Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Bebek Gibi Pürüzsüz Cilt İçin Pirinç Suyu Maskesi Tarifi

Son dönemlerde popüler hale gelmeye başladığı için pirinç suyu ve unu maskesi nasıl yapılır konusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Pirinç özellikle cilt lekelerine, parlamada ve ton farklılıklarına oldukça etki eden bir besindir. Uzun seneler boyunca Uzak Doğulular ve Asyalılar tarafından da kullanılmıştır.

YouTube video
Japonların pirinç maskesi tarifi

Pirinç suyu maskesi aslında oldukça basit ve evde kolay bir şekilde yapılabilen bir maske tarifidir. Sadece cilde değil aynı zamanda saça da çok fazla faydaları vardır. İçeriğinde bulundurduğu B ve E vitaminleri hem cilde hem de saça oldukça iyi gelmektedir. Düzenli bir şekilde de kullanıldığı zaman hem cilde hem de saçlara çok fazla faydası vardır.

Pirinç Suyu ve Pirinç Ununun Cilde Olan Faydaları

Pirinç suyunun cilde faydaları arasında cilt rengini en az birkaç ton açan bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda cilt üzerindeki makyaj ve kir kalıntılarını arındırmaktadır. Cilde pirinç suyu uygulayanlar ciltteki gözenekleri de iyice temizlemiş olur. Ayrıca ciltte bulunan kahverengi ve koyu renkli lekeler için pirinç maskesi yapabilirsiniz.

Ciltte yer alan sivilce ve siyah nokta gibi oluşumların önlenmesini de sağlayan pirinç suyu maskesi tonik olarak da kullanıldığı için cildi derinlemesine temizlemektedir. Ciltteki kırışıklıkların azalmasında etkili olup cilde parlaklık verir ve sıkılaştırır. Güneş ışınlarından dolayı hasara uğrayan cildin yenilenmesine yardımcı olur. Pirinç suyu maskesi aynı zamanda ciltteki iltihaplanmalara ve tahrişe de iyi gelmektedir.

Pirinç suyu aynı zamanda yağlı ya da hassas cilt yapısına da oldukça uygundur. Cilt yapıları olarak sivilce ve siyah noktaya meyilli olan cildi de doğal yolla aranır. Bu sayede ciltteki lekelenmeler ve akne görüntüleri de ortadan kalkacaktır. Daha ışıltılı ve kırışıksız genç görünen bir cilde sahip olmak isteyen kişiler düzenli olarak pirinç suyu maskesini uygulayabilir.

Pirinç Suyu Saç Maskesi Faydaları

Pirinç suyunun saça faydaları oldukça fazladır. Cilt üzerinde sayısız faydası olan pirinç suyu aynı zamanda saç bakımlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Pirinç suyu içerisinde yer alan proteinler saça büyük bir protein yüklemesi yapar. Bu da saçların doğal bir şekilde beslenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda pirinç suyu saça doğal keratin yüklemesi de yapmaktadır. Saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Pirinç suyu maskesi saç dökülmelerini engelleyen özelliklere de sahiptir. Saç köklerini iyice güçlendiren pirinç suyu aynı zamanda yeni çıkan saçların da güçlü ve sağlam olmasına yardım eder. Bazı saç tiplerinde saçlar birbirine çok fazla dolanabilir. Pirinç suyu aynı zamanda dolanan saçların birbirinden ayrılmasına da oldukça yardımcıdır. Saçların kırılgan, hacimsiz ve cansız olarak görüntüsünden şikayetçi olan kişiler pirinç suyla yıkadığı zaman daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşabilir.

pirinç suyu maskesi cilde faydaları
Pirinç suyu maskesi cilde faydaları

Pirinç Suyu Maskesi Tarifi

Pirinç suyu maske tarifi için iki çay bardağı kadar suyun içerisine bir çay bardağı kadar pirinç eklenmelidir. Eklenen pirinç en az 3 saat boyunca suyun içerisinde beklenir. Ardından pirinç suyu iyice süzülmeli ve bu elde edilen su ile cilt güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Cilt için faydalı olan pirinç suyu en az 10 gün boyunca yapılmalıdır. Pirinç suyu içerisindeki bakteriler hızlı bir şekilde ürediği için pirinç suyunun sadece bir hafta boyunca buzdolabında beklemesi gerekir. Daha fazla beklenmesi halinde hiçbir şekilde cilde ya da saça uygulanmamalıdır.

