Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Ev Yapımı En İyi 5 Sivilce Maskesi (Etkisi Kanıtlanmış)

Yağlı cilt günlük yaşamda da T bölgesinde oluşan parlaklığa sebebiyet verdiği için sivilceler daha kolay oluşuyor ve istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Burun ve çevresinde ve yüzde oluşan sivilceleri ve yağlanmaları en aza indirebilmek size en iyi gelecek sivilce maskesi için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Ev yapımı doğal sivilce maskesi kimyasal içermediği için hem cildinizin sürekli yağlanmasını ve sivilcelenmesini engelleyebileceksiniz. Gelin sivilceli ve yağlı ciltler için sivilce önleyici ev yapımı maske tariflerine beraber bakalım.

1. Karbonat Limon Maskesi: Yağlı Hissi ve Sivilceleri Yok Edin

Karbonat, yağlı ciltlerde en çok tercih edilen malzemelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Karbonatın yağı arındırıcı etkisinden dolayı çokça tercih edildiğini söylememiz mümkün. Cildin Ph derecesi ile uygun olmasından dolayı, cildinizde oluşan fazla yağı da bu sayede atabilecek ve pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olabileceksiniz.

Sivilceler için karbonat maskesi tarifi
Sivilceler için karbonat maskesi tarifi

Karbonat Limon Maskesi Nasıl Yapılır: Karbonat maskesi için yapmanız gereken; küçük bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu güzelce karıştırmak ve özellikle sivilceli yağlı bölgenize bu karışımı dengeli bir şekilde sürmek. T bölgesine uygulamamızın asıl amacı ise; yağın daha çok bu bölgede toplanmış olması. Sürdüğünüz maskeyi 10 -15 dakika kadar bekletip ardından ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz nemlendirici ile yüzünüzün ferahlamasını sağlayabilirsiniz.

2. Yaş Maya Maskesi ile Yağlı ve Sivilceli Görünüme Son

Evden uygulanabilecek maskeler, yapılan makyajın yüzde daha uzun süre kalmasına da olanak tanıyacaktır. Özellikle de yağlı bir cilde sahip olan kişilerin yaptıkları makyajın yüzde tam durmaması en büyük sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan makyajın uzun süreli kalması için de ayrıca diğer evde kolay maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

yağlı cilt yaş maya maskesi tarifi
Evde cilt maskesi yapımı yaş maya maskesi ile yağlı cilt ve sivilcelere son

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır: Yaş maya yüz maskesi yağlı ciltler için kesinlikle tercih edilmesi gereken maskeler arasında yerini alıyor. Maskenin yapılışı da oldukça kolay. Yarım paket yaş maya, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı yeşil kil bir kabın içerisinde karıştırılır. Maskenin daha sıvı bir hale geçebilmesi için de içerisine ılık su eklenir. Tam olarak sürülebilecek kıvamda olduktan sonra, bir fırça yardımı ile tüm cilde sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayıp iyice kurulamanız gerekmektedir.

3. Süt Maskesi: Bebek Gibi Pürüzsüz ve Sivilcesiz Cilt Maskesi

Haftada 1 kez düzenli olarak kullanımda daha da olumlu sonuçlar veren süt maskesinin hazırlanması da bir o kadar kolay. Karıştırılan bu maske tüm cilde ya da sadece T bölgesine uygulanabilir. Yağlı ciltlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri bu maske sayesinde, yağlı cilt görünümü çok kolay bir şekilde ortadan kalkmaktadır.

süt maskesi tarifi sivilceli ve yağlı ciltler için
Süt maskesi tarifi sivilceli ve yağlı ciltler için

Süt Maskesi Nasıl Yapılır: Küçük bir kabın içerisine 1 yumurta akı, 1 tatlı kaşığı bak ve 1 yemek kaşığı süt alınıp güzelce karıştırılır. Yüze sürülebilecek kıvamda olduktan sonra cilde sürülür. Yaklaşık 10 – 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayıp iyice kurulamanız gerekmektedir.

4. Zerdeçal Yüz Maskesi ile Ciltteki Yağı ve Sivilceyi Önleyin

Yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden birisi de ciltte oluşan sivilcelerdir. Yağ ciltten atılamadığı için sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Bu sivilceleri zerdeçal maskesiyle önlemeniz mümkün. Aynı zamanda bu maske sayesinde burnunuzda oluşan siyah noktalar da temizlenebilecek ve daha temiz bir cilt görünümü elde edilebilecektir.

sivilceli ciltlere zerdeçal maskesi
Sivilceli ciltlere zerdeçal maskesi

Zerdeçal Yüz Maskesi Nasıl Yapılır: Bir kabın içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Ardından sadece T bölgesine maske sürülerek 10 dakika bekletilir. 10 dakika sonrasında masaj yaparak maskeyi ılık su ile akıtabilirsiniz.

5. Siyah Noktaları ve Sivilceleri Temizleyen Peeling Cilt Maskesi

Tüm cilt tipleri için haftada en azından bir kez peeling yapmak gerekmekte. Peeling sayesinde yüzünüz ölü derilerden kurtulabilecektir. Bu sayede yaptığınız makyajlar da yüzünüze daha iyi oturacak ve daha pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olabileceksiniz.

siyah nokta ve sivilce peeling maskesi
Siyah nokta ve sivilce için peeling maskesi

Peeling Maskesi Nasıl Yapılır: Hazırlaması da kolay maskeler arasında yer almakta. Bunun için gerekli olan malzemeler; 2 yemek kaşığı pirinç, 1 yemek kaşığı limon suyu ve biraz su. Pirinçleri havanda irili ufaklı parçalar haline getirmeniz yeterli olacaktır. Ardından içerisine limon suyu ve suyu ekleyip güzelce karıştırın. Sadece T bölgesine peeling yaparak uygulamanız gerekecektir. 2 ya da 3 dakikalık bir uygulama ardından cildinizi yıkayabilirsiniz. Dilerseniz nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın