En Etkili 10 Basen Eritme Yöntemi!

Her ne kadar çok kilo alıp versek de basen bölgesindeki yağlar hepimizin moralini bozar. Bunun en büyük nedeni ise tabii ki hareketsizlikten ve düzensiz beslenmeden kaynaklanıyor. Bu yüzden basen bölgesindeki yağları eritmek için öncelikli olarak hareket etmek gerekiyor. Ayrıca sıkı bir diyetle zayıflayan kişiler de kilo verdikten sonra neden hala basen bölgesinin neden yağlı olduğunu merak ediyor. Pürüzsüz ve güçlü bacaklara sahip olmanın hayalini kuran kadınlar basen eritme yöntemleri ile istedikleri fiziğe kavuşabilir!

İlk olarak şunu bilmelisiniz ki bölgesel olarak yağ kaybetmek imkansızdır çünkü vücudunuz zayıflama aşamasında yağ yağarken vücudunuzun belli kısımlarını değil de tüm kısımlarına odaklanır. İkinci olarak ise kilo vermek için kalori alımını düşürmek gerekiyor ve eğer basen bölgesindeki yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız da o bölgeyi güçlendirecek egzersizler yaparak yağlarınızı kasa dönüştürebilirsiniz. Eğer kilo vererek bacaklarınızı güçlendirmek ve şekillendirmek istiyorsanız size sunacağımız önerileri dikkate alabilirsiniz!

1.Tuz tüketimini azaltın

basen eritme  için tuzu kesin

Ne yazık ki fazla tuz tüketimi sonrasında vücudumuz fazla su tutar ve bu da halk arasında “ödem” olarak bilinen şişkinliklere neden olur. Vücuttaki suyun böbreklerden çıkması gerekirken vücutta depolandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca tuzu kestiğinizde vücudunuzdaki değişikliği mutlaka fark edeceksiniz. Basen eritme yöntemi olarak kullanıldığı için alt kıyafetleriniz üstünüze daha rahat olacak.

2.Karbonhidrat alımını kesin

karbonhidrat basenleri artırır

Vücudumuz karbonhidratları glikojene dönüştürür ve bununla birlikte karaciğer ve kaslarımızda su ile depolanır. Yani ne kadar çok karbonhidrat tüketirseniz, vücudunuzda o kadar çok su depolar. Birçok kişi düşük karbonhidrat tüketimi içeren diyetlerle çok hızlı bir şekilde zayıfladığını gözlemliyor.

3.Güne Kahve içerek başlayın

türk kahvesi basen eritir

Her ne kadar çok güne çay içerek başlasak da kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı gerçeği var. İdrar söktürücü etkisi ile metabolizmayı hızlandıran kahve aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırıyor. Sabahları aç karna şekersiz olarak tüketeceğiniz bir fincan Türk kahvesi ile güne oldukça zinde başlayabilirsiniz. Günde iki fincan kadar kahve içebilirsiniz.

4.Su içmek basen eritmenin anahtarıdır

su içmek yağları ve basenleri eritir

Kulağa oldukça gülünç geliyor olabilir fakat çok az su tükettiğiniz zaman vücudunuz aslında daha çok su tutar. Yani çok su içtiğiniz takdirde vücudunuz ihtiyaç duymadığı fazla tuz ve sıvıları dışarı atar ve bununla birlikte de şişkinlik de azalır. Bununla birlikte çok su tükettiğinizde iştahınız da çok fazla olmaz. Egzersiz yaparak ve bol su tüketerek kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

5.Egzersiz programınıza kardiyo eklemeyi unutmayın

kardiyo basenleri eritir

Araştırmalara göre egzersiz programlarınıza aerobik hareketler eklemek vücuttaki fazla su ve sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte kalp atış hızı arttığı için de hızlı kalori yakabileceğiniz aktiviteler arasında yer alıyor. Basen eritme yöntemleri arasında yer alan kardiyo ile hedeflediğiniz görünüme ulaşabilirsiniz. Ne kadar çok kalori yakarsanız kilo vermeniz o kadar çok kolaylaşacaktır. Ayrıca düzenli olarak aerobik hareketler yapıldığında yağ yakım hızınız artacaktır.

6.Yediklerinizin listesini oluşturun

yemek listesi yaparak kalori hesaplayın

Günlük olarak hangi besinleri ve yemekleri tükettiğinizi gösteren bir öğün çizelgesi oluşturmanız ne kadar çok yağ tükettiğinizi takip etmenizde fayda sağlayacaktır. Android ve iOS desteği olan telefonlarda yediklerinizin listesini planlayan ve tutan uygulamaları indirebilirsiniz. Böylelikle yediklerinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

7.Lif ve protein tüketimini artırın

protein tüketerek zayıflayın

Düzenli olarak protein ve lif tüketimi yapmanız sizi daha tok tutacak ve bu sayede daha çok kilo verebileceksiniz. Ayrıca protein alımını arttırdığınızda basen kaslarınız güçlenecek ve bacaklarınız daha güzel bir görünüme sahip olacak. Sebze, meyve ve kepekli tahıllar ile birlikte yağsız etler tüketmeye önem vermelisiniz.

8.Basenlerinizi güçlendirecek hareketler yapın

basen eriten egzersizler

Özellikle basen bölgesindeki yağları aza indirgemek istiyorsanız, kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmanız gerekiyor. Basen eritme yöntemleri olarak sumo ve goblet squatları yapabilirsiniz. Böylelikle bu bölgenizdeki kasları çalıştırır ve güçlendirirsiniz. Ayrıca köprü hareketleri ile de bacaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

9.Düzenli olarak uyumaya çalışın

uyumak zayıflatır

Her gün düzenli olarak en az 7.5 saat uyumanız sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca düzensiz uyumanın en büyük etkisinin de kişileri sağlıksız yiyeceklere yöneltmesi olduğunu ortaya çıkardı. İyi bir uyku düzeni olmayan insanların iştahının daha açık olur ve vücut uyanık kalmak için ise karbonhidrat ve şeker içeren besinleri almak ister. Bu yüzden uyku düzeninize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda REM uykusunun vücutta çok fazla kalori yaktığı da ortaya çıkmıştır.

10.Merdivenleri kullanın

basen eritme için merdiven

Birçok kişi yürüyen merdivenleri ya da asansörü tercih etse de siz sakın onlardan olmayın! Merdiven çıkmak basenlerinizdeki tüm kasları çalıştıracaktır ve bu da bacak bölgesindeki yağları yakacaktır. Bu yüzden merdivenlerden kaçmayın çünkü merdiven kullanmak en iyi basen eritme yöntemleri arasındadır.

Son güncelleme 18 Haziran 2021