PT Volkan Dinçer

Kuvvet Antrenmanı Çeşitleri (Patlayıcı Güç)

Antrenman esnasında güç kazanmak ve tüm kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız patlayıcı etkiye sahip güç ve kuvvet antrenmanları tam size göre! Peki patlayıcı kuvvet antrenmanı nedir? Nasıl yapmanız gerekir? Dikkat edilmesi gereken noktalar ve etkileri nelerdir? Bütün bu soruların cevabı yazımızda.

Kuvvet Antrenmanı Nedir?

Vücudunuzun güç ve kuvvetini, çevikliğini, hızını ve direncini artırmayı hedefleyen kişiler için uygun antrenman programıdır. Bütün bu etkilerin haricinde vücudun kas hacmini artırmak, hızlı bir şekilde yağ yakmak ya da yalnızca formunu korumak isteyen kişiler için de uygun bir programdır. Kuvvete ve güce dayalı antrenman programları diğer programlara göre daha sert geçmektedir. Bu nedenle spora yeni başlayan kişilere nazaran, aktif olarak spor hayatını sürdüren ya da sağlam bir spor temeli olan kişiler için daha uygundur. Ayrıca patlayıcı kuvvet antrenmanı öncesinde spor hocanız ya da hekiminiz ile görüşmeniz sağlığınız açısından önem taşır.

kuvvet antrenmanı
Patlayıcı kuvvet antrenmanı nedir?

Kuvvet Antrenmanı Çeşitleri

İleri Atlama Hareketi

ileri atlama kuvvet antrenmanı
Kuvvet antrenmanı ileri atlama hareketi

Dik bir duruş pozisyonuna geçiniz. Ayaklarınızı eşzamanlı olarak yerden kaldırınız. Ardından mümkün olan en uzağa zıplayın. Bu hareket bacak ve kalça kasları için oldukça etkili olup kasları geliştirir.

Plio Şınav Hareketi

patlayıcı güç şınav pozisyonu
Kuvvet antrenmanı şınav çekme

Bu hareket ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu hareketin standart şınav egzersizinden tek bir farkı vardır. Öncelikle şınav pozisyonuna geçin ve vücudunuzu yerden kaldırırken ellerinizi şaklatın. Bu egzersiz; göğüs kasları başta olmak üzere üst kas kütleleri için pek çok etkiye sahiptir.

Plio Barfiks Yapılışı

barfiks çekerken elleri birleştirme
Barfiks çekerken elleri birleştirme patlayıcı güç hareketi

Tıpkı plio şınavda olduğu gibi bu hareket de tek bir farka dayanmaktadır. Standart barfiks poziyonu alın ve vücudunuzu yukarı doğru çekin. Vücut yukarı çekildiğinde eller alkış yapar ve tekrar başlangıç pozisyonuna geçin ve hareketi tekrarlayın. Bu hareket; kol, sırt ve omuz kasları için mükemmel etkiye sahiptir.

Plio Step Up Hareketi

plio step up kuvvet egzersizi
Plio step up kuvvet egzersizi

Ayağınızı yerden yüksek bir platforma koyun ve diğer ayağınızla yanına çıkarak olabildiğince hızlı bir şekilde geri dönün. Bu hareket sayesinde daha güçlü ve hacimli bacaklara ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı: Ne Zaman Spor Yapılmalı?

Kuvvet Antrenmanlarının Faydaları

  • Vücut esnekliğinizi maksimum düzeye getirir
  • Yağ oranının hızlıca düşmesini sağlar
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Kas kaybını engeller
  • Kardiyo egzersizlerine oranla çok daha etkilidir
  • Doğru bir vücut duruşu sağlar
  • Olası eklem problemlerinin önüne geçer

Yukarıda saydıklarımız kuvvet antrenmanlarının en önemli faydalarından yalnızca birkaçıdır. Kuvvet kazandıran antrenman programlarının daha pek çok faydası vardır. Ancak kas gücü kazanmak istiyorsanız patlayıcı güç antrenman programlarını doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Kuvvet Antrenmanı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi kuvvet antrenmanlarını düzenli aralıklarla yaptığınız takdirde günden güne kuvvetlenip güçlendiğinizi hissedeceksiniz. Sadece antrenman esnasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey; antrenman sıklığıdır. Patlayıcı kuvvet antrenmanlarından fayda sağlayabilmek için haftada en az 3 idman yapmalısınız.

Bununla birlikte set sayıları, set aralarındaki dinlenme süreleri doğru orantılı olmalıdır. Antrenman hareketlerini yanlış uyguladığınız zaman sakatlanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ayrıca seçtiğiniz ağırlık miktarı da oldukça önemlidir. Kapasitenizin çok üstünde ağırlıklarla çalışmak performansınızı yükseltmeyecek aksine sakatlanmanıza sebep olacaktır. Antrenman zorluğunuzu aşamalı olarak artırmak maksimum etkiye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın