sporcuların yorumlarına baktığımızda ise daha ağır kilolarla daha uzun antrenman yapabildiklerini görmekteyiz. Bu sebeple sitrülin kullanmanız durumunda antrenman performansınız artabilir ve daha verimli bir idman geçirebilirsiniz. Sitrülin zararlı mıdır yan etkisi var mıdır diye soracak olursanız, yapılan araştırmalar sitrülinin ciddi bir yan etkisinin olmadığını göstermektedir diyebiliriz.

Sitrülin Nasıl Kullanılır?

Sitrülin genellikle antrenmandan önce kullanılan bir supplementtir. Ek gıda takviyesi olarak satılan ürünlerde 1 gr ölçek ile günde 1 defa 1 su bardağı su ile spordan önce almanız tavsiye edilir. İdmanlarınızda performansınızı artırmak, daha çok pump olmak istiyorsanız sitrülini deneyebilirsiniz. Eğer sitrülin kullanmaya karar verdiyseniz proteinocean ürünü olan %100 saf formda sitrülin satın alabilirsiniz. Bilinen bir yan etkisi olmasa da tüm gıda takviyelerinde olduğu gibi sitrülin kullanmadan önce doktoronuza danışmalısınız.

Paylaş:

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!