Yaşam Koçu Canan Erdinç

Yatırım Konusunda Fayda Sağlayacak 8 Kitap Önerisi

Yatırımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Başlamak için asla geç değildir. Yatırım yapmaya başlamanız ve yatırım dünyası hakkında daha fazla fikir sahibi olmanız için size somut ve pratik tavsiyeler ve ipuçları veren 8 yatırım kitabı topladık.

1. Benjamin Graham’dan “Akıllı Yatırımcı”

Risk yönetimi, portföy oluşturma ve konjonktür karşıtı yatırım dahil olmak üzere somut yatırım tavsiyeleriyle dolu klasik bir yatırım çalışması. Okuyucunun hangi yatırımların karlı olduğunu ve hangilerinden kaçınılması gerektiğini tanımlamasına yardımcı oluyor.

2. “İhtiyacınız Olan Tek Yatırım Rehberi”, Andrew Tobias

Bu kitap 1978’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri 2022’de dahil olmak üzere birkaç kez yeniden basıldı. Okuyucuya yatırım seçenekleri ve riskin nasıl yönetileceği hakkında genel bir bakış sunan, yatırım konusunda temel bir el kitabı. Herkesin doğru seçimleri yapabilmesi için tüm yatırım düzeyleri için somut tavsiyeler sağlar.

İpucu: LEI kodunuzu buradan satın alın.

3. John C. Bogle’ın yazdığı “Sağduyulu Yatırım Rehberi”

Piyasada bilge olmak için klasik bir rehber. Kitap, okuyucuya endeks yatırımının sizin için nasıl işe yarayacağını ve finansal hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını gösteriyor. Kitap, yatırım yapmak, riski yönetmek ve iyi yatırımlar yapmak isteyen herkes için yararlı bir araçtır.

4. Peter Lynch’in “Borsayı Yenmek”

Peter Lynch’in kitabı, bir yatırım stratejisinin nasıl geliştirileceğini açıklıyor, hisse senedi seçimi için adım adım rehberlik sağlıyor ve bireysel yatırımcıların uzmanlarla rekabet edebilmek için getirilerini nasıl artırabileceklerini açıklıyor.

5. Philip A. Fisher’ın “Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar”

1957’den klasik bir rehber olan Fisher, okuyuculara değerli yatırım tavsiyeleri veriyor ve kaliteli yatırımlara nasıl dikkat edileceğini açıklıyor. Kitap, günümüzle ilgili somut, pratik tavsiyeler ve rehberlikle doludur.

6. Jeremy Siegel’den “Uzun Vadeli Hisse Senetleri”

Bu kitap, okuyucuya hisse senedi yatırımını tanıtmakta ve farklı hisse senedi yatırım türlerine genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca çeşitlendirme konusunda yararlı tavsiyeler sağlar ve uzun vadeli öz sermaye yatırımlarının kapsamını tartışır.

7. Lawrence A. Cunningham’ın Warren Buffett’ın Denemeleri

Cunningham Buffett’ın uzun yıllara dayanan yatırım deneyimine genel bir bakış ve yatırımlar ile sermaye piyasalarının kapsamlı bir analizini sağlayan makalelerinden oluşan klasik bir koleksiyon. Kitap hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yatırımcılar için uygundur.

8. Jacob Bernstein’dan “The Ultimate Day Trader”

Günlük ticareti anlamak isteyenler ve daha deneyimli yatırımcılar için en çok tavsiye edilen kitaplardan biri. Kitapta, günlük ticaret için 11 nedenin yanı sıra, piyasa psikolojisi, risk yönetimi, teknik analiz dahil olmak üzere günlük ticaretin en önemli yönleri hakkında ayrıntılı bir genel bakış sunuyor.

Photo of author
Kişisel gelişim, bütçe yönetimi, astroloji, psikoloji ve gündelik hayata dair öğretiler üzerinde kendini geliştiren Yaşam Koçu Canan Erdinç, danışanlarına ve çeşitli kurumlara bilgilendirici özel eğitimler düzenliyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın