Diyetisyen Merve Sancaktar

Candida Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Candida vücudumuzda yeterli miktarda bulunan ağız ve bağırsaklarımızda yaşayan bir maya mantarı formudur. Sindirimi kolaylaştırmak için besinlerin emilmesine yardımcı olur. Fakat her şeyin çoğu zarar olduğu gibi Candida’nın da fazlası zararlıdır. Eğer bağırsaktaki candida artarsa bağırsak duvarını parçalayarak kana karışır. Kana geçen Candida mantarı vücudumuza zarar vermeye başlar. Genital organlara, ağızdan kulak yoluna ve vücudun çeşitli yerlerine sıçrama potansiyeli yükselir. Ayrıca bağırsaktaki geçirgenlik artacağından sindirim sorunları ortaya çıkar. Sindirim problemleri beraberinde psikolojik sorunlar getirir. İşte Candida mantarının yol açtığı bu problemlerin önüne geçebilmek için “Candida diyeti” yapmamız gerekir. Peki tam olarak nedir bu Candida mantarı diyeti, gelin biraz detaylandıralım.

Candida Diyeti Nedir?

Öncelikle Candida diyeti yaparken vücudumuzdaki maya mantarının üreme artışını durdurmalıyız. Yani şeker, un, mayalı yiyecekler, karbonhidrat ve peynir gibi yiyecekleri diyetten çıkartmalıyız.

Gereksiz veya fazla alınan antibiyotikler Candida mantarının büyümesini desteklemektedir. Bağırsaklarımızda bulunan “yararlı” bakteriler Candida’nın büyümesini engellemektedir. Alınan antibiyotiklerle bağırsaklarımızdaki bu “yararlı” bakteriler azalabilmektedir. Candida‘nın vücutta aşırı çoğalması sonucu:

 • Yorgunluk
 • Şişkinlik
 • Hazımsızlık
 • Cilt sorunları (Sedef, egzama)
 • Maya Enfeksiyonları
 • Eklem Ağrıları
 • Dilde, ağız içi veya boğazda pamukçuk oluşması (beyaz lekeler)
 • Huzursuzluk
 • İshal veya Kabızlık  gibi sorunlar yaşanabilir.  

Candida Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Candida diyetinin amacı mantarın yetiştiği ortamı en aza indirmektir. Kilo vermek ya da yağ yakmak amaçlanmamıştır. Candida’nın çoğalmaması için şekeri hayatımızdan çıkarıp anti-flamatuar bir diyet yapmalıyız.

Candida Diyetinde Tüketilmesi Gereken Gıdalar

 1. Yağ oranı az kırmızı ve kümes hayvanlarının etleri
 2. Nişastası düşük sebzeler (Karahindiba, lahana)
 3. Düşük şekerli meyveler (Avokado)
 4. Kepekli tahıllar (Karabuğday, yulaf)
 5. Sağlıklı yağlar (Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı)
 6. Ot ve baharatlar (Zerdeçal, kimyon, kişniş)

Candida Diyetinde Yasak Olan Besinler

 1. Yapışkan taneli yiyecekler (Mısır)
 2. Yüksek şeker içerikli meyveler (İncir)
 3. Süt ve süt ürünleri (Peynir, yoğurt)
 4. Yüksek yağlı etler

İlginizi Çekebilir: Probiyotikler Ne İşe Yarar?

Candida Diyeti Ne Kadar Sürmeli?

Bağırsaklarımızdaki Candida mantarını azaltabilmek için 7-14 günlük bir diyet yeterlidir. Fakat daha şiddetli ve tekrarlayan semptomların olması durumunda 6-12 hafta boyunca Candida diyetini uygulayabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda Candida diyeti yapanların yorumları, Canan Karatay Candida diyeti ile birlikte olumlu yönde artmaya başladı. Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli bir diyet yapıldığı takdirde bağırsak sağlığımızı güçlendirebildiğimiz kanıtlandı. Hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkları minimalize edebiliyoruz. Böylelikle genel sağlığımızı korumuş, zindeliğimizi iyileştirmiş ve sindirim sistemimizi de desteklemiş oluyoruz. Tabi ki bunların dışında Candida diyetinin uzunluğu semptomlarınızın şiddeti ve süresine de bağlıdır. Ayrıca diyet yapmadan önce size en uygun beslenme planı için uzman bir diyetisyene veya doktorunuza danışmalısınız. Her şeyin başı sağlık!

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın