Buse

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama uygulaması özellikle çok kilolu olmayan kişilerde vücudun bazı bölgelerindeki yağlardan kurtulmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Günümüzde erkeklerde ve kadınlarda belirli bölgelerde yağ birikmektedir. Bu bakımdan sadece kadınlar ile sınırlı olmayan bir durumdur.

Fazla kilo beraberinde pek çok sorun getirmektedir. Bu sadece estetik, dış görünüş kaygılarından ibaret değildir. Fazla yağ ve aşırı kilo bir süre sonra beraberinde farklı hastalıkları da getirebilmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve ideal kiloya sahip olma oldukça önemli konulardır.

Bölgesel Zayıflama
Bölgesel Zayıflama

Kilonuz fazla olmasanız bile, vücudunuzun bazı bölümleri diğerlerine göre daha fazla yağ sahibi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bölgesel zayıflama yöntemlerinin devreye girdiği görülmektedir. Ancak bu olanaklardan yararlanmak için öncelikle doktor kontrolüne gitmeniz gerektiği, bu işlemlerin uzman doktorlarca yapıldığı unutulmamalıdır.

Bölgesel İnceltme Yöntemleri

Genellikle yağ, insanların vücutlarında hoş karşılanmayan şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle kişiler cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemleri yoluna sık sık başvurmaktadır. Yağ birikintilerinden kurtulan ve istenilen görünüme kavuşan kişiler bundan sonra günlük yaşamlarına eskisi gibi devam edebilmektedir.

Bölgesel zayıflama için yapmanız gereken profesyonel bir uzmana danışmaktır. Profesyonel bir uzman eşliğinde vücudunuzun analizi yapılmakta olup kişilere uygun bölgesel yağlama yöntemi belirlenmektedir Bundan sonra da bireyin tedavisi başlamaktadır. Günümüzde kullanılan farklı yöntemler yer almakta olup genel anlamda bunlar,

  • lipoliz liposuction
  • Mezoterapi
  • Karboksiterapi
  • Ultrashape
  • Radyo frekansı

Gibidir. Bunların her biri kişilerin beklentileri, istekleri ve daha pek çok etken göz önünde bulundurularak kişilere özel şekilde seçilmektedir.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz bölgesel zayıflamada en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Vücudun belirli bölgelerindeki yağlar alınmaktadır. İlaç vücudunuzun belirli bölgelerine iğne ile enjekte edilmektedir. Bu ilaç ile vücudunuzdaki fazla yağlar erimektedir.

Bölgesel Zayıflama
Bölgesel Zayıflama

Liposuction

Bu işlem cerrahi bir işlem değildir. Vücudunuzun belirli bölgelerindeki yağlar vakum ile uzaklaştırılmaktadır. Yağ birikimi olan bölgelere lokal anestezi gerçekleştirilmekte ve bazı serumlar enjekte edilmektedir. Bu sayede bölgelerdeki yağ problemleri de çözülmektedir.

Karboksiterapi

Karboksiterapi uygulaması bölgesel zayıflama için en uygun yöntemlerden biridir. Karboksiterapide ileri teknolojik bir cihaz ile belirlenen bölgelere karbondioksit gazı verilmektedir. Bu sayede belirlenen bölgelerde kan dolaşımı sağlanır ve metabolizma hızlanmaktadır.

Ultrashape

Ultrashape yönteminde ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücreleri parçalanmaktadır. Ultrason dalgaları aşırı yağ birikimi olan bölgeleri hedef alır ve çevre hücrelere zarar vermeden seçilen bölgelerdeki yağları yok edilmektedir. En kısa süreli bölgesel zayıflama işlemlerinden biridir. 4 santimetreye kadar incelme görülmektedir.

Radyo frekansı

Bölgesel zayıflama işleminde kullanılan radyo frekansı oldukça etkili bir işlemdir. Bu süreçte vücudun su moleküllerindeki iyonlar radyo dalgaları ile aktive edilmeye çalışılmaktadır. Sonuç olarak enerji açığa çıkmakta ve vücut da ısınmaya başlamaktadır. Isının etkisiyle yağın erimesini sağlayan bu işlem ile bağ dokusu tamamen yenilenmektedir. Bu yöntem sayesinde istediğiniz kilo verimine sahip olacaksınız. Ayrıca yağ içeren bölgelerdeki selüloitler yok edilebilmektedir.

Bölgesel Zayıflama Kalıcı mı?

Peki bölgesel zayıflama kalıcı mı? Bu soru işlemlerden önce pek çok insanın aklına gelen sorulardan bir tanesidir. Temel olarak bahsedecek olunduğunda bölgesel zayıflama size kalıcılık sağlayabilmektedir.

Ancak tedavi sonrasında hastanın düzensiz ve sağlıksız beslenmesi ve kendisine uygun egzersizleri yapmaması nedeniyle zayıflamış bölgeler tekrar yağlanabilmektedir. Yani bölgesel zayıflamanın tamamlanması ardından aynı bölgenin tekrar yağlanmayacağı asla düşünülmemelidir. Bu nedenle hastalar bölgesel zayıflama sonrasında vücutlarının şekillenmesine özen göstermelidir.

Yaşam tarzlarına dikkat ederek yağlanmaya neden olacak durumlardan kaçınmalıdırlar. Bu sayede bölgesel yağlanma kalıcı etkiler göstermektedir. Düzenli egzersiz ve yeterli su tüketimi ile fit bir görünüme sahip olunabilmektedir.

Bölgesel Zayıflama İçin Yapılması Gerekenler

Bölgesel zayıflama yöntemleri dışında zayıflama için tavsiye edilen bazı noktalar da mevcuttur. Spor ve düzenli egzersiz ile istenmeyen yağlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bunun için profesyonel destek de gereksinim duyduğunuz durumda alınabilmektedir. Ayrıca yürüyüş ya da koşu gibi sporlar da her ne kadar basit gibi görülse de yine kilo sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kilo sorunları yaşıyorsanız bir diyetisyene gitmek, böylece size özel bir diyet programı hazırlatmak da tavsiye edilmektedir. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmenin kilo vermenin önemli noktalarından bir tanesi olduğu her zaman hatırlanmalıdır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın