Diyetisyen Merve Sancaktar

Makro Besin İhtiyacı Hesaplama

Makro besinler, insan vücudunun enerji sağlaması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinlerdir. Makro besinler; protein, karbonhidrat ve yağdır. Aşağıdaki günlük makro besin ihtiyacı hesaplama aracından; zayıflama, kilonuzu koruma, kilo alma gibi hedeflerinize göre almanız gereken protein, karbonhidrat ve yağ miktarını hesaplayabilirsiniz.

Günlük Makro Besin Hesaplayıcı

Günlük Makrolarınız:

Kalori:

Protein: gram

Karbonhidrat: gram

Yağ: gram

Makro Besin Nedir?

İnsan vücudunun enerji sağlaması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinlerdir. Makro besinler; protein, karbonhidrat ve yağdır.

Protein

Protein, kas gelişimi ve onarımı, hormonların üretimi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve enerji üretimi için gereklidir. Protein kaynakları arasında et, süt ürünleri, yumurta, baklagiller ve soya ürünleri bulunur.

Karbonhidrat

Karbonhidratlar, vücutta enerji sağlamak için kullanılan temel besinlerdir. Kompleks karbonhidratlar, lif kaynaklarına sahip olan ve sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Basit karbonhidratlar ise, şeker ve tatlılar gibi yiyeceklerde bulunur. Ancak basit karbonhidratların aşırı tüketimi, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yağ

Yağlar, enerji sağlamak için kullanılan bir diğer temel besindir. Aynı zamanda vücudun hormon üretimi için gereklidir. Doymuş yağlar, kalp hastalığı riskini artırabilirken, tekli ve çoklu doymamış yağlar, kalp sağlığı için faydalıdır. Sağlıklı yağ kaynakları arasında zeytinyağı, balık, fındık ve tohumlar yer alır.

Kalori hesabı ve beden kitle endeksi için günlük kalori hesaplama ve vücut kitle indeksi hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz.

Photo of author
1982 doğumlu Uzman Diyetisyen Merve Sancaktar yüksek lisans öğrenimini beslenme ve diyetetik bölümünde tamamladı. Sancaktar 4 yıldır özel bir hastanede diyetisyenlik hizmeti veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın