PT Volkan Dinçer

Pump Ne Demek? Sporda Pump Olmak İçin Neler Yapılmalı?

“Pump” terimi, vücuttaki kasların bir antrenman sırasında kan dolması ile oluşan genişleme hissini ifade eder. Ağırlık antrenmanı yaparken pump’ı yakaladığınız esnada kolunuzdaki damarlar belirginleşir hatta göğüs kaslarınızda ve omuzlarınızda dahi damarların çıktığına tanıklık edebilirsiniz. Fitness pump ne işe yarar, yeterli derece pump olmak için nelere ihtiyaç gerekir bir göz atalım. Ardından pump olmak için spordan önce ve sonra nasıl beslenmelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz bunlardan bahsedeceğiz.

pump olmak ne demek pump hissiyatı
Pump olmak ne demek

Pump oluşması için aşağıdaki faktörler etkilidir:

 • Kan Akışı: Antrenman sırasında kasların daha fazla kanının akışı, pump hissini arttırabilir. Antrenman öncesi kahve tüketimi performansı etkileyeceğinden kan akışını dolaylı olarak artırır.
 • Su Tüketimi: Antrenman sırasında vücut su ve elektrolit dengesi değişebilir ve bu da pump hissini etkiler.
 • Kas Kütlesi: Antrenman sırasında kasların yoğunluğu, pump hissini arttırabilir.
 • Antrenman Yoğunluğu: Antrenman sırasında kasların yoğun bir şekilde çalışması, pump hissini arttırabilir.
Fitness Dergisi

Antrenman sırasında pump oluşması kasların görünür bir şekilde büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olduğu bilimsel bir gerçek. Ancak pump hissi estetik bir görüntüdür ve kas gelişiminin tam olarak ölçülmesi için diğer faktörlerin de mutlaka dikkate alınması gerekir.

Pump Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

pump olmak için ne yapılmalı
Sporda pump nedir, nasıl yapılır?

Spor yaparken pump olmak için birden fazla faktör etkilidir. Aşağıdaki kuralları yerine getirdiğiniz takdirde pump olmaya ve damarlarınızın belirginleşmesine katkı sağlayacaksınız. Dolayısıyla kas gelişimiz de zamanla artacak, eskiye göre daha fazla kas kütlesine sahip olacaksınız.

 1. Ağırlık antrenmanları: Ağırlık antrenmanları, kasların daha fazla çalıştırdığından daha fazla kan akışı sağlar.
 2. Büyük kas gruplarının antrenmanı: Büyük kas gruplarının antrenmanı, kasların daha fazla kanının akışına neden olabilir ve pump hissini arttırır. (Örneğin bacak antrenmanlarından, leg raise, squat, leg extention gibi hareketleri yaparak pump için yeterli kan akışı sağlayabilirsiniz.)
 3. Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz, vücuttaki kan dolaşımını arttırabilir ve pump hissini arttırır. (Full body antrenmanları, interval antrenmanlar.)
 4. Beslenme: Uygun bir diyet programı, kasların daha fazla enerji ve besin maddesi almasını sağlayabilir ve pump hissini arttırabilir.
 5. Isınma ve ısıtma egzersizleri: Isınma ve ısıtma egzersizleri, kasların daha fazla kan akımına neden olabilir ve pump hissini korur. (En iyi ısınma hareketlerine göz atabilirsiniz.)
 6. Antrenman sırasında yeterli su tüketimi: Antrenman sırasında yeterli su tüketimi, vücuttaki elektrolit dengesini koruya bilir ve pump hissini yaşatır.
 7. Soda tuz pump: Spordan 45 dk önce içilen limon soda tuz karışımı pump hissiyatını artırır.
 8. Arjinin ve nitrik oksit takviyeleri: Damarları belirginleştirerek kan akışını hızlandırır.

Bu adımlar, pump arttırmaya yardımcı olabilir ancak unutmayın ki, her kişinin vücut yapısı ve egzersiz programı farklı olduğundan, pump olmak için en etkili yolları belirlemek için kişisel antrenör veya egzersiz uzmanından yardım alabilirsiniz.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın