Buse

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngeri nasıl temizlenir? Makyaj yapmak tüm kadınların her dönemde en önemli ihtiyaçlarından biri olmuştur. Her kadın kendi yüzüne uygun bir makyaj yaptığı zaman oldukça farklı bir ifadeye bürünerek son derece estetik bir görüntüye sahip olacaktır. Ancak bu noktada belirtilmesi gereken bir husus vardır ki o da makyaj süngeri nasıl temizlenir konusu ile alakalı olacaktır. Çünkü makyaj süngerleri sürekli olarak kirlenmekte ve pek çok kişi bu noktada oldukça ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hatta pek çok kadının, makyaj süngeri kirlendiği için bunun arınmasının pek de mümkün olmayacağını düşünerek sürekli olarak yeni bir makyaj süngeri almak durumunda kaldığınızda görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da Bu süngerlerin çok daha rahat bir şekilde temizlenmesi ve yıkanması konusunda araştırmalar yapmak en doğrusu olacaktır.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?
Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj Süngeri Nedir?

Özellikle kısaca makyaj süngerini yapısal özellikleri ile ele almak için makyaj süngeri nedir gibi bir konuya değinmekte fayda vardır. Bu aşamada makyaj süngerinin direkt olarak bir makyajın en temel unsuru olan fondöten sürmek için kullanılan sünger olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bunun da kendine özgü çeşitleri vardır ve bu süngerlerin, çok fazla makyaj yapıldığı sürece kirlenmesi de çok kolay olacaktır.

Makyaj Süngeri Nasıl Yıkanır?

Kişisel bakımına önem veren her kadını mutlaka makyaj süngeri nasıl yıkanır gibi bir soru sorması gerekli olacaktır. Çünkü makyaj yapmak bir yana bir de bunu steril bir şekilde yapmak önemlidir ve özellikle makyaj süngerini temizlemek burada cildin korunması bakımından son derece büyük bir önem taşır.

Öncelikle makyaj süngerini yıkamak için bir kaba su doldurmak gerekir. Daha sonra da belirlenmiş olan kabın içerisine ılık su doldurarak biraz şampuan ilave etmek ya da bebe şampuanından yardım almak çok faydalı olacaktır. Bu aşamada bebe şampuanının kullanılması daha çok tavsiye edilir ve kimyasal yönden herhangi bir sorun yaşanmaması için bebe şampuan ya da beyaz sabun oldukça iyi bir etki yaratacaktır.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?
Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Eğer ki makyaj süngeri iyi bir şekilde temizlenecekse bunu mutlaka ovarak yapmak gerekir ve ılık suda biraz bekletildikten sonra ovalanması çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Makyaj süngerinin yıkanma işlemi bu kadar da değildir ve beraberinde gelecek olan bir takım farklı işlemler de vardır. Özellikle de ovma işlemi bittikten sonra hemen bu süngeri tekrar suya batırmak ve durulamak gerekir. Ancak bu noktada hazırlanmış olan şampuanlı suya değil duru bir suya batırmak daha doğru olacaktır. Bu aşamada süngerde kalmış olan bütün köpükler akıtılır ve daha sonra durulanmış bir şekilde sıkılarak kurumaya bırakılır.

Durulanmış ve sıkılmış olan makyaj süngeri, kuruması için bir havlunun üzerine bırakılır ve havluda bekletilirken bir kısmıyla fazla suyu alınır. Tam olarak kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale gelecektir. Ama bu noktada bir de açık havada kurutmaya dikkat etmekte fayda vardır. Zira açık havada kurutulmuş olan bir makyaj süngeri çok daha kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır bir hale gelecektir.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?
Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj Süngeri Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Makyaj süngeri sağlıklı bir cilt için son derece büyük bir önem taşır ve makyaj yapan kişilerin, süngerlerine sık sık yıkaması tavsiye edilecektir. Ancak bu noktada kafa karışıklığı yaşatan şey makyaj süngeri ne sıklıkla yıkanmalıdır sorusudur. Çünkü herkesin yapmış olduğu kullanım farklıdır ve birden fazla makyaj süngeri olan kişiler, sık sık kullanmış olduğu makyaj süngerini yıkarken daha farklı zaman aralıklarına ihtiyaç duyacaktır.

Eğer ki makyaj süngeri temizlenecekse bunu kullanıma bağlı olarak değerlendirmek gerekir. Özellikle de 2-3 kez kullanıldıktan sonra makyaj süngerinin yıkanması son derece büyük bir önem taşır.

Makyaj Süngeri Yıkanmazsa Ne Olur?

Makyaj süngeri bir kişinin güzelliği kadar cilt sağlığı ile de çok yakından alakalıdır. Bu sebepten dolayı da makyaj süngerini temizlemek çok önemli bir yer tutarken makyaj süngeri yıkanmazsa ne olur şeklinde de bunun önemini açıklamakta fayda vardır.

Makyaj süngeri yıkanmazsa cildin bakterilerle temas etmesi çok daha kolay olacaktır. Üstelik siyah nokta oluşumuna da davetiye çıkarırken son derece ciddi mantarlara da sebep olma ihtimali oldukça yüksektir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın