Yaşam Koçu Canan Erdinç

Laborant Olmak İçin Şartlar – Laborant Maaşları – 2023

Sağlık kurumlarında bulunan laboratuvar ortamında çalışmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda laborant nedir, laborant olma şartları neler ve laborantlar ne kadar maaş alır? sorularını cevaplıyoruz. Öncelikle doktorların istediği tüm tetkikleri laboratuvar ortamında inceleyerek hazırlayan kişiye ‘’Laborant’’ denilmektedir. Aynı zamanda tıbbi laboratuvar teknisyeni olarak da nitelendirilmektedir. Doktorların istediği tahlilleri laboratuvar ortamında analiz eder ve rapor düzenleyerek doktora sunar. Hastanelerde kan, idrar ve dış tahlilleri ile ilgilenerek analiz etmekle görevlidir. Günümüzde bu tetkiklerin yapılması için teknolojik cihazlar kullanılıyor.

Laborant olmak için ne yapmalı
Laborant olmak için ne yapmalı?

Tıbbi Laborant İçin Hangi Okul Okunur?

Laboratuvar da çalışmak isteyenler laborant için hangi okul okunur? diye araştırıyor. Bunun için minimum Meslek Yüksekokulları’nda bulunan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri bölümü okunmalıdır. Bu bölüm 2 yıllık önlisans’tır. Aynı zamanda teknik bilgi gerektiren bir meslek olduğu için üniversite mezunu olmak şartı bulunmaktadır.

Laborant Ne İş Yapar? Nerede Çalışır?

Laborantların temel sorumlukları, prosedürlere uygun şekilde laboratuvar ortamında doktorların istediği tetkikleri analiz etmektir. Peki, laborant ne iş yapar? konusu ile ilgili biraz daha detaylı bilgi verelim. Laborantlar, test sonuçlarını analiz ederek rapor halinde sunmakla görevlidir. Aynı zamanda laboratuvar ortamında bulunan ekipmanların bakımı yapmak ve çalıştırmakla sorumlu kişidir. Toksik, kan ve doku madde örneklerini alarak gerekli analizleri yaparlar.

laborant ne iş yapar
Laborantlar ne iş yapar?

İlginizi Çekebilir: 2 Yıllık Sağlık Bölümleri – 2023 (Önü Açık Bölümler)

Laborant Ne Kadar Maaş Alır? (2023 Güncel)

Laboratuvar’da olarak çalışmak isteyen kişiler ilk önce ilgili bölüm ve üniversiteden mezun olmalıdır. Laborant ne kadar maaş alır? konusu hakkında sizlere kısa bir bilgi vereceğiz. 2023 yılında laborant olarak görev yapanlar en düşük 11.000 TL maaş alırken, en yüksek 24.500 TL aylık maaş almaktadır. Bunun yanı sıra laborant ortalama maaşının 13.500 TL olduğunu söyleyebiliriz. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsanız genel bilgi sahibi olmanızda fayda var. Özellikle son yıllarda en çok tercih edilen meslekler arasında laborant da bulunuyor.

Laborant MaaşlarıEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Laboratuvar Müdür Yardımcısı20.000 TL25.000 TL38.000 TL
Laborant11.000 TL13.500 TL24.500 TL
Laborant Yardımcısı9.500 TL11.500 TL20.500 TL
2023 Laborant Maaşları

Laborant Nedir Videolu Anlatım

YouTube video
Photo of author
Kişisel gelişim, bütçe yönetimi, astroloji, psikoloji ve gündelik hayata dair öğretiler üzerinde kendini geliştiren Yaşam Koçu Canan Erdinç, danışanlarına ve çeşitli kurumlara bilgilendirici özel eğitimler düzenliyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Laborant Olmak İçin Şartlar – Laborant Maaşları – 2023” üzerine 2 yorum
Yorum yapın