Buse

Avokado Kalori

Avokado kalori miktarı ne kadar? Pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bu besinin kalori miktarı özellikle kilosuna dikkat edenler tarafından sık sık sorulmaktadır. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde, popüler olarak tüketilen besindir. Her kültürün bu meyveyi farklı sunuş tarzları da bulunmaktadır.

Bu meyve tatlı bir yapıya sahip olmasa da botanik olarak Persea americana ağacından yetiştirilen, büyük meyveli ve tek çekirdekli bir meyve olarak sınıflandırılır. Günümüzde meyvenin Meksika ya da Orta Amerika menşeli olduğuna inanılmaktadır. Özellikle Meksika dünya çapında lider üretici konumundadır.

Avokado Kalori
Avokado Kalori

Avokado iyi bir lif kaynağıdır ve karbonhidrattan daha fazla yağ içerir. Bu nedenle diyabet gibi düşük karbonhidratlı diyetlerde görülen besinlerden bir tanesidir. Kalp dostu olan yağ içeriği kan kolesterolünü arttırmaz. Böylece yağ ve kolesterol oranı düşük olan kolesterol azaltıcı bir diyette tercih edilebilir.

Ayrıca bu meyve en yüksek yağlı bitkisel gıdalardan biridir. Bu bakımdan onu vegan ve vejetaryen diyetlerinde sık sık tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Avokadoların tatlı olmayan tadı, zenginlik katmak için soslarda, salata soslarında, sandviçlerde, unlu mamullerde, salatalarda ve tahıl yemeklerde tercih edilmesine sebep olur.

Siz de bu meyveyi gerek tek başına gerekse bahsettiğimiz yollardan herhangi biriyle tüketmek istiyorsanız, öncesinde avokado kalori konusuna özen göstermeniz tavsiye edilir.

Avokado Besin Değerleri Nasıl?

Peki 1 adet avokado kaç kalori? Besin değerleri ve kalori birbiri ile yakından alakalı bir konudur. Meyvenin içerisinde bulunan değerler genel anlamda şu şekilde özetlenebilir:  

 • K vitamini
 • Folat
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Karotenoidler
 • Yağ
 • Lif
 • B vitaminleri
 • C vitamini
 • E vitamini
Avokado Kalori
Avokado Kalori

Tam orta boy avokado ortalama 240 kaloridir. Bunun yanı sıra 13 gram karbonhidrat, 3 gram protein, 22 gram yağ 10 gram lif ve 11 miligram sodyum da bulundurmaktadır. Ne var ki bu meyve düşük sodyum seviyelerinin yanı sıra kolesterol içermez.

Avokadonun Sağlıktaki Yeri

Avokado faydaları kilo aldırır mı dahil pek çok konuda sorulmaktadır. Özellikle çok fazla tüketilirse kilo almaya yine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Avokado dengeli ve besleyici yapıya sahip olan bir diyete eklendiği zaman, kronik hastalık tehlikesinin düşmesiyle ilişkilendirilen karotenoidler, tekli doymamış yağlar, potasyum ve lif gibi pek çok içeriğe sahiptir. Avokadoların beslenme profili, Akdeniz ve DASH diyetleri gibi sağlıklı beslenme modelleriyle iyi uyum sağlar.

Avokado: Nasıl Tüketilir, Satın Alınır ve Saklanır?

Avokado kalori ve besin değerleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir ve pek çok faydaya sahiptir. Meyve dünyanın farklı mutfaklarında farklı şekillerde tüketilmektedir. Her ne kadar bu denli popüler olsa da henüz alan kişiler bunu nasıl yiyebileceğini ya da saklama önerilerini bilmeyebilir.

Bunun yanı sıra güzel bir avokado almak için göz önünde bulundurmanız önerilen bazı öneriler de bulunmaktadır.

Avokado Kalori
Avokado Kalori

Avokado Nasıl Satın Alınmalı?

Peki en iyi avokado nasıl anlaşılır? İlk kez avokado alacaksanız satın almadan önce bilmeniz gereken bazı konular da bulunmaktadır. Avokado türüne göre yuvarlak ya da armut biçimli olabilir. Bunun yanı sıra renk açısından yeşil veya siyah, boyut bakımından da küçük veya büyük olabilir. Cilt tipik olarak engebeli bir yapıya sahiptir.

Olgunlaştığı zaman eti pürüzsüz ve tereyağlı bir hal alır. Hasat edilmesi ardından olgunlaşmayı sürdüren bir yapıya sahiptir. Hass avokado türü yıl boyunca mevcut olan en yaygın türdür.

Bir avokadoyu satın aldıktan hemen sonra kullanmayı planlıyorsanız, koyu yeşil veya neredeyse siyah tenli olgun bir avokado seçmelidir. Sıkıştırıldığında basınca boyun eğmelidir. Eğer avokado çok sert, açık yeşil kabuklu ise olgunluk kazanmamıştır. Bu bakımdan tüketmeden evvel birkaç gün beklemek şarttır.

Avokado Nasıl Saklanmalı?

Avokado aldıktan sonra ne yapılır diyorsanız hemen hepsini tüketmeyeceksiniz, saklama önerilerini de bilmeniz gerekmektedir. Avokadolar günümüzde birçok yerde 2-3 gün içinde olgunlaşan sert, olgunlaşmamış etli şekilde tüketiciye sunulmaktadır. Meyveyi oda sıcaklığında bırakmak veya olgunlaşmayı hızlandırmak için doğrudan güneş ışığına koymak mümkündür.

Ayrıca avokadoyu ağzı kapalı bir kese kağıdına muzla beraber yine koyulabilir; Muzdaki etilen gazları olgunlaşmayı hızlandıracaktır. Avokado olgunlaştığında, sıkıldığında biraz yumuşak hissedecektir.

Avokado Nasıl Hazırlanır?

Peki bu meyveyi nasıl tüketebilirsiniz. Avokado çekirdeği yenir mi diyorsanız bunun cevabı evettir. Çünkü öğütülmesi ardından salata, çorba ya da güveçlerde kullanım görebilmektedir. Bir avokado çekirdeğini çıkarmak zor gibi dursa da oldukça kolaydır. En çok kullanılan yöntem, bir avokado yarısının çukuruna bir bıçak saplamak ve onu temiz bir şekilde çıkarmaktır. Ne var ki bu yanlışlıkla yaralama olasılığını da taşımaktadır.

Bunun yerine çekirdeği almak için işaret parmağınızı ve orta parmağınızı çukurun her iki tarafındaki ete yerleştirmek önerilmektedir. Ardından başparmağınız avokadonun arkasına cilt üzerinde yerleştirilir ve çukur çıkana kadar başparmağınızla merkeze doğru itilir. Sonrasında ise sadece tariflerde kullanılmak üzere eti istediğiniz gibi dilimlemek, küp küp doğramak veya ezmek gerekir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

“Avokado Kalori” üzerine bir yorum
 1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i często wpadał, aby poczytać nowe posty.

  Yanıtla
Yorum yapın