Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Kırmızı Ginseng Faydaları Cinsel Gücü Artırıyor Mu?

Ginseng cinsel gücü artırma, bağışıklığı güçlendirme ve zayıflama gibi birçok işlevi yerine getiren mucize bitkidir desek inanır mısınız? Öyle ya yıllardır ginsengin faydalarından her yerde bahsediliyor. Asya ginsengi kadar Amerikan panax ginseng de özellikle erkekler tarafından tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Çünkü genel olarak kırmızı ginseng cinsel faydaları erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına iyi geldiği iddia ediliyor. Bu sebeple eczanelerde ginseng çayları, kırmızı ginseng hapları multi-vitaminlerde Kore ginsengi ekstresi görmek pekala mümkün. Peki gerçekten ginseng faydaları sayesinde cinsel güçte artış sağlanıyor mu?

Kırmızı Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar?

kırmızı ginseng nedir
Kırmızı ginseng nedir

Öncelikle ginseng bitkisinin uzak doğuda tedavi amaçlı uzun yıllardır kullanıldığı gerçeğini bir kenara koyalım. Ayrıca panax ginseng erektil disfonksiyon, cinsel performans ile birlikte erken boşalmaya iyi geldiği iddiaları dışında da değerlendirelim. Örneğin ginseng faydaları arasında enerji vererek yorgunluğu azaltma, kolestrolü dengeleme stresten uzaklaştırma gibi faydaları olduğu söylenenler arasında. Sizce ginseng erkeklerde ereksiyon sorununu tamamen çözseydi diğer tüm faydalarından da bu kadar bahsedilir miydi? İşte burası biraz kafa karıştırıcı. Gelin şimdi “mucize” ginseng nedir, ginseng ne işe yarar detaylarına birlikte bakalım.

Asya ginsengi, Çin, Kore ve uzak doğu Sibirya dahil olmak üzere Uzak Doğu’ya özgüdür. Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında sağlıkla ilgili amaçlar için kullanılmaktadır. Bitkinin sağlık amacıyla en sık kullanılan kısmı ise ginseng köküdür. Asya ginsengi, fiziksel dayanıklılığı, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca kırmızı ginseng’in bağışıklık fonksiyonunu uyardığı yaşlanma sürecini yavaşlattığı, vücuttaki iltihabı azalttığı, solunum ve kardiyovasküler bozukluklara iyi geldiği söyleniyor. Bununla birlikte depresyon, anksiyete ve menopoz sıcak basması gibi çeşitli diğer sağlık sorunlarına iyi geldiği biliniyor.

İlgili Yazı: Testosteron Nasıl Artar?

Kırmızı Ginseng Faydaları Neler?

ginseng çayı
Ginseng çayı da kırmızı ginseng hapları gibi birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Ginseng Stresten Uzaklaştırır

Ginseng’in en önemli faydalarından biri stres ile başa çıkmak için kullanılmasıdır. Elbette bu bitkiyi tek başına tüketmek yerine kırmızı ginseng çayı veya içeceklere karıştırılan kırmızı ginseng tozu daha çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda gün içinde bu sayede tüketmesi de kolay olacaktır. Sabah kahvaltıda bir fincan ginseng çay tüketilmesi gün içinde rahatlama sağlar.

Beyin Fonksiyonlarına ve Hafızaya İyi Gelir

Gingseng kullanımının beyin üzerinde de önemli bir etkisi bulunmakta. Öyle ki Alzheimer hastaları üzerinde hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı bazı araştırmalar kanıtladı. (Northumbria Üniversitesi 2010 yılında günde 400 mg ginseng alınmasının sakinliği ve zihinsel yeteneği artırdığını bildirdi. Ancak, ginseng’in hafıza ve konsantrasyon üzerindeki etkisine ilişkin diğer çalışmaların sonuçları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan araştırmalar özellikle kanser hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte tedavi sırasında kullanılan çeşitli aşıların da etkisini olumlu yönde artırabilir.

Kırmızı Ginseng Enerji ve Kan Dolaşımını Artırır

Bu bitki yorgunluğu ortadan kaldırabilen bir özelliğe sahiptir. Hücrelerin tükettiği enerji miktarının artmasını ve yorgunluğa karşı daha fazla direnç kazanmasını sağlar. Bu da gün içinde daha zinde kalınmasını ve daha fazla fiziksel aktivite yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca ginseng kan dolaşımını da artırıyor. 2013’te Koreli bilim adamları kırmızı ginsengin kan damarlarını genişletebildiğini ve kan akışını iyileştirdiğini bildirdi.

Gingseng Kan Şekerini Düşürüyor

Ginseng tüketiminin vücudun insülin üretmesine katkı sağladığı ve bu sayede yüksek kan şekerini düşürdüğü söylenmekte. 2013 yılında 65 farklı araştırmanın gözden geçirilmesinden elde edilen sonuçlara istinaden Asya ginsenginin glikoz metabolizmasını iyileştirmeye ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

kırmızı ginseng faydaları
Kırmızı ginseng cinsel güce faydalı mı?

Kırmızı Ginseng Cinsel Gücü Artıyor Mu?

Erkekler erektil disfonksiyonu tedavi etmek için ginseng alabilir. Erektil disfonksiyonu olan 119 erkeğin 2012’de yaptığı bir araştırma, ginseng özünün cinsel işlevi ve peniste kanlanmayı iyileştirdiğini buldu. Çalışma 8 hafta sürdü, bu süre zarfında grubun bir kısmı Kore ginsengi özü aldı. Diğerlerine ise plasebo verdiler. Ancak daha sonra kırmızı ginsengin cinsel performans üzerindeki etkilerini test eden araştırmaların yeterli kalitede olmadığı ortaya çıktı. Bu da ginseng cinsel performansa doğrudan etki etmediğini gösteriyor.

Cinsel gücü artırmak için ginseng kullanımı size enerji verebilir. Ancak bilimsel açıdan yeterli veri yoktur. Dolayısıyla ginsengin cinsel gücü artırıp erektil disfonksiyon için güvenilir bir tedavi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İlgili Yazı: Tribulus Testosteron Artırır Mı?

Kırmızı Ginseng Zararları, Yan Etkileri Var Mı?

Uykusuzluk (uyku sorunu), bitkinin en yaygın yan etkisidir. Bununla birlikte Ginseng bir uyarıcıdır, bu nedenle kafein içtikten sonra kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi daha gelişmiş etkiler yaşayabilirsiniz. Ginsengin diğer yan etkileri ve zararları:

  • Adet sorunları,
  • Göğüs ağrısı,
  • Artan kalp hızı,
  • Yüksek veya düşük tansiyon
  • Baş ağrısı
  • İştahsızlık
  • Sindirim problemleri

Ginseng’in kalsiyum kanal blokerleri ve diğer yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlarla, ayrıca statin ilaçları ve bazı antidepresanlar ile etkileşime girip giremeyeceği konusunda belirsizlikler var. Asya ginsenginin antikoagülan (kan inceltici) varfarin (Coumadin) üzerindeki etkisine ilişkin çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. İlaç alıyorsanız, Asya ginsengi kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Asya ginsengi hamilelik sırasında kullanılmamalı. Diğer supplement ve takviye edici gıdalar gibi ginseng kullanmadan önce de mutlaka doktoronuza danışmalısınız.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Standart bir ginseng dozu yoktur. Ginseng kökü ilaçları yalnızca yetişkinler tarafından kullanılmalı ve üç aydan uzun süre kullanılmamalıdır. İlaç kullanmıyor olsanız bile ginseng almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın