Buse

Promil Hesaplama

Promil hesaplama genel olarak insanlar araç kullansa bile bir şekilde alkol kullanılan ortamlara gittikleri zaman az da olsa alkol tüketimi yapmak durumunda kalacaktır. Tabii ki de bu bütün insanlar için geçerli değildir ama yine de alkol tüketimi yapmak isteyen kişiler için promil hesaplama son derece önemli bir konudur. Ak takdirde trafikte ceza almak son derece olasıdır ve böyle bir durumu olduğu zaman trafik polisleri mutlaka ceza yazacaktır.

Promil Hesaplama
Promil Hesaplama

 Eğer ki alkollü bir şekilde trafiğe çıkılmışsa bunun çok büyük bir hata olduğunu da bilmekte fayda vardır Ve trafiğin zaten kuralları bakımından da böyle bir şeyin hiçbir şekilde müsaade edilen bir durum olmadığını belirtmekte fayda vardır. Zira bu çok büyük bir kazaya sebep olabilir ve insanların hayatı bile bu durumda söz konusudur ve insanların pek çoğu trafik kazalarında yüksek promilli araç kullandıkları için hayatını kaybetmektedir ya da geri dönülmez bir kaza ile herhangi bir uzvunu kaybetmektedir. Ne yazık ki böyle bir durum sık sık meydana gelir ve yüksek promilli alkol ile trafiğe çıkan kişilerin son derece büyük bir hata yaptığını herkesin bilmesi gerekir.

 Promil Hesabı Nasıl Yapılır?

Promil hesabı nasıl yapılır diye sorulan bir soruya yanıt vermek için ilk önce bunun ne olduğunu belirtmek gerekir ve promil kana karışmış olan alkolün yüzde kaç oranla vücutta olduğunu belirten bir değerdir ve bu bazı cihazlarla ölçülür.

 Eğer ki bir kişi şüphe çekiyorsa ya da orada bir şikâyet söz konusu ise trafik polisleri, bir cihaza ekleterek kişilerin kanındaki alkol miktarına bakar. Ancak bu noktada kişinin kendisinin de kaç promil alkol almış olduğunu aşağı yukarı tahmin etmesi gerekli olacaktır. Ve bunun genel olarak 0.50 promil alkol Kaç bira eder şeklinde, hemen hemen en çok tüketilen alkol ile ilgili bir soru olarak karşımıza çıkması da çok yaygındır. İşte tam olarak da bu noktada iki bardak Bira içmiş olan bir kişinin böyle bir promil değerine sahip olduğunu görmekteyiz.

0.50 buranın demek 100 mililitre kan için 50 miligram alkol bulunduğu anlamına gelmektedir ve bu şekilde hesaplanması mümkün olacaktır. Tabii ki de bu bir promil alkol için bunun tam yarısı olacaktır.

 Çevirmede Kaç Promil?

 Alkol tüketmeyi seven kişiler ve hem alkollü hem de trafiğe çıkmak durumunda kalanlar çevirmede kaç promil alkol ile ceza alacakları konusunda bir takım sorular soracaktır. İşte tam olarak da bu noktada yapılacak olan hesaplama 0.50 şeklinde olacaktır ve bunun üzerine çıkan kişiler trafikte ceza alır.

Promil Hesaplama
Promil Hesaplama

 Söz konusu olan şey trafikte ceza almak olarak değil insan hayatını tehlikeye atmak şeklinde düşünülürse çok daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise trafikte ceza almanın çok da ötesindedir ve söz konusu olan promilde alkol tüketen kişiler, trafik kurallarını ihlal etmiş sayılarak ceza alırlar. Fakat bu noktada şunu da belirtmek gerekir ki pek çok kişinin alacağı cezalar konusunda tam olarak kaç promil alkolün ne kadar olduğunu bilmemektedir. Hatta sırf bu sebepten dolayı bir takım sorunlar meydana gelir ve pek çok kişi bu noktada bilgi sahibi olmak ister. Yani bu durumda yapılması gereken şey iki bira içmişken ya da bir duble rakı tüketimi yapmışken trafiğe çıkmamaktır.

İşte tam olarak da bu noktada belirtilmesi gereken bir diğer husus daha söz konusudur ki o da eğer ki 2 tane bira içmemiş ve 0. 50 prominin altında bir sonuç almış ise bile kişiler ceza alabilir. Bu da tam olarak insanların alkole dayanıklılığıyla ya da ruh haliyle ilgili bir durumdur ve bir kişi trafiğe çıkmışsa ve polis durdurmuşsa alkol nedeniyle kendini kaybetmiş bir halde olduğu zaman ceza alır. Çünkü bu noktada amaç her zaman için trafikte sağlıklı bir şekilde yola devam edebilmektir ama alkol sebebiyle kendini kaybetmiş olan kişiler kaç promil çıkarsa çıksın, alkolün etkisiyle kötü bir durumdaysa yine de trafik cezası alabilir. Bu sebepten dolayı da her zaman için en doğrusu hiçbir şekilde alkol kullanmadan trafikte bulunmaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın