arjinin nasil kullanilir
arjinin nasil kullanilir
içinde

Arjinin Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Arjinin Alınmalı?

Arjinin, (l-arjinin) kas kazanımı, performans ve güç artışı için yaygın olarak kullanılan bir supplementtir. Nitrik oksit üretimini artırıp büyüme hormonunu harekete geçirdiği için fitness ve vücut geliştirme sporu yapanlar arasında oldukça popülerdir. Arjinin nedir konusuna değindikten sonra şimdi de, arjinin nasıl kullanılır, ne zaman arjinin alınmalı, arjinin faydaları nelerdir, arjinin zararları var mıdır, gibi soruların cevaplarına bakalım.

Arjinin Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Arjinin Alınmalı?

Arjinin içeren besinlere baktığımızda, protein içeriği yüksek kırmızı et ürünleri, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalar hemen ön plana çıkmaktadır. Ayrıca susam, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı, üzüm, çikolata, esmer buğday, esmer pirinç gibi ürünlerden de rahatlıkla arjinin alınabilir. Ancak bu gıdalardan alınacak miktar özellikle spor yapan bireyler için yetersiz kalacağı için arjinin takviye olarak kullanımı önem kazanmaktadır.

Ağırlık çalışan sporcuların kullanım tecrübeleriyle takviye arjinin ürünlerinde yazan değerlere bakacak olursak genel olarak günde üç defa 2-3 gram arjinin alınması önerilir. İlk alım öğlen açken yapılmalıdır. Bu durum öğle saatlerinde büyüme hormonu salınımının devreye girmesiyle alakalıdır. Antrenman yapacaksanız ikinci alım miktarı ise antrenmandan yarım saat önce 2-3 gram kadar olmalıdır. Bu size antrenmanda daha iyi hissetmenizi, daha çok pump olmanızı ve antrenmandan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Bu arjinin faydaları arasında sporcular için belki de en önemlisidir. Spordan önce arjinin alımı sayesinde nitrik oksit seviyeleri yükselecek ve damarlarınız genişleyerek kan akışınız hızlanacaktır. Eğer antrenman yapmayacaksanız o gün içerisinde yine arjinin almaya devam edebilirsiniz. Son tüketim ise yatmadan önce 3-4 gram arjinin şeklinde olmalıdır. Genel olarak arjininin su ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Özetle günde üçe veya ikiye bölünmüş dozlarda toplam 10 gram arjinin almanın doğru olacağını söyleyebiliriz. Arjininin bilindik herhangi bir yan etkisi veya zararı olmamakla birlikte tek seferde 10 gramdan fazla alınırsa ishale neden olabilir.

Arjinin takviyesi kullanımında en iyi zaman ise uyumadan öncedir. Büyüme hormonunu tetiklediği, kas kazanımını ve kas iyileşmesini artırdığı için arjinin alınacak en doğru zaman yatmadan hemen öncedir.

Diğer takviyelerde olduğu gibi kronik bir hastalığınız varsa, arjinin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Paylaş:

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!