Pirinç Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Pirinç suyu maskesi tarifi için bir su bardağı kadar pirinç ve bir miktar su ile güzelce yıkanmalıdır. Pirinçler yıkandıktan sonra 3 bardak su içerisinde bir tencerede kaynatılmalıdır. Ocaktan alınan pirinçler yaklaşık olarak 15 dakika boyunca soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra süzgeç yardımıyla su ve pirinç ayrılmalıdır. Elde edilen pirinç suyu ise bir hafta boyunca hem cilde hem de saçlara uygulanır. Pirinç suyu maskesi kullanılırken bir su bardağı ve iki yemek kaşığı pirinç suyu karıştırılır ve maskenin çıkartılması için yine pirinç suyunun kullanılması önerilmektedir.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Pirinç suyuyla saçlara yapılan bakım aslında cilde yapılan bakıma oldukça benzer. Saçları güçlendirmek ve gürleştirebilmek için yıkandıktan sonra pirinç suyu tüm saça dökülmelidir. Daha sonra 10 dakika boyunca bu pirinç suyu ile saçlar masaj yaparak yedirilmelidir. Daha sonra bol su ile tekrardan durulanmalıdır. Saçlar haftada 2- 3 defa pirinç suyuyla yıkandığı zaman ortalama birkaç ay süre içerisinde kendini ciddi bir şekilde belli edecektir. Saçlar daha gür, daha parlak ve daha hacimli olacaktır.

pirinç suyu saç maskesi
Pirinç suyu saç maskesi tarifi

Pirinç Unu Maskesi Nasıl Yapılır?

Ciltte en çok kullanılan maskelerden biri pirinç unu maskesi olarak bilinir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin tercih ettiği bir maske çeşididir. Pirinç suyu ilk olarak tonik şeklinde yüze uygulanmaktadır. Daha sonra ise pirinç suyu maskesi kullanılarak mükemmel bir sonuç elde edilmektedir. İki yemek kaşığı kadar pirinç unu temiz suyla karıştırılmalıdır. Kişiler kendilik cilt tiplerine uygun olarak limon da ekleyebilirler. Daha sonra macun kıvamı alana kadar devamlı karıştırılması gerekmektedir. Kıvam aldıktan sonra cilde sürülür. Yaklaşık olarak 15- 20 dakika sonra pirinç unu tüm ciltte sertleşecektir. Maske sertleştikten sonra ılık bir su yardımıyla temizlenebilir. Temizlendikten sonra pirinç suyu toniği de cilt üzerine sürülür. Bu sayede birkaç ton daha açık renkli bir cilde kavuşmuş olur. Aynı zamanda lekeler için de oldukça yararlı bir maske olduğu söylenebilir. Pirinç suyu maskesi nasıl yapılır konusunu merak eden kişiler böylece hem saçlarına hem ciltlerine uygulama yapabilir. Cilde uygulanan pirinç suyu zararı olmamakla birlikte birçok faydası bulunmaktadır.

Güzellik ve sağlık kategorimizde yer alan ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

✔️ Acnedur Krem Sivilce ve Cilt Problemlerine İyi Gelir Mi?

✔️ Expigment Krem Nedir – Ne İşe Yarar – Nasıl Kullanılır?

✔️ Yüzde ve Vücutta Aniden Çıkan Kızarıklıkların Nedenleri

✔️ Stilex Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Neler?

Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Bebek Gibi Pürüzsüz Cilt İçin Pirinç Suyu Maskesi Tarifi” üzerine 2 yorum
Yorum yapın