Dr. Didem Gündüz

Korse Takmak Zayıflatır Mı? Zararı Var Mı?

Korseler hem sağlık hem de daha ince ve zayıf görünmek için yıllardır tercih ediliyor. Özellikle belinizi ince göstermek, duruş bozukluğunuz varsa bunu gidermek için siz de korse takmayı düşünmüş olabilirsiniz. Peki zayıflama konusuna gelince? Korse takmak zayıflatır mı veya zayıflamak için bir faydası var mı? Uzun süre korse kullanımı zamanla beli inceltir mi? Korse takmanın faydaları neler? Yatarken korse takmak hızlı şekilde zayıflatıyor mu yoksa sağlığa zararlı mı? Spor yaparken korse takarak daha mı hızlı yağ yakıyoruz? İşte tüm bu soruların cevapları.

Korse Takmak Zayıflatıyor Mu?

korse takmak bel inceltme ve zayıflama

Doktor kontrolünde korse takmak bazı sağlık sorunlarına fayda sağlayabilir. Ancak korse kullanmadan önce kullanma amacınızı iyi belirlemeniz gerekir. Gereksiz korse kullanmak yarardan çok zarar verir. Ayrıca korse takmak bizi zayıflatmaz. Zayıflamak için sağlıklı beslenmeli, diyet planına sadık kalmalı ve düzenli spor yapmalıyız. Korsenin bize sunduğu bazı faydalar ise:

 1. Daha ince görünmenizi sağlar. Özellikle özel gün ve gecelerde kadınların vazgeçilmezi haline gelen korseler belinizi 1-2 cm daha ince gösterir bu sayede daha şık görünebilirsiniz
 2. Vücudunuzdaki sarkmaları gizler. Yeni doğum yapmış kadınlarda ve fazla kilolarından kurtulmuş kişilerde ne yazık ki sarkmalar görülür. İşte korselerin sağladığı bir diğer fayda bu sarkmaları gizlemektir.
 3. Zayıflamayı dolaylı yoldan destekler. İlk önce şunu bilmekte fayda var korselerin zayıflatıcı bir özelliği yoktur ancak diyette bulunan kişilerin korse kullandığında mideye baskı yaptığı için daha tok hissetmemizi sağlar.
 4. Vücudun daha dik durmasını sağlar. Özellikle korseyi doktor önerisi doğrultusunda kullandığınız zaman daha kamburluğu engelleyebilir. Her korsenin böyle bir etkisi yoktur dik durduran korse kullanmanız gerekir.
 5. Kum saati şekli görüntüsü kazandırır. Özellikle pek çok fenomen kadın tarafından kullanılan korseler daha seksi görünmenizi sağlar.

Korse Takmak Zararlı Mı?

korse takmak zayıflatır mı
Korse zayıflama faydası ve zararı

Yanlış korse seçimiyle birlikte uzun süre korse kullanmak vücuda zarar verir. Korse seçerken kendi bedeninize uygun sizi rahatsız etmeyecek korseleri tercih etmelisiniz. Daha zayıf görüneceğim diye kendi bedeninizden küçük korse kullanımı vücudunuza zarar verir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu korsenin kaliteli olması. Bu yüzden korseyi kullanan kişilerin yorumları ve korsenin kumaşına dikkat etmeniz gerekir. Hava alan ve terletmeyen korse kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır. Yanlış korse kullanımı sonrasında ise:

 • Vücudun hava alması zorlaşır. Bu durum mantar oluşumunu kolaylaştırır.
 • Daha zayıf gözükmek için taktığımız korseler mideye aşırı baskı yaparsa reflüye zemin hazırlar.
 • Yine yanlış korse seçiminden dolayı bağırsaklar zarar görebilir.
 • Uzun süre korse takmak kemiklerinize baskı yapabilir, yapısını bozabilir.

İlgili Yazı: Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yatarken Korse Takmak Zayıflatır Mı?

Özellikle sıkılaştırıcı ve inceltici etkiye sahip korseleri yatarken kullanmak pek doğru değildir. Gün boyunca yorulan vücudumuz için kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyarız. Çok sıkı bir korse kullanımı da iyi bir uyku geçirmemizi engeller ve uzmanlar da önermez. Ayrıca dikkat etmemiz gereken bir diğer konu korse kullanımının 8 saati geçmemesidir. Daha önce belirttiğimiz gibi korse takmak sizi zayıflatmaz. Zayıflamak ve belinizi inceltmek için beslenmenize dikkat etmeli, düzenli spor yapmalısınız.

Spor Yaparken Korse Takmak İşe Yarar Mı?

Sporda korse kullanımı ister istemez hareketinizi kısıtlar. Bu sebeple spor yaparken korse takmayı önermiyoruz. Ancak bazı terletici özelliklere sahip termal korselerin kullanımı özellikle kardiyo yaparken daha fazla efor sarf etmenizi sağlar. Termal korseleri daha hızlı kilo vermek için kardiyo hareketlerinde kullanabilirsiniz.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Korse Takmak Zayıflatır Mı? Zararı Var Mı?” üzerine 2 yorum
 1. Sayenizde fiziksel olarak çok mutluyum gerçekten çok güzel kaliteli hizmet veriyorsunuz işinizi özenle yapıyorsunuz teşekür ederim

  Yanıtla
 2. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  Yanıtla
Yorum yapın