Fitness Dergisi

1 Haftalık Gebelik – 1 Haftalık Hamilelik – Hamileliğin ilk haftası

1 haftalık hamilelik  hakkında gerekli tüm bilgileri sitemizden alabilirsiniz . Bu güzel ama bir o kadar da zorlu yolda sizlere rehberlik etmeye çalışacağız. Sitemizde verilen bilgilere göre 9 ay boyunca sizi nelerin beklediğinden haberdar olacaksınız. 42 hafta dahil her hafta hamilelik, bu haftalarda neler bekleneceği, ne gibi değişiklikler olacağı ile ilgili tüm bilgileri sitemizde sizlerle paylaşacağız. O halde başlayalım sevgili anneler 🙂

Annelik, bu güzel, yüce parçaları yaşamanın ilk adımlarını çoktan attık. Sevgili hamileler, sizler için çok farklı bir deneyim olmasının yanı sıra vücudunuzda meydana gelen bu değişiklikler sonucunda hormonlarınızın yükselmesi nedeniyle psikolojik olarak da hoş olmayan bazı durumlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Hemen hemen her hamile kadın bu yollardan geçer.

Hamileliğin ilk haftasında neler olur?

Hamilelik hesaplaması tıp alanında hafta sayısına göre belirlenir. Çocuğun doğumu 40. haftada hesaplansa da bazen 42. haftaya kadar da sürebilmektedir. Çoğu kişi hamileliğin ilk haftasını döllenme sonrası olarak düşünse de aslında bu hafta adet döngüsünün bitiminden sonraki ilk haftadır.

İlk haftada bebek henüz rahminizde değildir. 40 hafta süren bu süreç sonucunda çocuk, anne karnında tamamen gelişir. İlk haftada sol veya sağ yumurtalığınızda bir yumurta hücresi gelişmeye başlar.

Hamileliğin ilk günü kadının yaşadığı son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır. Bu tarih adet döngüsünün süresine göre değişmekle birlikte ortalama olarak hamileliğin ikinci haftasının sonlarında yumurtlama meydana gelir.

Eğer döllenme yumurtlamadan bir gün önce ve yumurtlamadan birkaç gün sonra gerçekleşirse embriyo oluşur ve asıl gebelik bu zamanda başlar.

Erken hamilelik belirtileri

Hamilelik sırasında vücutta çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklere göre kadınlar hamile olup olmadıklarını gözlemleyebilmektedir. Bazı durumlarda hiçbir belirti görülmez. İlk hamilelik döneminde kadınlar her zaman bu konuyla ilgili bilgileri okumak ve dinlemekle ilgilenirler. Tamamen deneyimsiz oldukları için öğrenme istekleri güçlüdür. Özellikle planlı gebeliklerde ilk belirtiler çocuk sahibi olacak çiftler için daha ilgi çekicidir. İlk hafta belirtileri aslında döllenmeden bir hafta sonraki, yani hamileliğin 3. haftasındaki dönemin belirtileridir. Erken gebelik belirtileri arasında şunları sayabiliriz;

  • vajinal akıntının artması,
  • Yerleşme kanaması veya lekelenme (her kadında görülmez)
  • mide bulantısı,
  • sık idrara çıkma ihtiyacı,
  • Yorgunluk ve uyuşukluk, bayılma gibi durumların gözlemlenmesi,
  • Ruh hali değişiklikleri, özellikle öfkeli, üzgün olmak,
  • Karın ve kasık bölgesinde kramp benzeri ağrıların olması,
  • göğüste hassasiyet ve şişlik, ağrı,
  • adet gecikmesi.

Döllenme gerçekleştikten ve embriyo rahme düştükten sonra bazı genel belirtilerle hamilelik belirtilerini hissedebilirsiniz. Adet gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi hamileliğin en belirgin belirtileridir. Anne adayı olan kadınların çoğu hamileliğini bu işaretler sayesinde anlar.

