Yaşam Koçu Canan Erdinç

Özel Sağlık Sigortası Hangi Dönemde Yapılmalı?

Gününüzün her dakikasını planlasanız da beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ani bir şekilde ortaya çıkan sağlık sorunları tüm planlarınızı bozabilir. Dolayısıyla hayatın karşınıza çıkarabileceği bu gibi istenmedik durumlar için önlem alarak hazırlıklı bulunmanız size birçok konuda avantaj sağlayabilir. Özel sağlık sigortası da bu kötü sürprizler için alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Sağlıkla ilgili harcamalar söz konusu olduğunda özel sağlık sigortası kişiye maddi açıdan önemli bir güvence sunar. Özel sağlık sigortası sayesinde sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde bütçenizi dert etmeden muayene veya tedavi olabilirsiniz. Ancak özel sağlık sigortasına ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilmeniz için bir sağlık sorunu oluşmadan sigortanızı başlatmanız gerekir.

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Sağlık sigortası, ilk priminizi ödediğinizde başlar. Prim ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız takdirde poliçenizde yer alan teminatlardan kesintisiz şekilde yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte poliçenizin süresi bittiğinde teminatlarınızı tekrar düzenleyerek yenileyebilir ve bu sayede özel sağlık sigortasının sunduğu imkanlardan faydalanmaya devam edebilirsiniz. Ancak alacağınız bazı hizmetler, bir bekleme süresine tabi tutuluyor olabilir.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Dönemde Yapılmalı
Özel Sağlık Sigortası ne zaman başlar

Özel sağlık sigortası yaptırdığınızda genellikle ayakta tedavi teminatı ile sunulan sağlık hizmetlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Hastaneye yatış gerektirmeyen muayene, tahlil ve tetkikler gibi hizmetler için herhangi bir bekleme süresi yoktur. Diğer yandan sigorta şirketlerine göre değişse de bazı hastalıklar ya da ameliyat gerektiren durumlar için bir bekleme süresi uygulanabilir.

Özel Sağlık Sigortasında Bekleme Süresi Nedir?

Özel sigorta, sağlığınızı güvence altına alan birçok teminat sunar. Ayakta ve yatarak tedavi teminatları, aldığınız tüm sağlık hizmetlerinin masraflarının özel sağlık sigortası tarafından karşılanmasını sağlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken faktör bekleme süresidir. Poliçede yer alan bilgiler doğrultusunda özel sağlık sigortasından faydalanmaya başlayabilmeniz için bir bekleme süresi uygulanır.

Bekleme süresi, belirli bazı hastalıklar için uygulanan ve bu hastalıkların poliçeye dahil edilmeden önce geçirilmesi gereken süredir. Diğer bir deyişle bazı hastalık ve tedaviler belirli bir süre boyunca kapsam dışında tutulur ve bunların masrafları bu süreçte karşılanmaz. Genellikle sigorta şirketleri bekleme süresini 1 yıl olarak uygular. Bununla birlikte bekleme süresi çoğunlukla yatarak tedavi kapsamına giren hastalık ve tedaviler içindir.

Tedavi masrafı yüksek olan veya ameliyat olmanızı gerektiren hastalıklar, birçok sigorta şirketinde bekleme süresine tabi tutulur. Ancak sigorta şirketlerine ve kişinin sağlık geçmişine göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Buna ek olarak sigorta şirketinin bekleme süresi ve bu süreçte teminat altına almadığı durumlar da farklı olabilir. Bu nedenle bekleme süresi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz sigortanızı yaptırdığınız şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Özel Sağlık Sigortasında Bekleme Süresi Hangi Hastalıklar İçin Geçerlidir?

Özel sigorta için sigorta şirketlerinin bekleme süresi uyguladığı durumlardan bazıları şunlardır:

 • Organ nakli işlemleri
 • Kanser türleri
 • Burun, bademcik, geniz ve sinüslerle ilgili hastalıklar
 • Kulak tüpü ameliyatı
 • Yağ bezesi
 • Katarakt ameliyatı
 • Glokom ve tiroit
 • Kalp hastalıkları
 • Faset eklem denervasyonu ve sinir blokajı
 • Meme, rahim ve yumurtalıklarla ilgili hastalıklar
 • Safra kesesi, prostat, üriner sistem taş hastalıkları ve böbrek hastalıkları
 • Varis, diz yırtıkları, fıtık ve kistler
 • Omurga ve disk hastalıkları ile bunların ameliyatları
 • Anorektal hastalıklar

Bu hastalık ve tedavilerin yanı sıra özel sağlık sigortasında doğum teminatı için de bekleme süresi uygulanabilir. Bu nedenle bebek sahibi olmayı düşünen çiftler sağlık sigortasını önceden yaptırmalıdır. Genellikle özel sağlık sigortalarında doğum teminatının sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için bir poliçe döneminin bitmiş olması şartı bulunur. Ancak doğum teminatı için gereken bekleme süresi de sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir.

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalı?

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de ne zaman yaptırılması gerektiğidir. Bu durumda bekleme süresinin yanı sıra dikkat edilecek diğer bir nokta ise hâlihazırda var olan hastalıkların poliçe kapsamına girmemesidir. Hem bekleme süresi hem de var olan hastalıkların poliçe kapsamı dışında olması nedeniyle özel sağlık sigortanızı sağlıklıyken başlatmanız sizin için daha avantajlı olur. Kişinin sağlık geçmişi de sigortanın fiyatı üzerinde belirleyici bir kriterdir. Dolayısıyla özel sağlık sigortasını yaptırmak için en uygun zaman, herhangi bir sağlık sorununuzun olmadığı dönemdir.

Photo of author
Kişisel gelişim, bütçe yönetimi, astroloji, psikoloji ve gündelik hayata dair öğretiler üzerinde kendini geliştiren Yaşam Koçu Canan Erdinç, danışanlarına ve çeşitli kurumlara bilgilendirici özel eğitimler düzenliyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Özel Sağlık Sigortası Hangi Dönemde Yapılmalı?” üzerine bir yorum
Yorum yapın