Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Sağlıklı Kilo Almak ve Hacim Kazanmak İçin Tavsiyeler

Günümüzde obezite daha büyük bir sağlık riski olarak görünse de çok zayıf olmak da aslında sağlık ve görüntü sorunlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden zayıf olan ve bu durumdan mutsuz kişiler sağlıklı bir şekilde kilo almanın yollarını arıyor. Aslına bakarsak temel olarak daha sık yemek yemek kilo almak için yapılması gereken ilk alışkanlık. Sağlıklı kilo almayı düzenli ve sağlıklı şekilde doğal gıdalarla beslenerek ve kas kütlemizi artırarak hacim kazanmak olarak anlamamız gerekiyor. Bununla birlikte basit şeker oranı yüksek karbonhidratlı yiyecekler (fastfood tarzında) tüketerek de kilo alabiliriz. Ancak sağlıksız şekilde beslenerek aldığımız kilolar bize istediğimiz görüntüyü vermeyecek, özellikle bel, göbek ve basen çevresini hızlıca yağlandıracaktır.

Sağlıklı kilo almak için beslenmenin yanında düzenli spor ve fitness hareketleri ile programımızı desteklememiz gerekiyor. Kilo aldırıcı takviyeler ise genellikle beslenmesine yeterince önem veremeyen, aksatan kişilere tavsiye ediliyor. Özellikle kilo aldıran supplement olarak gainer ürünleri sonuç alamadığımız durumlarda hızlı kilo almak için başvuracağımız ek gıda takviyeleri arasında yer alıyor.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Hızlı kilo aldıran yöntemler
Tartı değil ayna karşısındaki görüntü daha doğru sonucu verecektir.

Vücudun gün içerisinde yaktığı kalori miktarından 500-600 kalori fazla tüketmek sağlıklı kilo alımı için uygunudur. Ancak daha fazla ve hızlı kilo bir şekilde kilo almak istiyorsanız günde 1000’den fazla kalori tüketmek gerekir. Her gün tüketilen kalori miktarını not ederek düzenli şekilde kilo artış hızınızı takip edebilirsiniz. Böylelikle 2-3 hafta boyunca düzenli kilo alımı sağlayabilirsiniz. Kalori tüketiminizi takip eden uygulamaları indirip bunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kilo almaya çalışırken aynı zamanda tükettiğimiz besinlere de çok dikkat etmeliyiz. Örneğin; şeker oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmek kişinin aynı zamanda tip 2 diyabet geliştirme riskini artırabilir.

Kilo aldıran egzersizler
Spor yaparak kilo alımını destekler, kas artışı sağlarız.

Kilo almak için öğün sayısını artırarak ve günde en az 5 öğün beslenmeye çalışın. Aynı zamanda öğünlerin arasında sağlıklı atıştırmalıklar da yiyerek kalori alımını yükseltebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise haftada en az üç kez ağırlık çalışması yapmaktır. Düzenli olarak ağırlık egzersizleri yaptığınızda kas miktarınız artacaktır. Eğer spor salonuna gidip ağırlıklarla çalışamıyorsanız evde fitness hareketleri uygulayabilirsiniz. Aletsiz squat çalışmaları ve direnç bandı ile egzersizler kaslarınızı güçlendirecektir. Sporla birlikte yeterli protein tüketmek de büyük bir önem taşıyor. Bununla birlikte kilo aldırıcı takviyeler de hızlı kilo almanıza yardımcı olacaktır.

günlük protein miktarı

İlginizi Çekebilir: Günlük Protein İhtiyacı

Kilo Almak İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Kilo aldıran yiyecekler
Kilo almak için sağlıksız şekilde beslenmek vücuda zarar verir.

Kas kütlesi kazanmaya yardımcı olan protein aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo alımını da destekliyor. Protein ile birlikte karbonhidrat ve lif içeriği yüksek besinler de tüketmelisiniz. Örnek olarak kilo almanıza yardımcı gıdalar kompleks karbonhidrat kaynakları: bulgur, tam buğday ekmeği gibidir. Kilo almanızı kolaylaştıran sağlıklı yağlar ve tohumlar ise, avokado, chia, kinoa gibi yüksek kaliteli yağlar içeren besinlerdir. Yeterli derecede enerji sağlayan patates, kırmızı et, pirinç ve benzeri protein ve karbonhidrat zengin besinleri sağlıksız yağlar ile kullanmayın aksi takdirde problemler yaşayabilirsiniz. Bu besinlerle birlikte kilo alımında yardımcı olacak takviyeler de vardır. Kilo aldırıcı en iyi takviyeler ile vücudunuzdaki kas kütlenizi artırarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız en iyi kilo aldıran takviyeler listesi!

En İyi Kilo Aldırıcı Takviyeler

1. BIGMASS Gainer GH FACTORS

bigmass factors
BigMass Gainer Kilo Aldırıcı Ürün

Kilo aldırıcı en iyi takviyeler arasında yer alan Bigmass GH Factors içerisinde karbonhidrat, protein, magnezyum, arjinin, ornitin, kafein, B6 vitamini, tribulus, lizin, glutamin ve çinko gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Özellikle iyi bir beslenme programı ve düzenli antrenmanla birlikte tüketildiğinde yoğun bir kas miktarı oluşturmaktadır. Vücuttaki kasları onaran ve güçlendirme etkisiyle bağışıklığı da arttırmaktadır. Bu ürünü antrenmandan sonra 2 ölçek olarak 300-500 ml su ya da süte ekleyerek kullanabilirsiniz. Ancak fazla zayıfsanız antrenmandan önce de ek olarak tüketebilirsiniz.

2. Hardline Progainer 5000

pro gainer kilo hacim artıran ürün
HArdline Pro Gainer Kilo Adırıcı Ürünü

Bir diğer kilo aldırıcı ürünler arasında yer alan Hardline Progainer 5000 ürününün ise karbonhidrat miktarı bir hayli yüksektir. Ayrıca kompleks proteinin de bulunduğu bu ürünü kullanırken beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz. Eğer bu ürünü ilk kez kullanacaksınız ilk üç gün boyunca günde 4 defa bir ölçek olarak su ya da süte ekleyerek öğün aralarında tüketebilirsiniz. Laktoz intoleransı olan kişilerin bu ürünü su ile kullanması daha iyi olacaktır.

3. BigJoy BigMass 5440 Gr

bigmass gainer kilo aldıran ürün
BigMass Gainer Kilo Aldırıcı

Yüksek oranda karbonhidrat ve protein içeren BigJoy BigMass 5440 günümüzde yaygın olarak kullanılan en iyi kilo aldırıcı ürünler arasında yer almaktadır. Karbonhidrat deposunu yükseltmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan bu ürün içerisinde tatlandırıcı içermektedir. İçerisinde bulunan kreatin, taurin ve l-glutamin bileşenleri ile antrenmanlarda yüksek performanslar göstermenizi sağlayan bu ürünü antrenman öncesinde ya da sonrasında 1 servis olarak tüketebilirsiniz.

Sizin için önerdiğimiz en iyi kilo aldırıcı takviyeler ile kısa bir süre içerisinde vücudunuzdaki değişikliği fark edebilirsiniz. Böylelikle hem kaslarınızı güçlendirecek ve hem de istediğiniz kiloya kavuşacaksınız. Unutmadan belirtelim supplement kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın