Buse

Regl Hesaplama

Regl hesaplama nasıl gerçekleştirilir? Adet dönemi, rahmi olan insanlarda meydana gelen ve rahim astarının birkaç gün boyunca vajinadan döküldüğü doğal bir süreçtir. Aynı zamanda bir dönem, menstrüasyon veya adet döngüsü olarak da bilinir. Adet dönemleri tipik olarak ayda bir gerçekleşir, ancak adet döngüsünün tam uzunluğu kişiden kişiye değişebilir.

Kadınlar zaman zaman adet dönemlerini hesaplama ihtiyacı duyabilmektedir. Özellikle tatile ya da farklı bir şehre iş görüşmesine gidileceği zaman bu talep sıklıkla görülmektedir. Günümüzde buna yönelik olarak online platformlarda çok sayıda araç sunulmaktadır.

Regl Hesaplama
Regl Hesaplama

Söz konusu araçları kullanarak regl hesaplama kısa bir süre zarfında gerçekleştirilebilir. Ayrıca hesaplamak için bazı püf noktaları da bilmek önerilmektedir.

Adet Döngüsü ve Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsünü ve adet dönemini hesaplamak için, birkaç ay boyunca adet dönemlerinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini takip etmeniz gerekir. Bu bilgiye sahip olduğunuzda, adet döngünüzün uzunluğunu belirlemek ve bir sonraki adet döneminizin ne zaman başlayacağını tahmin etmek için kullanabilirsiniz.

Adet Dönemi Takibi Neden Önemlidir?

Adet dönemi nasıl takip edilir? Bunu takip etmenin pek çok yolu vardır. Özellikle düzenli bir şekilde takip etmek pek çok sebep açısından önem taşımaktadır

Adet dönemlerini takip etmek, bireylerin bir sonraki adet dönemlerinin ne zaman geleceğini tahmin etmelerine yardımcı olabilir. Bu da etkinlikleri, tatilleri ve diğer etkinlikleri planlamak için avantaj getirebilmektedir.

Düzensizliklerin Belirlenmesi

Adet dönemlerinin izlenmesi adet döngüsündeki düzensizliklerin, örneğin adet gecikmesi veya normalden uzun süren ve tıbbi müdahale gerektirebilecek adet dönemleri gibi düzensizliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Regl Hesaplama
Regl Hesaplama

Doğurganlığın izlenmesi

Adet dönemlerinin izlenmesi, bireylerin doğurganlıklarını izlemelerine ve en verimli günlerini belirlemelerine yardımcı olabilir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamilelikten kaçınmak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli bir konudur.

Semptomları yönetme

Adet dönemlerini düzenli bir şekilde takip etmek bireylerin adet semptomlarındaki kramplar, baş ağrıları ve ruh hali değişiklikleri gibi kalıpları belirlemelerine fayda getirebilmektedir. Bu da semptomlarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra sağlık açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Adet dönemlerinin izlenmesi, bireylerin genel üreme sağlıklarını izlemelerine ve tıbbi müdahale gerektirebilecek değişiklikleri veya sorunları belirlemelerine yardımcı olabilir.

Regl Dönemleri Neden Düzensiz Hale Gelir?

Adet tarihi değişir mi özelikle adetlerin düzensiz hale gelip gelmeyeceğinden çekinildiği için sorulmaktadır. Adet dönemleri farklı sebeplerden ötürü düzensiz bir hal alabilir. Bunun arkasında yatabilecek birçok neden vardır ve bunlar her kadında değişebilir:

 • Hormon seviyelerindeki değişiklikler adet düzensizliğine neden olabilir. Bu ergenlik, perimenopoz ve menopoz sırasında ve ayrıca polikistik over sendromu (PKOS) veya tiroid bozuklukları olan kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Yüksek düzeyde stres hormon düzeylerini etkileyebilir ve düzensiz adet dönemlerine neden olabilir.
 • Hızlı kilo alımı veya kilo kaybı hormon düzeylerini etkileyebilir ve adet düzensizliğine neden olabilir.
 • Hormonal kontraseptifler ve bazı antidepresanlar gibi bazı ilaçlar hormon seviyelerinde değişikliklere neden olabilir ve adet döngülerini etkileyebilir.
 • Endometriozis, rahim fibroidleri ve pelvik inflamatuar hastalık gibi bazı tıbbi durumlar düzensiz adet dönemlerine neden olabilir.
 • Yetersiz beslenme, egzersiz eksikliği ve sigara içme, adet düzensizliğine katkıda bulunabilir.
Regl Hesaplama
Regl Hesaplama

Bunların arasında kilo, stres ve beslenme gibi kontrol altına alabileceklerinize özellikle dikkat etmelidir. Ayrıca bilinçsiz şekilde ilaç kullanmamaya da dikkat edilmelidir.

Adet Dönemin Takip Etmenin Avantajları

Adet günü hesaplama otomatik olarak farklı web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Bunları kullanmak pek çok açıdan önem taşımaktadır. Düzenli adet görüyorsanız, adetlerinizi takip etmek size ve doktorunuza vücudunuzun standart kalıplarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Düzensiz dönemler, PKOS, tiroid bozuklukları veya endometriyoz gibi altta yatan diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Bu bakımdan nedenle izleme, doktorunuzun herhangi bir anormalliğin temel nedenini bulmasına olanak tanıyabilir.

Regl döneminizi takip etmek aynı zamanda size ne zaman kramp geleceğini, neden belirli bir yiyeceği canınızın çektiğini gösterebilir. Ayrıca ruh halindeki dalgalanmaları anlamanıza yardımcı olabilir. Bu bakımdan aklınızdaki bazı sorulara cevap verebilir. Tüm bunların yanı sıra ne zaman yumurtladığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Adet Döneminizi Takip Etmenin Yolları

Hangi gün adet olurum hesaplama her kadın tarafından farklı amaçlara yönelik olarak sorulmaktadır. Bunun bir cevabı internet üzerinde bulunan araçlardır. Bunun dışında kâğıt ve kalem kullanmak da destek verebilmektedir.

Bir kalem ve kağıtla çözmek zor gibi görülse de ne yapacağınızı biliyorsanız oldukça kolaydır. Yalnızca neler yapmanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Temel olarak şu gibi konuları not etmek gerekmektedir:

 • Adet başladığı zaman
 • Akışınız ne kadar ağır/hafif olduğu
 • Kramplardan gelen ağrı
 • Hissettiğiniz duygular
 • Cilt sağlığı ve şişkinlik gibi diğer göze çarpan semptomlar

Bunun yanı sıra stres, kilo değişiklikleri ve doğum kontrolü, döngünüzün düzenliliğini etkileyebilir. Dolayısıyla söz konusu durumlar da not alınmalıdır. Bazal vücut sıcaklığınızı takip etmek de yumurtladığınız zamanı belirlemenize ve dolayısıyla hamile kalma olasılığınızın yüksek olmasına yardımcı olabilir.

İzleme Uygulamaları

Bahsettiğimiz üzere hangi gün adet olurum hesaplama içininternet üzerinden kullanabileceğiniz araçlar vardır. Bunlar gibi bazı mobil uygulamalar da mevcuttur. Regl döneminizi takip etme sürecini otomatikleştiren birçok uygulama mevcuttur. Bunlar adetinizin ne zaman başladığını, ne zaman bittiğini girmenize ve bazı durumlarda günlük hayatınızın farklı yönleri hakkında notlar tutmanıza olanak tanır.

Bu uygulamalar aynı zamanda yumurtlama günlerini hesaplayabilir ve bir sonraki adet kanamanızı beklemeniz gereken zaman için bir geri sayım sağlayabilir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın