Dr. Didem Gündüz

Göbek Nasıl Eritilir? (Bilimsel Açıklamalı)

Başta erkekler olmak üzere kadınlar da çoğu zaman kendilerine aynı soruyu soruyorlar “Bu göbek nasıl eritilir?“. Gömlek veya t-shirt’ten dışarı doğru kendini gösteren bir görüntü probleminden daha ziyade özellikle yağlanmış göbek önemsenmesi gereken bir sağlık problemi. Göbekli bir kişinin diyabet, kalp ve damar hastalıkları ile birlikte daha birçok hastalığa gebe olabileceği uzmanlar tarafından sürekli dile getiriliyor. O halde yapılması gereken tek bir şey var “Göbek nasıl eritilir? sorusunun cevabını bulmak. Göbek yağlarını eritmek için bilimsel açıklamalı ve %100 sonuç alacağınız 10 farklı göbek eritme yöntemini şimdi sizler için sıralıyoruz!

En Etkili Göbek Eritme Yöntemleri

1. Şekeri Hayatınızdan Uzaklaştırın

Evet o bizi acıktıran, sürekli yeme isteği uyandıran şekerli gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Özellikle basit şeker olarak bildiğimiz çaya kahveye atılan beyaz şekeri! Bisküvi, çikolata, pasta, kek gibi paketli gıdaların birçoğunda bulunan ve özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verip hızlı kilo almamızı sağlayan beyaz şekerden uzak durmamız gerekiyor.

şeker göbek yapar

2. Hareketli Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Eğer günlük hayatımızda hareketsiz bir yaşantımız varsa aman dikkat! Özellikle yakın mesafelere dahi araçla gidiyor, 1. kattan aşağı asansörle iniyorsanız göbekten kurtulmak sizin için hayal olabilir.

merdiven çıkarak göbek eritme

3. Yüksek Lifli Yiyecekler Tüketin

Göbek yağlarından kurtulmanın diğer bir yolu lifli yiyecekler tüketmekten geçiyor. Özellikle lifli meyve ve sebzeler gün içerisinde daha az yememizi sağlar ve bizi tok tutarlar. Ayrıca bilimsel araştırmalar gösteriyor ki lifli besinler yağ dokularını parçalamaya da yardımcı olmaktadır.

4. Uykunuzu Düzene Sokun

Uykumuzu yeterince alamadığımız durumlarda bağışıklığımız düşmekte ve hastalıklara karşı direncimiz azalmaktadır. Ayrıca uykusuzluk ve halsiz olma durumu metabolizmanın yavaşlamasına ve bizi hareketsizliğe doğru itiyor. Ayrıca araştırmalar yine gösteriyor ki yeterince uyumayan kişiler daha çabuk kilo alma eğilimine sahipler! Bu yüzden günde en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun.

düzenli uykunun önemi

5. Gün İçerisinde Bol Su İçin

Su vücudumuzu temizler, toksinlerden arındırır hele içinde limon ve biraz yeşillik de varsa! Bol su içmek bel ve göbek çevresindeki fazla ödemi atmamıza yarar, unutmayın ne kadar çok su içersek o kadar çok suyu vücudumuzdan dışarı atarız.

6. İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

İşlenmiş paketli gıdaların faydası olmadığı gibi insan vücuduna birçok zararı vardır. Dolayısıyla çeşitli kimyasal koruyucular, katkı maddeleri içeren paketli gıdalar tüketirsek göbek eritmemiz zorlaşacak ve sağlıksız şekilde kilo almış olacağız.

işlenmiş paketli gıdalar

7. Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Alkolün sağlıklı bir yaşamda yeri olmayacağına ve zararlarından bahsetmeye gerek yok sanırım. Ancak illa içeceğim diyenler özellikle kalorisi düşük olan alkollü içecekleri tercih edebilirler. Bira göbek yapar mı, kilo aldırır mı konusunu ise aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

8. Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Hastalıkların en büyük dostu olan stresle hayatımızın her alanında istesek de istemesek de karşılaşabiliyoruz. Strese maruz kalacağımızın farkındaysak olumsuz düşüncelere kapılmama yolunu tercih etmeliyiz. Stresten uzak durmayı başaramadığımız, kendimizi sürekli kötü hissettiğimiz noktada uzman doktor veya psikologdan destek almayı unutmayalım.

stres göbek yapar

9. Kardiyolara Ağırlık Verin

Sabahları erken kalkıp yürüyüş yapmak, koşmak veya bisiklete binmek en hızlı göbek eriten spor aktiviteleridir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri ise kilolu ve göbekli birinin ilk başlarda zamanını mekik çekmeye ayırmasıdır. Kardiyo egzersizleri ise en çok işe yarayan göbek eritme yöntemidir.

göbek eritmek için kardiyo

10. Sürdürülebilir Diyet Planı Uygulayın

Hayatınıza yön verecek ve sizi daha sağlıklı kılacak sürdürülebilir bir diyet programı ile kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz. Diyet kategorimize tıklayarak size en uygun diyeti araştırmaya hemen başlayabilirsiniz. Kısa sürede hızlı sonuçlar için düşük karbonhidrat diyeti sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın