fazla agirlik mi fazla tekrar mi
fazla agirlik mi fazla tekrar mi
içinde

Fazla Ağırlık Mı Fazla Tekrar Mı? İşte En Doğru Yöntem!

Spor salonuna gidenler kendilerine en az bir kez şu soruyu sormuşlardır: Antrenman sırasında hangisi daha iyi, fazla ağırlık mı fazla tekrar mı? En doğru yöntem hangisi? Bu yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgilere ve sizi en etkili yönteme götürecek tavsiyelere ulaşabileceksiniz.

Fazla Ağırlık Mı Fazla Tekrar Mı?

Aslında bu sorunun cevabı o kadar net değil. Diğer bir deyişle doğru cevabı yok ve kişiden kişiye göre değişmekte. Hedefiniz, vücut tipiniz, diyetiniz, genetiğiniz, metabolizma hızınız, hormon seviyeleriniz, egzersiz geçmişiniz, gün içinde ne yediğiniz, hangi supplementleri aldığınız ve çok daha fazlası ile ilgili. O halde sizin için en uygun antrenman yönteminin hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Yani ağırlığı artırmanız mı gerekiyor yoksa daha fazla tekrar yapmanız mı? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte arayalım!

Sizin için en doğrusu hangisi?

Aslında hepimiz için tek bir doğru var: vücudumuzu dinlememiz. O bize asla yalan söylemez! Bunu sırasıyla 5 farklı örnek üzerinden açıklayalım:

  • 2 haftadır diyetinizi bozmadan sabırla devam ettiriyorsunuz. Vücut tam da düşük kalorili beslenmeye alışmak üzere. Bu sürede bir enerji düşüklüğü ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz. Dolayısıyla bu dönemde daha hafif kilolarla daha fazla tekrar yapmak size iyi gelebilir.
  • Eğer amacınız daha kısa sürede iri görünüp, hızlı kas artışı sağlamak ise muhtemelen siz bulk dönemindesiniz! Bulk döneminde daha fazla karbonhidrat tüketip, daha fazla protein ve yağ alırsınız. Zaten bu sefer daha fazla ağırlıkla çalışmak en mantıklı yöntem!
  • Ektomorf yani zayıf bir vücut tipiniz var ve ağırlık çalışmalarına da yeni başladınız. Kendinizi daha hafif ağırlıklarla daha fazla tekrar çıkarmaya zorlamanız gelişiminizi artırarak sakatlanma riskinizin de önüne geçecektir. Sabırla ve düzenli beslenmeyle kilonuzu ve kas kütlenizi artırmaya çalışın.
  • Bazı günlerde kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Mesela hafta sonu evde olduğunuz, işe gitmediğiniz ve antrenmanı öğle saatlerinde yapabildiğiniz zamanlar. Yani genelde bir gün öncesi daha fazla uyuyup kaslarınızı dinlendirebildiğiniz günler. İşte ağır çalışmanın en doğru zamanlarından biri bugünlerdir. Şaşırtıcı şekilde daha fazla ağırlıkla düzenli setler çıkarabileceğinizi hissedeceksiniz, deneyin ve görün!
  • Örneğin omuz kaslarınızın veya daha spesifik bir kas grubunun daha belirgin ve daha fazla parçalı gözükmesini istiyorsunuz. Tamamen o kaslara odaklanın ve daha hafif kilolarla daha fazla tekrar çıkarmaya çalışın. (Örn: 5 kg ile 15-20 tekrar 4 set şeklinde lateral raise / yana açış hareketi)

Sonuç olarak, daha fazla tekrar veya daha fazla ağırlık diğerinden daha iyi değildir. Her şey hedefiniz ve mevcut kondisyon durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız vb. birçok şey ile ilgilidir. Daha fazla ağırlıklarla çalışmaya veya tekrar yapmaya karar vermeden önce, kendi fitness hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bu konuda ne yapacağınızı hala tam olarak bilmiyor iseniz deneyimli bir personal trainer / kişisel antrenör ile egzersiz yapmak sizin için en doğru adım olacaktır.

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!