Kilo Vermenin Sırrı Metabolizmayı Hızlandıran Besinler!

metabolizmayı hızlandıran besinler
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Çevremizde yemek yedikleri halde kilo almayan birçok insan görürüz ve söyledikleri tek şey “Metabolizmam hızlı” cümlesidir. Peki, metabolizma nedir? Metabolizma hızı kilo alıp vermeyi nasıl etkiler? Metabolizma yaşam süresi boyunca gerçekleşecek olan kimyasal olayların (yapım-yıkım) tamamına verilen isimdir. Vücudumuzda meydana gelen yapım-yıkım olaylarının gerçekleşme hızı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin; bazı insanlar çok yemek yer ama kilo almaz. Bunun ana sebebi metabolik olayların vücutta hızlıca gerçekleşmesinden kaynaklanır. Metabolizma hızı, vücudun dışarıdan aldığı besini yakıp enerji elde ettiği hızdır. Fakat herhangi bir spor eşliğinde değil dinlenme halindeyken gerçekleşen olaylardır. İşte yemek yedikten sonra kilo almayan insanların büyük sırrı metabolizmalarının hızlı olmasıdır. Kilo vermenin ve zayıflamanın püf noktası metabolizmayı hızlandıran besinler! Peki metabolizmayı hızlandıran bu gıdalar nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma hızı yiyeceklerle artabileceği gibi farklı yollarla da hızlandırılabilir. Metabolizmanın hızı kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği için öncelikle kişinin kendi vücudunu tanıması gerekir. Düzenli egzersiz yaparak, bol bol su içerek ve beslenmemize dikkat ederek metabolizma hızımızı düzenleyebiliriz. İşte uzmanlar tarafından metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmış besinler:

Acı Biber Yağ Yakar, Metabolizmayı Hızlandırır

Acı biber özellikle doğu kültüründe oldukça tercih edilen bir baharattır. Baharat ya da sebze olarak tüketilebilen acı biberin %25 oranında metabolizmayı artırdığı kanıtlanmıştır. Acı biber yediğimiz zaman içinde acılığı veren kapsaisin maddesi yüzünden oldukça terleriz. Terlemeyle kaybettiğimiz su ile birlikte yıkım olaylarımızda artar. Kan dolaşımının artması ve terlememiz metabolizma hızının arttığını bizlere gösterir.

Tam Tahıllı Gıdalar Tüketin

Metabolizma hızını artırabilmek için sağlıklı beslenme şarttır. Bunun sağlanabilmesi için ise tam tahıllı ekmek, buğday, yulaf, esmer pirinç gibi yiyecekler tam tüketmeliyiz. Tam tahıllı besinler insülin seviyesini düşürür. Bilindiği üzere insülin seviyesinin düşmesi kilo vermeye olanak sağlar.

Brokoli Yiyerek Kilo Verin

Brokoli genellikle çok sevilen bir yiyecek değildir fakat oldukça önemli kalsiyum kaynağıdır. İçinde bulundurduğu A,C,E,K vitaminleri açısından da zengindir. Bu özellikleriyle oldukça önemli detoks etkisi yaratır.

İlginizi Çekebilir: Alkali Beslenme Nedir?

Yeşil Çay Metabolizmayı Hızlandırır

Sıvı besinlere geldiğimiz zaman sudan sonra metabolizmayı hızlandıran içecek Yeşil çaydır. Kan şekerini düşürür ve yağ yakımını hızlandırır. Çoğu kadınların dert ettiği selülit görüntüsünde de azalma sağlar.

Hızlı Metabolizma İçin Tarçın

Tarçını birçok yerde duymuşsunuzdur. Suyun içerisine kabuklu tarçın atınca veya yiyecekler içinde kullanınca oldukça yüksek yağ yakımına sebep olur. Kan glikoz seviyesini düzenlediği için açlık hissini de baskılamış olur.

Dengeli Kırmızı Et Tüketimi

Bilindiği gibi et grupları özellikle de kırmızı et protein değeri yüksek besin gruplarının içerisine girer. Protein değeri yüksek olan besinlerin metabolizmayı oldukça hızlandırdığı bilinmektedir. Bu yüksek protein kaynakları metabolizmayı hızlandırmasıyla birlikte kilo vermeye olanak sağlar. Gereğinden fazla tüketilmedikçe kırmızı etin faydası saymakla bitmez.

Son güncelleme 5 Ağustos 2021