Hamilelik belirtileri her kadın için farklıdır. Bazı kadınlarda listelenen belirtiler görülürken bazılarında görülmez. Hatta 5-6 aya kadar ya da son aya kadar adetler normal şekilde devam etmektedir. Bu nedenle bu kadınlar hamile olduklarının farkına bile varmazlar. 

Hamileliğin ilk haftasında neler olur?

Hamileliğin ilk haftaları duygusal bir dönemdir. Ailenin yeni aldığı bu mutlu haber onlar için çok önemlidir. Hamileliğin ilk haftasında bebeğinizi rüyanızda görür ve onu düşünürsünüz.

Hamileliğin ilk haftasında yaşanan şikayetlerin ilki yorgunluk hissidir. Anne adayları şöhret döneminde kendilerini depresif, yorgun, uyuşuk, uykusuz hissederler. Bildiğiniz gibi bir bebek kolay kolay büyümez; Vücudun gelişimi kusursuz bir şekilde tamamlayabilmesi için hiç durmadan çalışır.

Bebeğin büyümesi plasenta yoluyla gerçekleşir. Fetüs plasentanın içinde gelişir. Metabolizma hızla değiştiği için yorgunluğa neden olur. Uykusuzluk ve yorgunluğun temel nedeni kan şekeri ve tansiyonun düşmesidir. Göğüsleriniz hassaslaşmaya başlayacak, bu nedenle bu değişirse şaşırmayın çünkü bu değişiklik uykunuzu bile etkileyebilir. Bebeğiniz büyümeye başladığında mesanenize baskı yapacağı için geceleri tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Bu durum hamilelik boyunca devam edebilir. Vücudunuzda gerçekleşen bu ‘mucize’ biraz midenizin bulanmasına neden olabilir ki bu da hamilelikte enerji düşüklüğünün nedenlerinden biridir.  Çünkü bu durumda yemek yemeyi reddedebilirsiniz, kokulara karşı hassas olursunuz.

Hamileliğin 1. haftasında plasentanın gelişimi

Hamileliğin ilk haftasında fetüsün gelişimi henüz başlamamıştır. Bahsettiğimiz gibi hamileliğin ilk haftası son adet tarihi esas alınarak hesaplanır. Döllenmiş yumurtaya zigot denir.

Yumurtlama ilk haftanın ortasında (28 günlük bir döngünün yaklaşık 14. günü) meydana gelir. Buna yumurtlama denir. Kadının yumurtalıklarından birinden fallop tüpüne bir yumurta bırakılır.

Eğer ilişki gerçekleşirse ve kadının üreme sisteminde sperm varsa ilk haftanın sonuna doğru döllenme gerçekleşebilir. Sperm, dişi üreme sisteminde birkaç gün yaşar ve yumurtanın salınmasını bekler.

Döllenme gerçekleştikten sonra yumurta ve sperm birleşerek zigot adı verilen tek hücreli bir yumurta oluşturur.

Rahim Yolculuğu: Döllenmeden sonra zigot bölünmeye başlar ve blastosist olarak bilinen küçük hücrelerden oluşan bir koleksiyona dönüşür. Blastosist, implantasyon için fallop tüpünden uterusa doğru ilerler.

İlk haftanın sonunda hamileliğin hala çok erken aşamada olduğunu ve hala tanınabilir bir embriyonun oluşmadığını unutmamak gerekir. Gelişme, döllenmeden sonraki ikinci haftada, blastosistin rahim duvarına yerleşmesi ve sonunda fetusu oluşturacak çeşitli katmanları oluşturmaya başlamasıyla başlar.

Hamilelik sırasında neler yapılamaz? 

 Anne olacak kadınların, çocuk doğduğu andan itibaren bazı alışkanlıklara veda etmesi gerekiyor. Çünkü sağlıklı bir bebek her ebeveynin hayalidir. Onun sağlığı ebeveynler için en önemli şeydir. Bebeğiniz için ömür boyu yapacağınız fedakarlıkların serisi ilk haftadan itibaren başlar. 

❌Kahve, kahve, alkol ve mümkünse gazlı içeceklerden kaçının.

❌Sigara ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak durun.

❌Sağlıksız yiyeceklerden kaçının.

❌Sağlık izin veriyorsa spordan uzak durun ve hareketsiz kalmayı tercih edin.

Bazı çalışmalara göre aşırı dozda kafein ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ani bebek ölümü sendromu gibi sorunlara neden olabiliyor. Alkol, sigara vb. gibi kötü alışkanlıklardan bahsetmeye gerek yok Hamilelik bir “hastalık” durumu değildir. Bu süre zarfında kadın doğum uzmanınızın önereceği aktivitelere ve hamilelik sporlarına devam edebilirsiniz. Bunlar kilo verme sürecinde de size fayda sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında ne yapılmalı? ✅

İlk haftadan itibaren zaten sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalısınız. Çünkü hem sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi açısından önemlidir.

✅Bol miktarda meyve ve sebze yiyin.

✅Sağlıklı besinleri tercih edin.

✅Doktor tavsiyesi ile spor yapın ve yürüyüşe çıkın.

✅Temiz havada daha fazla zaman geçirin.

✅Mümkünse düzenli beslenin.

✅ Folik asit için,

✅ Her ay bir doktora muayene olun.

Soru-Cevap ❓ ✅

7 günlük ilişkiden sonra hamileliği bilebilir misiniz?

Hayır, vajinal ultrason bu sürecin herhangi bir belirtisini göstermez. Gebelik ilişkiden ortalama 10-14 gün sonra belli olur.

Hamileliğin ilk haftasında mide bulantısı olabilir mi?

Evet hamileliğin 1. haftasında mide bulantısı meydana gelebilir. Bulantı, hamileliğin ilk haftasında rahim kasılmaları ve hormon seviyelerinizdeki değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar.

Hamileliğin 1. haftasında vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Hamileliğin ilk günü aslında son adet döneminin ilk günüdür. Hamile kaldığınız andan itibaren rahim oldukça dikkat çekici bir değişime uğramaya başlar. Hamile kalmadan önce rahminizin ağırlığı yaklaşık 70 gramdır ve doğum yapmaya hazır olduğunuzda ağırlığı 1.100 gramın üzerine çıkabilir. Bu gerçekten bir “mucize”; Hatta rahim kapasitesini bile arttırır.

Hamileliğin ilk haftasında ağrı olur mu?

Evet   hamileliğin 1. haftasında  rahim kasılmasından dolayı ağrı hissedebilirsiniz . Bazı kadınlarda yumurtlamanın gerçekleştiği tarafta da ağrı hissedilebilir. Ayrıca döllenmiş yumurtanın rahme doğru hareketi de ağrıya neden olabilir.

Hamileliğin ilk haftasında bol miktarda bulunur mu?

Evet, hamileliğin ilk haftasındaki basurlar hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Artan progesteron seviyelerine bağlı olarak gazda artış gözlemlenebilir. Ortaya çıkan köpük şişmeye neden olabilir. Eğer köpük sorunu yaşıyorsanız durumu hafifletmek için köpüğe neden olan yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Bezelye ve fasulye kullanımını doktorunuzun gözetiminde sınırlayabilirsiniz.

Hamileliğin ilk günlerinde sivilceleriniz mi var?

Evet, hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler kadının vücudunda birçok farklı durum yaratır. Hormonlarınızdaki bu değişiklikler nedeniyle sivilce yaşayabilirsiniz ancak kadınlardaki sivilcelerin tamamı hamilelikten kaynaklanmaz.

Hamileliğin ilk haftasında seks yapılabilir mi?

Evet, doktorunuz aksini söylemediği sürece hamileliğin ilk haftasında seks yapmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın