PT Volkan Dinçer

Vücut Geliştirmede Damarlı Kol Nasıl Yapılır?

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan ileri düzey profesyonel sporcularda, damarlı kol ve kas hatlarının ne kadar belirgin olduğunu görmüşsünüzdür. Bu yazımızda kolda damar çıkarma nasıl yapılır ve pump hissiyatı oluşturmak için bilmeniz gerekenler nelerdir adım adım anlatıyoruz.

1. Kolda Damarları Belirginleştirmek için Pump Olun!

damarlı kol nasıl çıkar
Damarlı kol için pump olmaya çalışın.

Pump, antrenman süresince kasların daha fazla kanının akışına neden olur ve bu, kasların daha fazla büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Böylece pump sayesinde kollarınızdaki damarları belirginleştirecek ve daha fazla damarlı kol görünümü elde edeceksiniz.

2. Biceps ve Triceps Antrenmanlarına Odaklanın

koldaki damarları belirginleştirmek
Damarlı kol için biceps ve triceps antrenmanları yapın.

Koldaki damarları daha görünür hale getirmek için barbell curl bieps ve triceps hareketlerini çeşitlendirerek ağırlık çalışmalarına odaklanabilirsiniz.

3. İdmandan Önce Soda-Limon-Tuz Karışımı

Antrenmandan 45 dk önce içeceğiniz mineralli su (soda) limon ve bir miktar tuz koldaki damarlarınız idman esnasında belirginleştirecektir.

4. Antrenman Öncesi Kahve Tüketimi

Fitness performansını artırmak için antrenmandan yarım saat önce şekersiz filtre kahve veya türk kahvesi içmeniz ekstra enerji vereceğinden dolaylı olarak spor esnasında koldaki damarların belirginleşmesine imkan tanır.

5. Damarlı Kol İçin Yeterli Miktarda Su Tüketin

Günlük su tüketimi diğer önemli bir konu. Özellikle spor yaparken yeterli su tüketirseniz kan akışınız hızlanacağından ağırlık kaldırdığınız bölgedeki kanlanmayı artırır ve koldaki damarlarınız daha kolay ortaya çıkar.

6. Vücut Yağ ve Su Oranınızı Düşürün

Eğer vücunuzdaki su ve yağ oranınız yüksekse damarların belirginleşmesi mümkün değil. Bu sebeple diyet yaparak (karbonhidrat alımınızı sıfıra indirmemelisiniz) kas geliştirmeye, aynı zamanda bol su içerek su oranınızı azaltmaya çalışın. Ne kadar çok su tüketimi o kadar fazla vücuttan su atımı demektir.

7. Arjinin ve Nitrik Oksit Takviyeleri

Arjinin kullanımı ve nitrat içeren nitrik oksit takviyeleri kan dolaşım hızını artırır. Böylece nitrik damarların genişlemesine imkan sağlar. Antrenmandan öncesi nitrik oksit tüketimi damarları belirginleştirir. Ancak supplement kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın