Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Protein Tozu Ne Zaman İçilir? (Önemli Bilgi)

Protein tozları sporcuların ve spor meraklılarının en çok kullandığı veya kullanmak istediği supplementlerden biri. Özellikle body building’e yeni başlayanlar fitness salonuna yazıldıktan sonra spor eğitmenlerine (Personal Trainer-PT) sordukları ilk soru “protein tozu ne zaman içilir?” oluyor. Vücudunu spora elverişli hale getirdikten sonra, diğer bir değişle kaslarını ağırlık kaldırmaya adapte ettikten sonra (genelde birkaç aylık süre) kullanabilirsin cevabı veriliyor. Akabinde “Protein tozu spordan sonra mı önce mi içilmeli?” sorusu akıllara geliyor tabii. İşte biz de bu yazıda protein tozunun sağladığı faydalar ve olası yan etkilerden çok kullanım zamanı üzerine yoğunlaşacağız. Yani fitness antrenörlüğü eğitimi almış, sağlık bilgisi olan uzmanların spordan önce mi sonra mı protein tozu kullanımı sorusuna verdikleri cevabı paylaşacağız.

Protein Tozunun Ne Zaman İçilir?

Doğru zamanda doğru miktarda doğru supplement kullanımı başlı başına uzmanlık gerektiren bir alan. Ancak sağlık ve spor camiasında protein tozu kullanımı ile ilgili geçerli sayabileceğimiz cevaplar var. En doğru protein tozu kullanım zamanı nedir sorusunu aşağıdaki sorularla cevaplamaya çalışalım.

Protein tozu ne zaman tüketilir? Antrenman öncesi mi sonrası mı?
Protein tozu ne zaman içilir? Spor öncesi mi sonrası mı?

Protein Tozu Doğru Kullanım Zamanı

Bu soruyu sormadan önce kendimize protein tozunu neden kullanıyoruz sorusunu sorarsak daha doğru bir başlangıç yapabiliriz. Çünkü asıl hedefimiz kasları büyütmek ve spor yaparken kas kaybı yaşamamak değil mi? En azından mevcut kas kütlesini korumak için bile en iyi protein tozları hangisi diye araştırıp yönelebiliyoruz. O halde en doğru kullanım zamanının antrenman günleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Profesyonel bir sporcu değilseniz, şampiyonalara hazırlık yapmıyorsanız, protein tozunu her gün kullanmak zorunda değilsiniz.

İlgili Yazı: ZMA Nedir? ZMA Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Spordan Önce Mi Sonra Mı İçilir?

Aslında doğru cevap yine protein tozunu ne amaçla kullandığımızda gizli. Bilimsel olarak konuyu ele alırsak, spor sonrası vücudumuzda boşalan glikojen depoları kasları besleyecek enerjiyi yaratamaz. Spor sonrası ilk birkaç saatlik zaman dilimi katabolik sürecin en hızlı yaşandığı zaman dilimidir. Bu sebeple antrenman sonrası kas kütlesi artışı için karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmemiz gerektiği söylenir. Bu noktada doğal proteinli besinler (yumurta, kırmızı et, tavuk vb.) tüketemiyorsak protein tozları devreye giriyor.

Ancak hızlı kas gelişimi için spor sonrasında minimum 25-30 gr protein arasında almamız gerekiyor. Bu miktarı doğal gıdalardan tek öğünde almamız da çok kolay değil. Dolayısıyla kas gelişimi ve büyümesini sağlamak için en doğru protein kullanım zamanı yani protein tozu ne zaman içilir sorusunun cevabı spordan hemen sonradır. Antrenman öncesi protein tozu kullanmanın insülini yükseltebileceği dolayısıyla gereksiz olduğunu söyleyebiliriz. Eğer antrenman öncesi enerji ihtiyacınız var ise spordan 30 dk. önce şekersiz kahve içebilirsiniz. Kas doluluğu ve pump için potasyum kaynağı muz tüketebilirsiniz.

Eğer yeterli miktarda proteini hayvansal gıdalardan alabiliyorsanız protein tozu kullanımı şart değil. Ayrıca bu yazıda protein tozlarının olası yan etkilerinden de bahsetmedik. Diğer tüm supplementlerde olduğu gibi protein tozu ne zaman içilir içilmeli midir mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın