Buse

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama nedir ve nasıl yapılır? Hamilelik planlaması için en doğru zamanı belirlemek için yumurtlama evresini saptamak oldukça kritiktir. Bu belirlemeler hamilelik olasılığını artırmak için yaklaşık tarihlerde gerçekleşen ilişkilere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Düzenli adet gören kadınlarda, yumurtlama dönemi adet döneminin yaklaşık 14 gün önce başlar; yumurtlama gününü tahmin etmek için basit bir yaklaşım kullanılabilir. Örneğin 28 günlük adet döngüsüne sahip bir kadında yumurtlama genellikle adetin 14. gününe denk gelmektedir. Bu adet kanamasının ilk gününden sayılarak hesaplandığında 14. Gündür. Bu noktadan 2-3 gün evvel başlayarak, yaklaşık bir süresince 2-3 günde bir ilişkide bulunmak hamile kalmak isteyenlere önerilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama
Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama bu bakımdan oldukça önemlidir. Ancak hamilelik planlıyorsanız bu konu hakkında doktorunuz ile de görüşmek tavsiye edilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama dönemi hesaplama zor gibi dursa da ne yapacağınızı biliyorsanız çok kolaydır. Temel olarak bunun için üç farklı yöntem vardır. Bunların biri internette konu ile alakalı sunulan araçlardır. Bunlara gerekli bilgileri vererek kısa sürede hesaplama işlemleri yapılabilir.

Web siteleri olduğu gibi mobil uygulamalar da vardır. Bunların çalışma mantığı internet siteleri ile aynıdır. Sadece nasıl kullanıldığı bakımından farklılık göstermektedir. Son olarak hesaplama için doktorunuz ile görüşmeniz de mümkündür.

Özellikle hekiminiz ile görüşmek yumurtlama döneminiz ve hamilelik hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulmanıza da olanak tanımaktadır.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama
Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlamanın Ortak Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama kadından kadına farklılık gösterir. Ne var ki yumurtlama belirtileri nelerdir konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç yaygın yumurtlama belirtisi bulunmaktadır:

 • Servikal mukusunuz yumurta akı gibi daha esnek ve berrak hale gelecektir.
 • Bazal vücut sıcaklığınız hafifçe yükselecek ve en verimli günlerinizde yüksek kalacaktır.
 • Östrojen ve progesteron seviyelerinizdeki değişiklikler nedeniyle yumurtlama sırasında mide bulantısı ve baş ağrısı yaşayabilir.
 • Serviksiniz daha yüksek ya da daha yumuşak ve açık bir hal alabilir.
 • Açık kahverengi lekelenme veya akıntı görülebilir.
 • Pelvis veya alt karın bölgesinde hafif ağrı yaşanabilir.
 • Koku ve tada karşı artan hassasiyet yaşanabilir.
 • Ağrılı veya hassas göğüsler yaşanabilir.

Tüm bunlar yumurtlama belirtileri nelerdir sorusuna bir yanıt olarak verilebilir. Ancak belirttiğimiz üzere semptomların her kadında değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yumurtlama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yumurtlama hesaplaması, son adet tarihinize (SAT) ve adet döngünüzün süresine bağlı olarak yapılmaktadır. Regl döngüsü 28 gün ise yumurtlamanın olduğu zaman son adetinizin ilk gününden itibaren 14. gün olarak hesaplanmaktadır. Şayet 26 gün bir zaman sahipse, adetinizin başlangıcından itibaren 12. gün verimli yumurtlama günüdür.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama
Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Şayet adet periyodunuz 30 gün ise, verimli yumurtlama günü adetin başlangıcından itibaren 16. gündür. 28 günlük bir döngünüz varsa, bir sonraki adetiniz, son adetinizin başladığı tarihten 28 gün sonra gelmelidir. Bu konuda hesaplamayı nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, online araçlar konu hakkında size yardımcı olabilmektedir.

Verimli Yumurtlama Günlerinizi Belirlemenin Diğer Yolları

Servikal mukus yöntemi, yumurtlama tahminini yapmanın başka bir yoludur. Bu bakımdan yumurtlama dönemi hesaplama yollarına bakıyorsanız bilmeniz gereken yöntemlerden bir tanesidir. Servikal mukus, rahimde üretilmekte olup buradan salınan bir yapıya sahiptir. Hormonlar, adet döngüsü boyunca servikal mukusun doku, hacim ve renginde değişikliklere yol açar. Bu değişiklikleri kullanarak en doğurgan olduğunuz zamanı belirlemek mümkündür.

Yumurtlama öncesinde servikal mukus kalın, beyaz ve kurudur. Yumurtlamadan hemen önce ise servikal mukus berrak ve kaygan bir hale gelir. Bu tutarlılık, spermin yumurtlamayla aynı dönemde yumurta ile buluşması için yüzmesini kolaylaştırır. Eğer hamile kalmayı hedefliyorsanız, bu tür bir akıntı, doğurgan döneminizin geldiğini size haber verir.

Servikal mukusun özellikleri, ne zaman doğurgan olduğunuzu veya hamile kalma ihtimalinizin yüksek olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Çiftler, Bebeklerin Cinsiyetini Etkileyebilir Mi?

Çiftler, bebeklerin cinsiyetini etkileyebilir mi? Yumurtlama dönemi hesaplama hamilelik süreci ile yakından alakalıdır. Anne ve baba adayları bazen bebeklerinin kız ya da oğlan olmasını isteyebilir. Bu durumda cinsiyeti belirleyip belirleyemeyecekleri bir soru işareti olarak sık sık çıkar.

Genel anlamda buna evet yanıtı verilebilir; ancak bunun kesin olmadığı her zaman hatırlanmalıdır. Cinsiyet bilindiği gibi cinsiyet kromozomlarına bağlı olarak belirlenir. Her bir anne yumurta hücresi bir X kromozomu taşırken, baba spermleri X veya Y kromozomlarından birine sahiptir. Gebelik anında, kromozom kombinasyonuna bağlı olarak, çocuğun cinsiyeti tespit edilir:

 • XX kombinasyonu bir kızı çocuğunu ifade etmektedir. Bunun tam tersi, yani XY kombinasyonu ise bir erkek çocuktur.
 • X kromozomu bulunduran spermleri sıklıkla daha büyük bir kafa yapısı taşımaktadır. Bu durum daha yavaş hareket etmelerine; asitli ortamda daha uzun süre yaşayabilmelerine olanak tanımaktadır.
 • Y kromozomunu taşıyan spermler ise daha küçük kafa yapısına sahiptir. Bu bakımdan daha hızlı hareket etme olanağı taşımaktadır. Lakin asitli ortamda daha duyarlı oldukları yapıları sebebiyle kısa bir yaşam süreleri bulunmaktadır.
 • İlişki hesaplanan yumurtlama zamanından 3-4 gün evvel yaşanmışsa daha uzun ömürlü X kromozomları taşıyan spermler yumurta hücresini dölleme imkanını yükseltebilmektedir.

Yumurtlama anına yakın bir zamanda gerçekleşirse, daha hızlı hareket eden ve Y kromozomu taşıyan spermlerin yumurta hücresine ulaşma ihtimali daha yüksektir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın