Buse

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori

1 saat yürüyüş kaç kalori, 1 saat kaç kalori yakmaya yardımcı olur? Günümüzde kilosundan memnun olmayan pek çok kişi fazla kalorilerini nasıl vereceğini düşünür. Bunun için pek çok yol olsa da yürüyüş, hem kilo vermenize hem de kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek bir egzersiz seçeneğidir.

Eğer kalorilerinizi yakmak istiyorsanız, bu aktiviteyi yaparak kaç kalori yakabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Ne var ki kilonuz yürüme hızınız, yürüyüş yaptığınız yer dahil olmak üzere bir dizi farklı faktörle ilgili olduğundan, herkese uyan tek bir cevap yoktur.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori

Buna karşılık ortalama bir kişi kilometre başına 100 kalori yakar. Boy ve kiloya bağlı olarak bir birey 10000 adımda 200 – 500 kalori yakabilir. Eğer kendinize en uygun hesabı yapmak istiyorsanız günümüzde pek çok araç vardır. Evde yürüyüş kaç kalori yakar gibi sorularınız varsa söz konusu araçlar size yardımcı olabilir.

Yakılan Kalori Nasıl Arttırılır?

1 saat yürüyüş kaç kalori yakar diyorsanız, kilolarınızdan memnun olmamanız muhtemeldir. Bu bakımdan yaktığınız kalorileri arttırmanın yolları da bilinmelidir. Kilonuzun ve hızınızın dışında, pek çok faktör yürürken yaktığınız kaloriyi artırabilir. Yürüyüşü daha etkili hale getirmenin yolları temel olarak şu şekilde bahsedilebilir:

 • Yürüyüş rotanıza engebeli tepeleri dahil etmeniz tavsiye edilir.
 • Bu mümkün değilse bir koşu bandında yokuşta yürümek de denenebilir.
 • Yürüyüşün temposunu düzenli bir şekilde yükseltmelidir.
 • Ayakta daha fazla zaman geçirmek yaktığınız kalori miktarını artıracaktır. Buna karşılık çalışma haftasında daha uzun yürüyüş seanslarına girmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle hafta sonları geldiği zaman yürüyüşe daha fazla zaman ayırmak tavsiye edilir.
 • Koşu şeklinde yürüyüş yapmak daha kısa süre zarfında daha fazla kilo vermenize olanak tanıyabilir.
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori

75 kilo 1 saat yürüyüş kaç kalori sorusunun yanıtı herkes için aynı değildir. Ancak bir saatte yakılan kaloriyi arttırmak için tüm bunlar bilinmelidir.

Ek olarak sırt çantası takmak veya yürüyüş yapmak da yanığınızı artırabilir. Örneğin 155 kiloluk bir kişi, bir saat boyunca düz bir yüzeyde orta hızda yürüyerek yaklaşık 267 kalori yakabilmektedir. Aynı kişi, ağırlıklı bir sırt çantası takarken daha dağlık bir patikada yürüyüş yaparken saatte 439 kaloriye çıkartabilir.

Yürümenin Sağlığa Faydaları

Kilo vermek için ne kadar yürüyüş yapılmalı diyorsanız, bu konuda yürümenin sağlığa faydalarını da bilmek önerilir. Çünkü bu durum kendinizi daha iyi motive etmeye olanak tanıyabilir. Yürümenin daha iyi bir sağlık için pek çok avantajı olup bunlardan bazıları şöyledir:

 • Kardiyovasküler ve pulmoner zindeliği arttırmaya yardımcı olur.
 • Kalp hastalığı ve inme riskinde azalmaya yardımcı olur.
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol, eklem ve kas ağrısı veya sertliği ve diyabet gibi durumlarda önerilir.
 • Kemiklerin güçlenmesine ve kişisel dengenin gelişmesine olanak tanır.
 • Kas gücü ve dayanıklılığın artmasına olanak tanır.
 • Vücut yağının artmasına fırsat tanır.

Sağlık yararlarından yararlanmak için, haftanın çoğu gününde en az 30 dakika olabildiğince hızlı yürümeye çalışmalıdır. Ancak Kilo vermek için ne kadar yürüyüş yapılmalı diyorsanız, mümkün olduğunca arttırmak tavsiye edilmektedir. İster yavaş istenirse tempolu şekilde bunu yapmanız mümkündür.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori

Buna karşılık mevcut sağlık sorunlarınız varsa, spor yapmaya başlamadan önce doktorunuza görünmek ve onun da onayını almak tavsiye edilir.

Fiziksel Aktivite Nasıl Arttırılır?

Yürüyüşün etkisi ne zaman belli olur kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, 45 dakika tempolu yürüyüş etkisinin 48 saate kadar devam ettiği belirtilmektedir. Ancak yürüyüş her ne kadar basit olsa da bazı insanlar buna zaman ayırmak için vakit bulamayabilir.  Tek seferde 30 dakika yürümek çok zorsa, günde 3 kez düzenli küçük aralar yapmak ve kademeli olarak bunu daha da arttırmak önerilir.

Özellikle yürüyüş yapmak zor geliyorsa zaman içinde arttırmak, daha iyi alışmanıza olanak tanıyabilir. Amacınız kilo vermekse, her gün 30 dakikadan fazla fiziksel aktivite yapmanız gerektiği bu süreçte unutulmamalıdır. Bunu gün boyunca daha küçük aktivite nöbetleriyle başlayıp kondisyonunuz geliştikçe bunları artırarak başarmanız mümkündür

Günlük yaşam tarzı planına dahil edilen fiziksel aktivite, aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olmanın ve bir kez verildikten sonra kiloyu uzak tutmanın en etkili yollarından biridir.

Yürümeyi Günlük Rutine Dahil Etmek İçin Bazı Öneriler

Her ne kadar küçük şeyler önemsenmese de kilo vermede büyük bir önemi vardır. Zira fiziksel aktivitenizi arttırmaya, böylece daha fazla hareket ederek kalori yakmanıza olanak tanır. Yürüyüş dışında şu gibi konular da kalori yakmak için önerilir:

 • Asansör yerine merdivenleri kullanmak
 • Toplu taşıma vasıtalarından ineceğiniz duraktan önce inerek yürümek
 • İşe ya da eve yürüyerek gitmek
 • Yakın yerlere araba yerine yürüyerek girmek
 • Eğer varsa kedi ya da köpek gibi evcil hayvanınızı dışarı çıkarmak

Ayrıca yürümeyi bir rutin haline getirmek de önemlidir. Örnek olarak haftanın belirli gün ve saatleri sadece bu aktivite için ayarlanabilir. Böylece kalori yakmak çok daha kolay bir hal alabilir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın